Z kraju

Ostatni dzwonek na dodatkowe pieniądze na dziecko. "Nie warto zwlekać"

Z kraju

300 plus. Do kogo adresowane jest świadczenie?TVN24 BiS
wideo 2/3

Jeśli do końca listopada rodzic nie złoży wniosku, pieniądze mu po prostu przepadną. Nie warto zwlekać - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, mówiąc o tzw. 300 plus. Jej resort podał też dane, według których w ramach programu "Dobry start" złożono już 3,2 milionów wniosków.

MRPiPS przypomniało, że celem programu "Dobry start" jest wsparcie rodziców w wydatkach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. 300 zł na wyprawkę szkolną przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia. Według szacunków resortu program może objąć wsparciem 4,6 mln uczniów.

- Od 1 lipca do 31 października złożonych zostało 3,2 mln wniosków o świadczenie "Dobry start" – 2 mln w formie elektronicznej, 1,2 mln w formie tradycyjnej. W tym czasie wypłacono już 4,4 mln świadczeń na łączną kwotę blisko 1,32 mld zł – poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

Ostatnie dni na wniosek

Zaznaczyła, że wnioski o świadczenie można składać jeszcze tylko przez tydzień. - Jeśli do końca listopada rodzic nie złoży wniosku o świadczenie, pieniądze po prostu mu przepadną. Nie warto zwlekać – podkreśliła. Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych, jednak w ich przypadku wnioski można składać wyłącznie drogą tradycyjną (np. drogą pocztową lub podczas osobistej wizyty w urzędzie). "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów. Wniosek można złożyć w formie pisemnej – w urzędzie lub pocztą - oraz elektronicznie przez portal empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub PUE ZUS. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

To musisz wiedzieć zanim złożysz wniosek o 300 plus.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock