Z kraju

Z kraju

A osłabiający się co raz mocniej złoty zbiera czarne żniwo firm zaangażowanych w opcje walutowe. Kolejną ofiarą zawirowań na rynku walutowym padły Odlewnie Polskie. I to padły dosłownie, bo złożono wniosek o upadłość spółki. Upadłość, która może być ostatnią szansą na ratunek dla zakładu i zachowanie przynajmniej części miejsc pracy. Czego może się spodziewać 250 innych polskich firm?

Wielkie cięcie - niezbędne. A tym kto będzie trzymał w ręku skalpel i operował budżet będzie minister finansów. Przed Jackiem Rostowskim niezwykle trudna operacja, wymagająca z jednej strony niezwykłej delikatności i precyzji z drugiej radykalnych i zdecydowanych działań. Wszystko dlatego by utrzymać zaplanowany deficyt - a tym samym wiarygodność; z drugiej nie zrezygnować z inwestycji, które mogły by napędzać gospodarkę w momencie globalnego spowolnienia...

Bioton na sporym plusie po jednym z najbardziej burzliwych dni w swojej giełdowej historii. Z zakupu ponad 33% akcji Biotonu wycofał się Jerzy Starak, właściciel farmaceutycznego koncernu Polpharma. Następcą prezesa Adama Wilczęgi, który pozostaje w spółce jako wiceprezes, został Janusz Guy. Nowy prezes Biotonu zapowiedział w TVN CNBC Biznes walkę o odzyskanie zaufania inwestorów. I dodał, że wycofanie się właściciela Polpharmy z zakupu znaczącego pakietu akcji Biotonu nie jest jeszcze ostateczny.

Kalifornia może upaść. Kasa amerykańskiego stanu świeci pustkami, a długi są wielomiliaradowe. Wiele wskazuje na to, że nie pomoże nawet filmowa siła gubernatora Kalifornii - Arnolda Shwarzennegera...

Nie mają, czy może mają, ale nie chcą z nich korzystać. Mowa o pieniądzach w bankach. Przedstawiciele banków komercyjnych coraz głośniej mówią o potrzebie obniżenia rezerwy obowiązkowej. Według nich dzięki takiej operacji zamiast zamrażać gotówkę, mogłyby jej część przeznaczyć na akcję kredytową. Nie brak jednak głosów, że pieniądze w bankach są. To czego faktycznie może bankowcom brakować to zaufanie do klientów.

Kalifornia może upaść. Kasa amerykańskiego stanu świeci pustkami, a długi są wielomiliradowe. Wiele wskazuje na to, że nie pomoże nawet filmowa siła gubernatora Kaliforni - Arnolda Shwarzennegera.

Po jednej stronie związki zawodowe, po drugiej zrzeszenia pracodawców. Ile chcą jedni, a ile mogą dać drudzy. Obie strony właśnie zrobiły krok w kierunku wspólnych rozmów o przyszłych płacach. Jakie mogą być tzw. warunki brzegowe szczególnie, że spowolnienie gospodarcze mamy za pasem?

Myśląc o zimowym wyjeździe - warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Szeroka oferta firm ubezpieczeniowych daje szansę na dopasowanie polisy do indywidualnych potrzeb. Rynkowa konkurencja powoduje z kolei, że za spokój podczas zimowych wakacji zapłacimy zaledwie kilka złotych dziennie.

20% zabezpieczenia przy kredycie walutowym zaciąganym na dłużej niż pięć lat i 10% przy pożyczkach na krótszy termin - to niektóre z założeń rekomendacji T przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansówego. Rekomendacji , która zdaniem specjalistów sprawi, że kredyty walutowe praktycznie znikną z rynku.

10 miliardów euro - tyle mają wynieść bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w tym roku. Taką prognozę stawia szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jednak zapowiedzi prezesa Pawła Wojciechowskiego różnią się od innych projekcji dotyczących wysokości kapitału, który zostanie zainwestowany w naszym kraju. Wśród prognoz można znaleźć też takie, które brzmią bardzo optymistycznie szczególnie w kontekście nadchodzącego spowolnienia.

Niejasna przyszłość zakładów emerytalnych. Prezydent wetując ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych przekreślił szansę na szybkie utworzenie instytucji, które miałyby zajmować się wypłatami świadczeń od 2014 czyli od momentu, kiedy w pełni zacznie funkcjonować nowy system emerytalny. Decyzję krytykują pracodawcy, bo chociaż ministerstwo pracy uspokaja twierdząc, że będzie nowa ustawa i zakłady emerytalne powstaną na czas - to zdaniem przedsiębiorców czasu po prostu już nie ma.

