Z kraju

Z kraju

Przy telefonie spędza sporo czasu. Dowiaduje się jak najwięcej, bo informacja jest dzisiaj bezcenna. Andrzej Szyszkowski, prezes firmy transportowej spod Torunia chce dobrze wiedzieć, z kim prowadzi interesy.

To nie był dobry miesiąc dla funduszy inwestycyjnych. Co prawda do październikowego załamania było daleko, jednak odpływ aktywów trwa.

Czwartek upłynął pod znakiem obniżek stóp procentowych. Koszt kredytu zmniejszył Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji, Danii i Nowej Zelandii. Chociaż skala obniżek często biła historyczne rekordy, według analityków, aby powstrzymać pogłębiającą się recesję konieczne są dalsze cięcia.

Piłka nożna na parkiecie. I nie chodzi tu o halowe rozgrywki w piłce nożnej, ale o giełdowy debiut Klubu Ruch Chorzów na rynku NewConnect. Piłka w grze i pytanie, czy to prawdziwy początek marszu sportowego biznesu po pieniądze inwestorów.

Wielkie przystrajanie sklepów i wielkie liczenie. Święta tuż tuż i jak co roku, na początku grudnia pojawia się pytanie o cenę tych świąt.

Minister finansów Jacek Rostowski przedstawił w środę w Sejmie poprawkę do projektu budżetu, która zakłada niższy niż wcześniej planowano wzrost PKB. Według rządu polska gospodarka będzie się rozwijała w przyszłym roku w tempie 3,7 procent a nie jak wcześniej prognozowano 4,8 procent. Szef resortu finansów powtórzył też że, jeśli okaże się, że gospodarka będzie dalej zwalniała - to kolejna nowelizacja już w trakcie roku budżetowego jest niewykluczona.

Sprzedać - nie sprzedać wynająć warto. Deweloperzy, którzy sami wykańczają mieszkania i zamiast pozbywać się ich po niższej cenie  - chcą je wynajmować. Podobną strategię przyjmują również osoby prywatne. Czy może to spowodować, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom na rynku nieruchomości wcale nie będzie taniej i ile trzeba będzie zapłacić wynajmując mieszkanie 

Niższe podatki - wyższa pensja - i to być może już w grudniu. Jeżeli grudniowe wynagrodzenie dostaniemy w styczniu. Przy takim rozwiązaniu do naszych portfeli może trafić znacznie więcej pieniędzy. Czy jednak takie rozwiązanie faktycznie jak korzystne i dla pracodowaców i dla pracowników a także czy wszyscy zainteresowani będą mogli z niego skorzystać?

Tylko jedna podwyżka w 2009 roku i to dziesięciokrotnie niższa niż wnioskowały firmy energetyczne. Cena energii elektrycznej wzrośnie od stycznia 2009 roku o 4 i pół procent. Szef Urzędu Regulacji Energetyki chce też nauczyć polaków oszczędzać - jak?

Polska gospodarka wzrosła w 3 kwartale tego roku o blisko 5 procent. Oczekiwania ekonomistów dotyczące dynamiki PKB kształtowały się na poziomach od 4,5 do 4,9 procent - średnio ekonomiści typowali 4,7 %. Dane rzeczywiste - 4,8% wzrostu PKB rok do roku - były więc nawet nieco powyżej oczekiwań.

20, 40 czy nawet 150 milionów złotych. Takie straty poniosły polskie firmy korzystające z opcji walutowych. Czym są i dlaczego polscy przedsiębiorcy zamiast na nich zarabiać tracą? - a także o piractwie finansowym i walutowym terroryzmie.

Łotwa potrzebuje pięciu miliardów euro wsparcia, by sprostać kryzysowi, który ciągnie w dół krajową gospodarkę. Ryga chce, by wsparcia udzieliły jej Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska. Gospodarka Estonii kurczy się z kwartału na kwartał przede wszystkim dlatego, że banki niemal przestały udzielać kredytów firmom, a to właśnie akcja kredytowa do tej pory napędzała gospodarkę kraju.

Partnerstwo na ostatniej prostej. Biznes z administracją publiczną ręka w rękę mają wspólnie realizować inwestycje. Takie są przynajmniej nadzieje twórców zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Czy zmiany mogą zmienić nastawienie samorządów?

Chętnie się zadłużamy - coraz mniej chętnie oddajemy. Łączna kwota zaległości przekroczyła w listopadzie osiem miliardów złotych. Ponad milion 200 tysięcy Polaków zwleka ze zwrotem należności ponad 60 dni. Jak wygląda portret polskiego dłużnika i czy największa dotychczasowa kumulacja w totolotku pomogłaby spłacić zobowiązania najbardziej zadłużonego Polaka?

Mieszkanie... za mieszkanie. Nowy sposób na pozyskiwanie klientów przez biura nieruchomości. Jeżeli chcesz zmienić mieszkanie - pośrednik przyjmie Twoje stare w rozliczeniu i pomoże załatwić kredyt na brakującą cześć nowego. Układ, wydawałoby się, idealny. Czy jednak faktycznie taki jest i ile trzeba do niego dopłacić?

Serce finansowe Indii - Bombaj - zamarło w środę wieczorem, gdy w mieście rozległy się pierwsze strzały. Zginęło co najmniej 125 osób, a ponad 300 zostało rannych. W czwartek nie ruszyły notowania na bombajskiej giełdzie, zatrzymano też handel lokalną walutą. Połączenia lotnicze z Bombajem odwołały już tymczasowo linie lotnicze Lufthansa. Według analityków atak może jeszcze pogorszyć trudną sytuację na lokalnych rynkach.

Spadek stóp procentowych wymusza nie tylko gospodarcze spowolnienie, ale również harmonogram przyjęcia euro. Wyrównanie wysokości stóp procentowych w Polsce do poziomu obowiązującego w strefie euro to jedno z kryteriów z Maastricht. Tymczasem rząd, do niedawna twardo zapowiadający wymianę złotego na euro w roku 2012, teraz powoli zaczyna swoje stanowisko zmieniać.

Wielkie wydatki i wielkie zarabianie. Czas żniw dla sklepów i czas żniw dla banków, bo większość Polaków robiąc świąteczne zakupy - pierwsze kroki skieruje po pożyczkę. Gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt gotówkowy i ile naprawdę będzie on kosztował.

Było mało i trudno - będzie jeszcze mniej i jeszcze trudniej. Mniej banków oferujących kredyty we franku szwajcarskim na 100% wartości nieruchomości - trudniej - taki kredyt uzyskać. Dlaczego banki zmieniają zasady gry w trakcie gry?

Prezydent Lech Kaczyński odrzucił trzy z sześciu przedłożonych mu ustaw dotyczących restrukturyzacji służby zdrowia. Członkowie rządu przyjęli tę decyzję bez zaskoczenia. Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła swój plan reformy szpitali bez zawetowanych rozwiązań. Opozycja krytykuje pomysły Rady Ministrów, utrzymując, że nie zmieniają one sytuacji pacjentów.