Z kraju

Z kraju

O tym, co się działo na giełdzie w środę, a także o tym, co dziać może się podczas czwartkowej sesji w programie "Dzień Na Rynkach" rozmawialiśmy z Piotrem Sieradzanem, członkiem zarządu Pocztylion - Arka PTE.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców - ruszyło centrum monitoringu legislacji KPP. Dzięki niemu będzie można bardzo łatwo sprawdzić, które ustawy już weszły w życie a nad którymi posłowie cały czas pracują. To pozwoli na lepsze przygotowanie się przedsiębiorców do zmian. Z szefem Centrum Monitoringu Legislacji KPP, Adamem Ambrozikiem, w programie "Pieniądze Od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Szara strefa jest immanentną cechą polskiej gospodarki, ale walka z tym zjawiskiem nie zawsze jest opłacalna. W programie "Pieniądze od Rana" na temat rynku pracy i zarabiania "na czarno" rozmawiali Jacek Męcina z PKPP Lewiatan i dr Stanisław Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

Po otrzymaniu z biura maklerskiego PITu 8C podatnicy mogą rozliczyć swoje inwestycje giełdowe. Służy do tego formularz PIT38. Jednak rozliczenie się z gry na giełdzie do łatwych nie należy, szczególnie gdy osiąga się straty. O to, jak prawidłowo się rozliczyć i na co trzeba zwrócić uwagę, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" doradcę podatkowego Accreo Taxand, Pawła Nocznickiego.

W tym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na swoją misję przeznaczy 7 miliardów euro. 1/10 tej kwoty trafi do naszego regionu. Polska wg EBOiR jawi się jako kraj najlepiej znoszący kryzys, ale...czyhają na nas pewne zagrożenia. Jakie? - w programie "Dzień na Rynkach" dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, prof. Krystynę Gawlikowską-Hueckel pytał Robert Stanilewicz.

Jest tak źle ze kolejarze postanowili zrezygnować ze strajków. a to dlatego ze ich firmom grozi bankructwo. Jedyny ratunek to gigantyczna pomoc publiczna. Chcielibyśmy państwa spytać dlaczego kolejny raz trzeba sięgać do państwa kieszeni?

Jakich zmian w polskim porządku prawnym wymaga wejście do systemu ERM2? Czy doświadczenia innych państw regionu można wykorzystać w debacie o przystąpieniu Polski do strefy Euro? Między innymi o to zapytaliśmy na antenie TVN CNBC Biznes doktora Cezarego Wójcika, który w Narodowym Banku Polskim przez wiele miesięcy badał skutki wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w naszym kraju.

Ostatni kwartał 2008 roku był dla spółki Gant Development bardzo udany. Przychód pochodził przede wszystkim z umowy holdingowej zawartej ze spółkami developerskimi. Początek roku wygląda obiecująco, rozpoczęto nowe projekty w Gdańsku, we Wrocławiu i w Krakowie. Według wiceprezesa spółki Henryka Feliksa są takie segmenty, w których że nastąpi nadwyżka popytu nad podażą, stąd strategia w Gancie - powiedział w rozmowie z Robertem Stanilewiczem na antenie TVN CNBC Biznes.

Produkcja przemysłowa w lutym 2009 roku spadła o 14,3 proc. rok do roku, po spadku o 15,3 proc. rok do roku w styczniu 2009 roku -poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Wygląda na to, że spadkowy trend się nie zmieni, i długoterminowo będziemy liczyć straty. Jednak, jak mówi Łukasz Tarnawa, ekonomista Banku PKO BP, w krótkim okresie odczujemy pierwsze efekty wsparcia gospodarek przez rządy krajów europejskich. A nas czeka ...1 procentowy wzrost PKB. Gośćmi programu "Dzień na Rynkach" w TVN CNBC Biznes byli główny ekonomista Banku BPH Maja Goettig i Łukasz Tarnawa z Banku PKO BP.

One2One planuje sprzedaż pięciu z ośmiu podmiotów zależnych - Ich wartość księgowa wynosi 18 milionów złotych ale ze sprzedaży spodziewają się większych wpływów. W Programie "Dzień na rynkach" prezes One2One Tomasz Długiewicz powiedział, że teraz spółka chce skoncentrować się na inwestycjach w kraju.

