TVN24 Biznes | Z kraju

Program Dobry start. ZUS przelał ponad 900 milionów złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
500 plus. Politycy opozycji o programie
500 plus. Politycy opozycji o programieTVN24
wideo 2/5
TVN24500 plus. Politycy opozycji o programie

W ramach programu Dobry start (300 plus) na konta rodziców i opiekunów trafiło około 925 milionów złotych - podała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) profesor Gertruda Uścińska. W tym roku obowiązują nowe zasady dotyczące składania wniosków o świadczenie. Można to zrobić jedynie drogą elektroniczną.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 zł z programu Dobry start. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Dobry start (300 plus) - 3 miliony wniosków

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie Dobry start, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli ponad 3 mln wniosków.

- Zainteresowanie programem jest ogromne, a pieniądze trafiają do rodzin. Program Dobry start to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Środki wypłacane są na bieżąco – mówi profesor Uścińska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już około 925 mln zł w ramach programu Dobry start. Liczba dzieci na wnioskach przyjętych przez ZUS przekroczyła 3,6 miliona.

- Przy realizacji programu Dobry start stawiamy również na elektronizację oraz automatyzację. Pozwala to m.in. na odciążenie pracowników ZUS i na sprawną obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy – wskazuje prezes ZUS.

Dobry start (300 plus) - kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Termin złożenia wniosku upływa z końcem listopada. Kto złoży go do końca sierpnia, otrzyma świadczenie do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, będzie musiał poczekać na pieniądze do dwóch kolejnych miesięcy.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości