Z kraju

Z kraju

W dzisiejszym odcinku, obok dyskusji o prognozach dla rynku pracy na 2009 rok, przyjrzymy się perspektywom dla absolwentów budownictwa. Przekonamy się również, na czym właściwie polega praca Świętego Mikołaja.

W dzisiejszym wydaniu zastanowimy się nad tym, w jaki sposób korzystnie kupić mieszkanie. Przyjrzymy się również bankowym pożyczkom i powiemy, jak wybrać najkorzystniejszą.

Fiat z Chryslerem - kierownica w kierownice. Nowy sposób na rozwiązywanie gigantycznych kłopotów sektora motoryzacyjnego. Włoski koncern udostępni instrumenty do produkcji małych i średnich samochodów w zamian za ponad 30% akcji  amerykańskiego giganta. Czy właśnie takie mariaże będą jedyna szansa dla przemysłu motoryzacyjnego i o kolejnych firmach branży na zakręcie śmierci.

Bankowcy mogą żądać dodatkowych gwarancji od kredytobiorców - wszystko dlatego, że spada wartość nieruchomości i drastycznie drożeje frank szwajcarski - waluta, w której Polacy zapożyczali się najchętniej, by kupić nieruchomość. Jakich zabezpieczeń może oczekiwać bank i ile będziemy za to płacić.

Jest dobrze - w końcu ma zostać sfinalizowana budowa odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa i doprowadzić do tego, że Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Jest dobrze - tak oceniany jest obecny poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Może być dużo gorzej - bo wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych wybojach i ostrych zakrętach na drodze do powstania dróg ekspresowych i autostrad

Takiego odszkodowania jeszcze niedawno chciało Eureko od Skarbu Państwa w sporze o PZU. Teraz już nie chce.

Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce oceniany jest jako dobry. Jednak wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych przeszkodach na drodze i tak już pełnej zakrętów do autostrad i dróg ekspresowych.

Kredyt bardziej dostępny i łatwiejszy do spłacenia. Rząd chce ulżyć kredytobiorcom i samym bankom. O planie pomocy przygotowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szansach na wprowadzenie go w życie.

Stopy procentowe w dół, wibor w dół, w dół także raty kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o redukcji głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do poziomu 4,25%, a zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec. Kończy się natomiast szansa na wysoko oprocentowane lokaty.

Mniej niż zaplanowano, więcej niż się spodziewano. Mowa o deficycie budżetu za ubiegły rok. Z jednej strony nie przekroczył on zapisanych w ustawie 27 miliardów złotych, ale za to wyniósł więcej niż wcześniej szacowano. Według analityków nagły wzrost deficytu pod koniec 2008 roku jest kolejnym, złym prognostykiem na najbliższe miesiące w polskiej gospodarce.

30 tysiecy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło prace pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok stał będzie pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie?W jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie?

Zwalnia gospodarka, a jeszcze mocniej zwalnia jeden z jej najważniejszych silników, czyli produkcja przemysłowa. Zwalnia choć zdaniem wielu analityków powinna się zatrzymać czy nawet zacząć cofać. Jednak mimo osłabienia impetu to Polska gospodarka będzie w dalszym ciągu jedną z niewielu, która w Europie będzie się rozwijać.

44. prezydent Stanów Zjednoczonych zaprzysiężony. Większość amerykanów i światowych obserwatorów nie ma wątpliwości - to będzie jedna z najtrudniejszych kadencji w historii Ameryki i globalnej gospodarki. Gospodarki, bo to właśnie ona w dużej mierze zdominuje prezydenturę Obamy. Jaki jest pomysł pierwszego ciemnoskrógo prezydenta Stanów zjednoczonych na walkę z kryzysem, potężnym zadłużeniem i co raz większym niezadowoleniem samych Amerykanów?

Choć cena ropy od kilku miesięcy nieustannie pikuje w dół, co raz więcej jest inwestorów, którzy decyduję się w inwestycje związane z tym surowcem. W naszym materiale o tym, w jaki sposób zainwestować w ropę, która do czasu aż nasz zysk urośnie odpowiednio wysoko, będzie przechowywana na tankowcu.

Z dnia na dzień kurs polskiej waluty jest coraz słabszy. W naszym materiale o tym, co deprecjacja złotego oznacza w praktyce dla polskiej gospodarki.

Pierwsze wnioski o wypłaty emerytur kapitałowych i pierwsze rozczarowania, bo ewentualne świadczenia będą wyjątkowo niskie. Dlaczego nie zawsze opłaca się być pierwszym?

30 tysięcy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło pracę pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok będzie stał pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie, a także w jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie

Taniej i szybciej. Tak mogą powstawać samorządowe inwestycje - ulice, wiadukty czy mosty. Mogą, bo firmy budowlane obniżają swoje stawki - czasami nawet o połowę. Wszystko z powodu kryzysu, który branże budowlaną dotyka szczególnie mocno. I właśnie dzięki temu samorządy na razie zyskują. Na razie, bo każdy kij ma dwa końce. Jak może wyglądać także ten gorszy?