Ceny w grudniu ubiegłego roku były niższe niż w listopadzie. Inflacja spada, a jednym z czynników są bardzo tanie paliwa. Na niektórych stacjach benzynowych litr popularnej 95 kosztuje mniej niż 3 złote. Tak tanio już dawno nie było. Wiele wskazuje na to, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych.

Frontem do klienta, tyłem do doradcy - oto nowa strategia bankowców w walce o pozyskanie kredytobiorców. Maraża kredytu udzielonego bezpośrednio w oddziałach np. MBanku czy Multibanku jest bowiem o połowę niższa niż tego samego kredytu ale udzielonego za pośrednictwem doradcy finansowego. Ci ostatni twierdzą, że to i tak nie ma znaczenia, bo warunki proponowane przez bank są tak niekorzystne, że i tak nikt nie będzie chciał skorzystać z takiej oferty. Czy bankowa symbioza zamienia się w łańcuch pokarmowy?

W Europie jesteśmy prymusem. Tak twierdzą specjaliści. Według rządu zajmujemy bardzo wysokie trzecie miejsce. Zdaniem opozycji jest źle, za wolno i zupełnie nie tak jak trzeba. Wszystkie opinie dotyczą jednej sprawy - wydatkowania unijnych funduszy. Jak jest więc naprawdę i czy możemy stracić europejskie środki, a inwestycje są zagrożone? A może kolejny raz politycy chcą na unijnych funduszach zyskać to co dla nich najcenniejsze czyli poparcie wyborców?

Finansowa transfuzja bezwzględnie konieczna - twierdzą bankowcy. Ich zdaniem bez obniżenia rezerwy obowiązkowej a tym samym wtłoczenia kolejnych środków do systemu może zabraknąć pieniędzy na akcję kredytową. Dodatkowo chcą, by rządowe gwarancje pożyczek na rynku międzybankowym z definicji były gwarantowane przez rząd, a nie tylko w przypadku gdy któryś z banków o taką pomoc się zwróci. Nie ma takiej konieczności odpowiadają przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Nogi w lodówce, głowa w piekarniku - i statystycznie temperatura będzie się zgadzać - jednak ilu statystyków tyle możliwych temperatur. Także tych, które mierzą to co dzieje się gospodarce. A na tych termometrach ostatnio skupiona jest szczególna uwaga. Jakie jednak wnioski można wysnuć z odczytów jeżeli każdy z nich wskazuje zupełnie co innego?

Prezes Opera TFI rozesłał do swoich klientów list, w którym przeprasza za to, że fundusz, którym zarządzają jego pracownicy poniósł w 2008 roku bardzo duże straty. Jak przyznaje - jego pracownicy i on "zachowali się jak barany". Czy to właściwy sposób na przekazywanie informacji klientom?

5 tysięcy czyli niespełna dwie średnie krajowe pensje wystarczą by założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. To aż 10 razy mniej niż do tej pory. Również przedsiębiorcy planujący powołanie spółki akcyjnej będą musieli posiadać znacznie mniej pieniędzy. Zamiast pół miliona - 100 tysiecy. Jakie zmiany zaszły w Kodeksie Spółek Handlowych i co mogą one oznaczać dla biznesu?

Rozmowy Nafothazu i Gazpromu na neutralnym gruncie nie przyniosły oczekiwanych przez świat rezultatów. W efekcie możliwa jest gruntowna przebudowa gazowej mapy Europy. Rosjanie ponawiają propozycję wspólnych inwestycji w Nordstream i Jużnij Potok - dwóch gazociągach, które mają ominąć Ukrainę, ale również Polskę. Czy obecny kryzys sprawi, że ta propozycja zyska większe poparcie niż do tej pory, a nasz kraj trafi w gazowe kleszcze? Czy może rosyjski Gazprom, którego sytuacja z każda godziną staję się co raz trudniejsza nie wytrzyma ciśnienia?

Jedną z przyczyn pogarszania się sytuacji LOTu są - zdaniem związkowców, którzy poskarżyli się na zarząd do prokuratury - nietrafione kontrakty paliwowe. Związkowcy twierdzą, że LOT płaci za ropę nadal po 140 dolarów za baryłkę