Z kraju

Z kraju

Branża deweloperska bez wątpienia jest w kryzysie. Słabsze od oczekiwań wyniki, wstrzymane projekty i problemy z pozyskaniem kredytów to oblicze Ganta, jednego z polskich deweloperów. O tym jak przetrwać w tych trudnych czasach Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem spółki, Henrykiem Feliksem.

Według raportu Doing Bussines Polska jest na 145-tym miejscu pod względem warunków sprzyjających do otwarcia własnego biznesu. Dlatego na początku swojej biznesowej drogi -tajemnice podatków warto dokładnie zgłębić.

Oferta grupy Enea, która powstała w 2003 roku warta jest blisko 2 miliardy złotych - jest trzecią co do wielkości w historii polskiej giełdy. I choć w spółkę zainwestował koncern Vattenfall - kupił prawie 19 proc. akcji - a pozostali inwestorzy dostali 5 procent - to Enea wciąż pozostaje w rękach państwa. Ministerstwo skarbu ma ponad 76 proc. udziałów.

Wiele placówek Poczty Polskiej jest zamykanych. Tymczasem konkurencja choć cały czas niewielka, nie śpi, i szykuje swój oręż, również cenowy do starcia z gigantem, który jak widać gdzieniegdzie mimo wszystko słabnie.

Globalny nadzór finansowy, przejrzyste zasady sporządzania sprawozdań finansowych, specjalne regulacje dla agencji ratingowych oraz zmiana działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego - to główne obszary działań wskazane przez uczestników szczytu G-20. I choć wiadomo co trzeba zrobić, to nie do końca wiadomo jak.

W przeddzień uruchomienia przez NBP trzytygodniowych pożyczek we frankach szwajcarskich banki deklarują małe zainteresowanie tą pomocą, twierdząc, że są za one zbyt drogie i przyszły zbyt późno.

Rozumiemy się nieco lepiej, ale pozostaliśmy przy swoich zdaniach - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. Związkowcy nie godzą się m.in. na pozbawienie uprawnień nauczycieli czy znacznej części pracowników kolei. Czy mosty na wspólnej drodze do pomostówek zostały spalone?

Był pośpiech, dużo dyskusji i w końcu przeszło. Zmiany w ustawie o bankowym funduszu gwarancyjnym, podnoszące kwotę gwarantowaną do 50 tysięcy euro trafiły na biurko prezydenta.... i - jak się okazuje - wciąż tam leżą. Prezydent ma czas na jej podpisanie do 24 listopada. Tymczasem większość krajów europejskich wprowadziła te zmiany dosłownie z dnia na dzień.

PKP INTERCITY przejmuje. Pasażerowie czekają na zmiany. Eksperci ostrzegają. To najkrótszy opis tego co wydarzy się po 1 grudnia. To właśnie wtedy wszystkie przewozy międzywojewódzkie, czyli głównie połączenia pospieszne zostaną wchłonięte przez PKP Intercity. Czy w związku z tą zmianą - zmienią się także ceny biletów i co może okazać się największym zagrożeniem?

Obligacje jak - świeże bułeczki. Sprzedają się na pniu. Wszystko dlatego, że w obecnych nerwowych czasach na rynkach finansowych zdaniem inwestorów to jeden z najbezpieczniejszych instrumentów. Czy faktycznie jest bezpieczny i rzeczywiście da się na nim zarobić?

Końcówka dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego. Po koniec sesji indeks największych spółek WIG20 tracił już ponad 9 procent by dosłownie w ostatniej chwili, podczas fiksingu odrobić blisko połowę strat i ostatecznie zakończyć dzień na niespełna 5 procentowym minusie. O zaskakującej końcówce sesji zadecydowały zlecenia jednego domu maklerskiego.

Pewne są tylko - śmierć i podatki. A często podatki to śmierć dla zysków - zwłaszcza w Polsce. Nasz kraj jest jednym z najmniej przyjaznych krajów pod względem systemu podatkowego - dodatkowo jest gorzej niż było. Dlaczego i kiedy może się to zmienić, a fiskus przestanie wysysać pieniądze z naszych portfeli.

5 milionów złapanych złodziei z czego aż 1/3 to pracownicy. 17 miliardów euro - wydanych na ochronę przed kradzieżami -tak wygląda bilans sieci handlowych na całym świecie w ubiegłym roku. Jak wygląda sytuacja w Polsce i co najczęściej pada łupem złodziei?

Półtora procent wzrostu. Taką pesymistyczną wizję polskiej gospodarki w przyszłym roku mają analitycy banku JP Morgan, którzy obniżyli dzisiaj swoje prognozy dla krajów Europy centralnej i wschodniej. Świat broni się przed recesją tnąc stopy procentowe - tymczasem w Polsce są one wciąż na wysokim poziomie. Ale - wygląda na to, że już niedługo. Członkowie RPP coraz częściej mówią o konieczności obniżki stóp, ale to wcale nie musi spowodować spadku kosztów kredytu w Polsce

Czy to już cenowe dno? - pytają ci, którzy planują zakup mieszkania. Niestety - ceny na rynku nieruchomości są teraz równie nieprzewidywalne jak ceny na stacjach paliw. Kryzys odciska na nim swój ślad powodując, że deweloperzy obniżają ceny i kuszą promocjami, deklarując jednocześnie, że taniej już sprzedawać nie mogą. Tylko czy można im wierzyć?

General Motors na skraju bankructwa. Motoryzacyjny gigant poinformował, że kończą mu się zasoby gotówki i może mieć problemy z finansowaniem bieżącej działalności. Koncern ma nadzieję, że pomoże mu amerykański rząd. Prezydent-elekt Barack Obama zapewnia, że będzie starał się pomóc przemysłowi motoryzacyjnemu w USA. Skutki kłopotów koncernu-matki odczuwają też polskie zakłady, które coraz bardziej ograniczają produkcję.

Tanio - coraz taniej. Długoweekendowe wyjazdy dawno nie kosztowały tak niewiele - paliwa kosztują dziś średnio 4 zł za litr, a na tańszych stacjach nawet kilkanaście groszy mniej. To najniższe ceny od dwóch lat - problem w tym, że wobec znacznych wahań kursu złotego i niestabilnego rynku ropy - nikt nie chce dawać jednoznacznych prognoz cen na polskich stacjach. Na razie wiadomo jednak, że w najbliższym czasie drożej być nie powinno.

Tym razem znowu się udało. Samolot Centralwings wystartował, bo znaleźli się chętni, by kupić bilety na rejs. Nie byli to jednak klienci indywidualni, lecz agencje turystyczne. Bo Centralwings 7 października przestał być linia regularną. Także w przyszłym roku będzie jedynie przewoźnikiem do wynajęcia.

Czy to juz koniec ery opłacalnych kredytów we franku szwajcarskim? Według Komisji Nadzoru Finansowego coraz więcej banków ma problem z udzielaniem kredytów we franku, niektóre banki już wycofały tę usługę ze swojej oferty. Kredytom w szwajcarskiej walucie przyglądała się Karolina Hytrek.

Walka o kierowców i miliardy złotych w pełni. Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę?