Zaskakujący efekt 500 plus. Sklepy już liczą zyski

Z kraju

ShutterstockBiedronka jest liderem w polskim sektorze handlu

Na programie Rodzina 500 plus skorzystają nie tylko duże rodziny, ale również sieci handlowe. Tam zostanie wydana lwia część wydatków rodzin. Wydatki na żywność skoczą, a pierwsza na tym zyska największa sieć dyskontów - oceniają zagraniczni eksperci.

W kwietniu sprzedaż żywności wzrosła o 4,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Analitycy Haitong Banku uważają, że jest to efekt m.in działania Programu 500 Plus.

Konsumpcja w górę

Zdaniem analityków Haitong Banku, aż 90 proc. otrzymanego dofinansowania zostanie przeznaczone na konsumpcję, z czego jedna piąta na żywność. Według prognoz, sprzedaż produktów spożywczych zwiększy się o 1,3 proc. w 2016 roku oraz o 1,6 proc. w 2017, kiedy będzie można zaobserwować pełny efekt działania programu.

Skorzystają na nim nie tylko rodzice, ale również sprzedawcy żywności. Biedronka, której udział w rynku wynosi 16,5 proc. jest liderem w swoim sektorze.

Analitycy przewidują, że w 2016 roku sieć supermarketów odnotuje większy, niż dotychczas przewidywano, wzrost sprzedaży - o 6 proc. Ich zdaniem, od 2016 do 2019 roku średni zysk Biedronki może wzrosnąć o 5 proc.

Już w drugim kwartale tego roku - gdy rodziny otrzymują pierwsze wypłaty z 500 plus - popyt na produkty sprzedawane w sklepach ma poszybować w górę i poprawić zyski sieci Biedronka.

Potencjalny wpływ programu 500+ na sprzedaż żywności - prognoza Haitong Banku:

Jak 500 plus wpłynie na sprzedaż żywności?Haitong Bank

Pieniądze dla rodzin

Jak informowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działania programu Rodzina 500 plus złożono 2,5 mln wniosków. Do tej pory wypłacono około 2,3 mld zł.

- Wiemy już, że te pieniądze trafiają do lokalnych sklepów, poprawiają sytuację materialną rodzin - powiedziała minister.

Wnioski złożyły już niemal wszystkie uprawnione osoby. Ci, którzy zrobią to do końca czerwca, otrzymają wyrównanie za okres od kwietnia, gdy rządowy program ruszył.

Ziobro oddaje pieniądze z programu 500 Plus. Minister mobilizuje innych… cytatami z Biblii:

Autor: PMB//ms / Źródło: Haitong Bank

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock