500 plus na pierwsze dziecko. Minister podała koszt

Z kraju

Minister rodziny o kosztach programu Rodzina 500 plus na pierwsze dzieckotvn24
wideo 2/6

Koszt nowego programu 500 plus jest oceniany na 31 miliardów złotych w 2019 roku i ponad 41 miliardów w pełnym roku budżetowym - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Projekt w tej sprawie we wtorek trafił do konsultacji społecznych.

Minister Rafalska podała, że ze zmienionego programu skorzysta 6,8 miliona dzieci. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów obecnie świadczenie otrzymuje około 3,8 miliona dzieci.

Szefowa resortu rodziny zwracała uwagę, że do tej pory z 500 plus korzystało pół miliona polskich jedynaków, teraz świadczenie otrzymają dodatkowo dwa miliony dzieci.

ZOBACZ PROJEKT

Minister Rafalska poinformowała także, że wnioski o świadczenie 500 plus - również na pierwsze dziecko - będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia w wersji papierowej.

- Samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, ale jeżeli decyzja zostanie wydana po trzech miesiącach, (świadczenie wypłacone - red.) będzie z wyrównaniem od 1 lipca - zapewniła minister. Dodała, że "nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gminy wnioski rozpatrywały szybciej".

Rafalska poinformowała, że ze świadczenia będą mogły korzystać też dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i zaznaczyła, że rodziny, którym urodziło się dziecko, będą miały trzy miesiące, a nie jak dotychczas miesiąc na złożenie wniosku. Szefowa MRPiPS podkreślała, że wnioski, które należy złożyć, zostaną w istotny sposób uproszczone, ponieważ nie będzie badane kryterium dochodowe. - Wnioski są proste, zmienione, nie będzie wydawania decyzji, tylko będzie informacja o tym, że świadczenie zostaje przyznane - powiedziała.

500 plus na pierwsze dziecko

- Z ogromną radością chcę dzisiaj powiedzieć, że startujemy z tym projektem, z konsultacjami społecznymi projektu, który myślę, że będzie bardzo dobrze odebrany. To jest projekt 500 plus na każde dziecko, na pierwsze dziecko. Będą to wszystkie pierwsze dzieci, które nie były wcześniej uwzględnione w związku z kryterium dochodowym - powiedział premier.

Konsultacje społeczne mają potrwać 21 dni.

- Warto podkreślić, że to jest inwestycja w nasze dzieci - dodał. - Dzieci i młodzież potrzebują dodatkowych środków na zajęcia. Mamy zresztą pełne zaufanie, na co te środki zostaną przeznaczone, czy na wakacje, dodatkowe zajęcia, czy na inne cele - stwierdził premier. Wyraził przekonanie, że "już za kilka lat ta inwestycja będzie przynosić ogromny zwrot w lepszym wykształceniu, lepszym zdrowiu dzieci, lepszym przygotowaniu do życia zawodowego". - To coś, co daje nam ogromną radość - powiedział. - Nasi konkurenci polityczni nazywają to "rozdawnictwem", my nazywamy to największą inwestycją w przyszłość Polski, polskich rodzin - dodał.

Wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka zapowiadali na lutowej konwencji partii prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki. Program ma ruszyć w lipcu.

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: