500 plus po zmianach. Minister podaje, ile pieniędzy już wypłacono

Z kraju

Borys-Szopa: wypłaty 500 plus będą w miarę możliwości jak najszybciejtvn24
wideo 2/35

Do rodzin trafiły już trzy miliony złotych w ramach programu Rodzina 500 plus w nowej odsłonie – poinformowała w poniedziałek w Kamiennej Górze (województwo dolnośląskie) szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa. Do tej pory złożono już ponad 1,7 miliona wniosków online o przyznanie świadczenia.

Minister rodziny w poniedziałek odwiedziła podopiecznych i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze. Podczas konferencji prasowej przypomniała, że online złożono już 1,71 mln wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus. - Pierwsze trzy miliony zostały już skierowane do rodzin. To mnie naprawdę bardzo cieszy, bo jest początek wakacji i rodziny mają już dodatkowy przypływ gotówki – podkreśliła Borys-Szopa. Wcześniej szefowa MRPiPS odwiedziła gminę Kowary, która jako pierwsza wypłaciła pieniądze w ramach programu Rodzina 500 plus w nowej odsłonie.

Rozszerzenie 500 plus

1 lipca ruszył rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Każdy, kto chce online złożyć wniosek o 500 plus, od 1 lipca może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej. W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione (lipiec-wrzesień). Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r. Resort rodziny przypomina, że rodzice, którzy mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Z szacunków MRPiPS wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Raporty: