Z kraju

Z kraju

Dom Maklerski IDMSA wybrał niedobry moment na emisje swoich akcji. Spółka jest notowana poniżej wartości księgowej. W związku z tym IDMSA Planuje skupić swoje akcje. Jak będzie wyglądał ten skup akcji pytaliśmy prezesa Domu Maklerskiego IDMSA, Grzegorza Leszczyńskiego.

-Myślę, że współpraca z krajami arabskimi będzie układała się dobrze - mówił w "Dalszym Ciągu Poranka" ekspert KPP Adam Ambrozik. Rząd stara się pozyskać inwestorów z Kuwejtu i Kataru. Branże elektroenergetyczne, chemiczne, gaz i GPW - to sektory, które interesują te dwa kraje.

Chciałbym polecić zakup akcji spółki Redan - napisał do nas Pan Grzegorz. Czy to dobra propozycja dla naszego portfela? Wraz z MArcinem Kowalskim sprawdził to Jan Niedziałek.

Własna działalność gospodarcza wymaga determinacji, dobrego pomysłu i nakładów finansowych. Skąd młodzi przedsiębiorcy mogą je pozyskać? Jakie problemy mogą stawać na drodze do pomnażania zainwestowanych pieniędzy? Gośćmi programu Fakty Ludzie Pieniądze byli doświadczony przedsiębiorca, właściciel firmy Grycan, Zbigniew Grycan oraz prezes portalu turystycznego Amin.pl, Michał Kołtyś.

Urlopy i wakacje coraz cenniejsze. Biura podróży podwyższyły ceny wycieczek. Co jest przyczyną zmian cen?  Czy korzystniejsze dla polskiego turysty jest korzystanie z oferty last czy first minute? Jak pod względem finansowym mogą wyglądać urlopy Polaków w nadchodzącym sezonie wakacyjnym oraz o tym, co może dziać się z polskim złotym i jak będzie wyglądała sytuacja na rynku walutowym, mówił główny ekonomista X-Trade Brokers,Przemysław Kwiecień.

O tym, jaki będzie wzrost gospodarczy w przyszłym roku, ekonomiści spierają się nie od dziś. Wiadomo jedno: rządowej prognozy oscylującej około 4 procent nie da się zrealizować. Eksperci jednak mówią o scenariuszu o wiele gorszym.Z ekonomistami: Jackiem Wiśniewskim z Raiffeisen Banku i Marcinem Mrowcem z Pekao SA na temat zanikającego wzrostu gospodarczego w tym roku rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach".

Spadki i wahania światowych indeksów oraz konsekwencje ponoszone przez poszczególne branże w wyniku recesji komentuje Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI

W grupie Bakalland zmiany. Podstawowym projektem grupy jest fuzja ze spółką Atlanta. W toku rozmów ustalono parytet, następnie podważono go, a prognozy Atlanty zostały zmienione. Strony spierają się, upragniona fuzja się oddala. O przyczynach wahania firm w sprawie decyzji o połączeniu i o parytecie fuzji rozmawiamy z Marianem Owerko, prezesem Bakalland S.A.

Korzystny dla nauczycieli projekt ustawy o tzw. pomostówkach zaproponowany przez minister pracy trafi do kosza. Szefowie PO i PSL odrzucili propozycję minister Fedak, która chciała złożyć poselski projekt. I jednym głosem zapewniają, że o żadnym konflikcie w koalicji nie ma mowy, a sprawę wcześniejszych emerytur dla nauczycieli ma uregulować nowy, rządowy projekt.

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2009 r. będzie między 3,5 a 4,5 proc. - powiedziała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Zaznaczyła, że obecne założenia MF dotyczące wzrostu PKB w przyszłym roku o 4,8 proc. są mało realne. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami założeń do budżetu na przyszły roku, tymczasem przedsiębiorcy mają receptę na to, jak zapobiegać spowolnieniu gospodarki. Nie wiedzą natomiast jak skłonić do współpracy poszczególne instytucje państwowe.

Minister finansów, Jacek Rostowski, nie wyklucza pozostawienia obecnych prognoz PKB w przyszłorocznym budżecie bez zmian. Od czego mogą zależeć te decyzje? Spytaliśmy Mirosława Gronickiego, byłego ministra finansów.

Do środków finansowych z planu Paulsona jest wielu chętnych. O tym, jak się zachowuje rynek i co z inwestorami na giełdzie w Warszawie, mówi w "Dniu na Rynkach" Jacek Dekarz, prezes BRE Wealth Management.

Polska odrzuciła propozycję darmowych emisji dwutlenku węgla dla elektrowni. Dodatkowe limity miałyby przełamać, według analityków, opór Polski wobec unijnych planów ograniczenia emisji CO2 o 20 procent do roku 2020. O szczegółach rozmawialiśmy z wiceministrem finansów, Bernardem Błaszczykiem i Sławomirem Krystkiem, dyrektorem Izby Energetyki i Ochrony Środowiska.

Podniesienie akcyzy i powrót do wyższej stawki rentowej - według ekonomistów rząd w ten właśnie sposób może szukać środków na pokrycie braków w budżecie, które powstaną jeśli sprawdzą się prognozy obniżenia wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. A to jest coraz bardziej prawdopodobne po tym, jak dzisiaj poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej, która właściwie stoi w miejscu.

Kryzys najpierw trafia w te branże, z których produktów najłatwiej zrezygnować.Takim sektorem jest turystyka - i aby się przed tym bronić organizatorzy wypoczynku już teraz kuszą promocjami przyszłorocznych wakacji, przestrzegając, że może być jeszcze drożej.Dodają jednocześnie, ze za zimowy wypoczynek i tak przyjdzie zapłacić więcej.

Przez dziesięciolecia gromadziliśmy środki na książeczkach mieszkaniowych, teraz możemy je wykorzystać. W zamian za nie otrzymamy od banku premię: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście nic nie ma za darmo i pewne warunki musimy spełnić. O tym jakie to warunki rozmawialiśmy z Arturem Smolarczykiem kierownikiem zespołu w Departamencie Wierzytelności i Depozytów Mieszkaniowych PKO BP SA .

Osoby planujące własną działalność gospodarczą mają kilka możliwości pozyskania kapitału na start. Wśród nich są dotacje unijne i fundusze pożyczkowe, o które przyszły przedsiębiorca może się starać. Szczegóły programów przedstawia w "Pieniądzach od Rana" Katarzyna Sokolnicka z Fundacji MSP.

Są propozycje dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które miałyby dać ich zgodę na pakiet energetyczno-klimatyczny zaproponowany wcześniej przez Komisję Europejską. Szczegóły w "Pieniądzach od Rana" zdradza Maciej Nowicki, minister środowiska.

Razem z Marcinem Rupińskim analitykiem Domu Maklerskiego BOŚ , analizujemy wczorajsze gwałtowne spadki i staramy się przewidzieć co dziś przyniesie dzień na GPW.

Złe wyniki BBI Capital NFI za III kwartał. Nie ma co ukrywać, że wszystko przez nie udane wyjścia inwestorów. Prezes BBI - Dawid Sukacz - jednak uspokaja i podkreśla, ze na koniec tego roku jeszcze spółka uzyska zysk dodatni.