Ceny mieszkań w górę nawet o kilkanaście procent, ale nie teraz. Zdaniem specjalistów Home –Broker, za dwa do trzech lat na rynku może zabraknąć mieszkań i to właśnie wtedy będziemy obserwować wzrost ich cen. Póki co jednak nieruchomości mają jeszcze tanieć. Kiedy zatem będzie najlepszy moment do kupna własnego M.

Hamuje mocno, ale nie tak gwałtownie jak myślała większość analityków. Produkcja przemysłowa była w lutym mniejsza o 14,3% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednak mniej wyprodukowanych towarów to mniejsza sprzedaż, a mniejsza sprzedaż może w ostateczności oznaczać mniejsze zatrudnienie. Mniejsze zatrudnienie to z kolei mniej pieniędzy na wydatki czyli konsumpcję, a mniejsza konsumpcja to mniejsza sprzedaż.

Każdy kraj ma prawo opodatkować dochody uzyskiwane na jego terytorium. Rodacy osiągający dochody za granicą płacą podatek w Polsce i w kraju uzyskania dochodu. To z kolei prowadzi do podwójnego opodatkowania. Częściowo można jednak tego uniknąć. Jak to zrobić w programie "Pieniądze od Rana" radził Paweł Kochanowski, doradca podatkowy z Independent Tax Advisers.

Pan Marcin z Nysy w mailu do RDO pyta: Jak na polskiej giełdzie sprzedać Mewę? Czy to jest możliwe? Odpowiedzi udzielali Błażej Karwowski i Rafał Wojda

Jedni pracodawcy zwalniają inni - zatrudniają. Nie zawsze jednak poszukiwani są pracownicy w zawodzie, który dotychczas wykonywaliśmy. Kiedy jednak pracę chcemy zmienić pozostaje - przebranżowienie. Jak to zrobić? Między innymi o tym w programie "Fakty Ludzie Pieniądze" mówiła Katarzyna Borowczyk - manager zespołu Bigram

Wejście.... tygrysa - wielkiego tygrysa zza wielkiego muru, który ma być jak...trampki, a przynajmniej niemal jak chińskie trampki ma być tani. Chińskie, bo właśnie pierwsza ciężarówka, z tego kraju ma być sprzedawana w Polsce. Czy faktycznie jej cena będzie tak atrakcyjna, a co ważniejsze czy auto będzie bezpieczne i wreszcie czy chiński tygrys będzie pracował jak wół i zastąpi polskiego konika

650 osób ma zostać zwolnionych w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Taką decyzję podjęło dziś Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, dowiedziała się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. To kolejne duże przedsiębiorstwo w Polsce zmuszone do drastycznej redukcji zatrudnienia. Jednak w tak trudnych czasach firmy nie tylko zwalniają. Są też takie, które szukają szukają pracowników.

Większe bezrobocie to mniejsza konsumpcja i większa skłonność do oszczędzania. A to przekłada się na wolniejszy wzrost gospodarczy. Miesiąc do miesiąca przeciętne wynagrodzenie spadło o 0,6% - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy przewidywali, że pensje będą rosły coraz wolniej. GUS podał także dane o zatrudnieniu, które spadło w ujęciu rocznym o 0,2%, a w miesięcznym 0,4%. Będzie jeszcze gorzej - przewidują goście programu "Dzień na Rynkach", główny ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek i Piotr Bielski z BZ WBK, w TVN CNBC Biznes.

Polacy często i coraz dłużej przebywają na zwolnieniach lekarskich. Jak wynika z badań znacząca część tych zwolnień to zwolnienia nieuzasadnione. Dlaczego pracownicy uciekają od pracy? Jak w takich sytuacjach powinien reagować pracodawca? Między innymi na te pytania w programie "Fakty Ludzie Pieniądze" odpowiadał Robert Grzybek z GM Solutions

Polska giełda spada. Po pierwszej połowie marca, który był najlepszym okresem na polskiej giełdzie od kwietnia 2006 roku, to juz koniec? Czy inwestorzy znów będą walczyli ze spadkami? O tym i o prognozach dla rynków rozmawiał Robert Stanilewicz, wraz na gościem TVN CNBC Biznes Pawłem Borysem, prezesem AKJ Inwestment.