Z kraju

Z kraju

Spółka AB.PL odnotowuje wzrost obrotów w Czechach i Słowacji, ale polski rynek jest wciąż najważniejszym w jej działalności. O wynikach finansowych firmy, prognozach i planach związanych z działalnością mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes, Andrzej Przybyło.

Spowolnienie wyraźnie wpływa na branżę motoryzacyjną - koncerny zwalniają, fabryki mają przestoje. O tym, jak długo taki stan się utrzyma i czego mogą się spodziewać polscy producenci, rozmawiają w "Biznes Lunchu" Rafał Orłowski z Automotive Suppliers oraz Zbigniew Drzymała, prezes Inter Groclin Auto.

Kryzys na rynkach finansowych powoduje, że tak atrakcyjnych cen nieruchomości nie było dawno. Wszechobecne promocje to dowód na to, że deweloperzy ostro walczą o klienta.

Kolejne banki - Multibank i mBank od dzisiaj podnoszą wymagany wkład własny klienta w przypadku kredytu we frankach szwajcarskich. Niemiła niespodzianka może spotkać również singli - po zmianach - nawet jak mają wysokie dochody - nie mają szansy na kredyt. Jest jednak nadzieja. Kredyty z dopłatami w złotówkach - tańsze niz we frankach.

Badając sprawę tzw. cudofixingu warto zastanowić się, kto miał złożyć przeciwstawne zlecenie do tego z JP Morgan - mówi na antenie TVN CNBC Biznes Ludwik Sobolewski. Prezes GPW potwierdza także planowane zmiany m.in. wydłużenia dogrywki.

Domenę może zarejestrować każdy, a jeśli jest zajęta, możemy próbować ją odkupić. W przypadku, gdy jej nazwa jest identyczna ze znakiem firmowym firmy, przedsiębiorca może dochodzić praw do domeny przed sądem arbitrażowym. Szczegóły w "Pieniądzach od Rana" zdradza Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen w NASK.

Chwyty marketingowe znane z supermarketów pojawiają się już u dealerów samochodowych. W Wielkiej Brytanii można już kupić - to nie żart - dwa auta w cenie jednego. Kupców z Polski może tylko zniechęcić kierownica zamontowana po prawej stronie.

KNF skierował sprawę cudofixingu do prokuratury. Zdaniem Komisji zlecenie kupna wszystkich spółek z WIG20 z 12 listopada mogło być manipulacją instrumentami finansowymi. Wiadomo, że zlecenie zostało złożone przez JP Morgan Securities Limited z Wielkiej Brytanii i miało wartość 130 milionów złotych. O tym co się stało i co dalej zamierza zrobić Komisja nadzoru finansowego rozmawialiśmy z dyrektorem departanmtu nadzoru obrotu KNF, Robertem Wąchałą.

Wiadomo kto jest sprawcą słynnego „cudofixingu”, który po koniec sesji 12 listopada doprowadził do zmniejszenia strat na WIG20. Sprawa gwałtownej zmiany kursu z poprzedniego tygodnia została przez Komisje Nadzoru Finansowego przekazana do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Regulator przywróci regulacje? Tak może się stać by skutecznie walczyć ze zmonopolizowaniem rynku dostawców energii elektrycznej w Polsce. Urząd Regulacji Energetyki rozważa możliwość ponownego wprowadzenia taryfikacji cen dla dostaw do zakładów przemysłowych. Co oznacza to dla odbiorców i czy taka decyzja może wstrzymać inwestycje branży energetycznej?

Ograniczenie inwestycji, kłopoty eksporterów - wreszcie znaczące spowolnienie gospodarcze. Takie mogą być efekty amerykańskiego kryzysu w Polsce.

Casus Triton Development pokazuje dobitnie, jakie trudności są udziałem spółek deweloperskich w obliczu kryzysu na rynku finansowym: wyższe marże w bankach przekładają się na decyzje klientów, których w mniejszym stopniu stać na nowe mieszkania. O wynikach i planach Triton Development rozmawialiśmy z TOMASZEM ZGANIACZEM, prezesem firmy.

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa JP Morgan Securities o próbę manipulacji WIG20. Podejrzenie dotyczy wydarzeń z 12 listopada, gdy WIG20 w czasie fixingu wzrósł o ok. 4,5%. KNF złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jednak JP Morgan pozostawia to zdarzenie bez komentarza. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy z były prezesem GPW, Wiesławem Rozłuckim.

KNF opublikowała raport o niedawnym kontrowersyjnym fixingu na warszawskiej giełdzie. O wnioskach płynących z dokumentu rozmawialiśmy z Michałem Masłowskim z biura zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Jerzy Łęczycki, właściciel zakładu blacharsko-lakierniczego i Witold Buczyński, przedsiębiorca ZRP - to biznesmeni z długoletnim stażem. W programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się sytuacja przedsiębiorców. Czy obecny rząd wywiązuje się z obietnic składanych przed wyborami?

Szwajcarski bank centralny obniżył stopy procentowe. O tym czy oznacza to, że rata naszego kredytu we frankach automatycznie spadnie rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Karolem Wilczko z Comperia.pl.

Kuwejt i Katar - to na razie 2 kraje zainteresowane polskimi przedsiębiorstwami. Branże elektroenergetyczne, chemiczne, gaz i GPW - to sektory, które interesują Kuwejt i Katar. Co minister skarbu Aleksander Grad wynegocjował z krajami arabskimi?

Co się dzieje z Kopexem? Szczegółowe informacje poznamy prawdopodobnie w poniedziałek. O komentarz do tej informacji oraz o analizę porannych notowań na warszawskim parkiecie poprosiliśmy zarządzającego Union Investment TFI Ryszarda Rusaka.

Ponad 800 dni, czyli blisko dwa i pól roku - statystycznie musi czekać przedsiębiorca w Polsce na wyegzekwowanie należności od spóźniających się kontrahentów. Tak długotrwałe procedury egzekucyjne mogą podciąć skrzydła nawet najlepiej zarządzanym firmom. Jakie są najskuteczniejsze i najszybsze sposoby na odzyskanie należności, o tym w Biznes Lunchu mówili Grzegorz Błachnio z Euler Hermes i mec. Sylwester Pieckowski z sądu arbitrażowego przy PKPP Lewiatan.

Casus Triton Developement pokazuje dobitnie, jakie trudności są udziałem spółek deweloperskich w obliczu kryzysu na rynku finansowym: wyższe marże w bankach przekładają się na decyzje klientów, których w mniejszym stopniu stać na nowe mieszkania. O wynikach i planach Triton Developement rozmawialiśmy z Tomaszem Zganiaczem, prezesem firmy.