Z kraju

Z kraju

Dwucyfrowe bezrobocie stało się faktem: 10,5 procent to stopa bezrobocia w styczniu szacowana przez Ministerstwo Pracy. Ale najgorsze jeszcze przed nami. Powód? Masowe powroty Polaków z emigracji.

Citi Bank Handlowy podał gorsze od oczekiwanych wyniki za czwarty kwartał 2008 roku. Głównym zadaniem Citi Handlowego na ten rok jest zapewnienie klientów, że bank jest bezpieczny. O opcjach walutowych oraz planach na przyszłość z prezesem Banku Citi Handlowy, Sławomirem Sikorą, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Otwarcie 15 nowych oddziałów i pozyskanie jak największej liczby klientów indywidualnych - to główne założenia Nordea Bank. Prezes banku w TVN CNBC Biznes powiedział, że dzięki obranej strategii bank będzie mógł rozwijać się w zawrotnym tempie.

Jak wygląda polska gospodarka w porównaniu do innych rynków wschodzących. O tym jak długo będzie przebiegało uzdrowienie sytuacji na świecie i czy będzie miało wpływ na naszą gospodarkę. Jak dużym problemem dla polskiej gospodarki i polskich firm są opcje walutowe? W studio TVN CNBC Biznes naszym gościem był dr Constantin Vayenas, szef Badań Rynków Wschodzących UBS.

Dla firmy eksportującej deprecjacja waluty krajowej działa na korzyść. Jak jednak wpływa na wyniki finansowe, gdy spółka posiada opcje walutowe? Rozmawialiśmy o tym w "Biznes Lunchu" z dyrektorem pionu nadzoru bankowego Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzejem Stopczyńskim.

W pierwszych godzinach notowań w programie "Dzień na Rynkach" ANDRZEJ LIS, analityk Noble Funds TFI, mówił o sytuacji na rynkach. Czy plan pomocy ogłoszony przez Sekretarza Skarbu USA, T. Gaithnera, który negatywnie został przyjęty przez amerykańską giełdę jest też złą wiadomością dla złotego?

W programie „Rynki dla opornych” polecamy spółkę ECARD, która w ostatnich dniach idzie w górę. Kondycja firmy już wielokrotnie była przedmiotem dużych wahań: wielomilionowe straty w kilku kwartałach w ubiegłych latach i spadający kapitał spółki sugerują, żeby zainwestować długoterminowo i grać „na spadki”. Sytuację w tej i innych spółkach rozważamy w programie „Fakty, Ludzie, Pieniądze” w TVN CNBC Biznes.

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość Odlewni Polskich, które padły ofiarą toksycznych opcji walutowych. Upadłość będzie prowadzona z możliwością zawarcia układu, co daje nadzieję na uratowanie firmy. W TVN CNBC Biznes rozmawiali wiceprezes Odlewni Polskich, Leszek Walczak i Andrzej Miklas, adwokat.

Od kilku tygodni temat opcji walutowych krąży po w finansowym środowisku. Na temat tego czym są opcje i jaka jest ich dalsza przyszłość rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Zuber, Dexus Partners.

Ułatwiają życie nie tylko zwykłym ludziom, ale także i przedsiębiorcom, ale potrafią niekiedy przysporzyć dużo problemów. Dzięki nim wydaje się że mamy zawsze gotówkę przy sobie. O kontach i kartach kredytowych rozmawiali w programie "Fakty, Ludzie, pieniądze" dr. Michał Macierzyński z Bankier.pl oraz Paweł Majtkowski z Finamo.

Zarząd spółki One2One koncentruje się na poprawianiu efektywności działania. Zamierza tworzyć nowe produkty i poszerzać swoją ofertę. Więcej na temat działalności i planów spółki mówi w "Dniu na rynkach" Sławomir Komiński wiceprezes One2One.

Mariusz Patrowicz, właściciel znaczących akcjonariatów w wielu spółkach giełdowych. Spółka Fon to jedna z głośniejszych za sprawą konfliktu ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych, Atlantis - spółka, która ma produkować wiatraki. Izolacja Jarocin to spółka, która jest też ostatnio w centrum zainteresowania inwestorów indywidualnych zwłaszcza z racji tego co dzieje się jeśli chodzi o akcjonariat. W TVN CNBC Mariusz Patrowicz wyjaśnił m.in. dlaczego Fon rozważa złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko SII.

To nie koniec informacji o pieniądzach, które trafią do amerykańskiej gospodarki. Senat USA uchwalił kolejny plan ratunkowy przeznaczając na ten cel kolejne miliardy dolarów. W TVN CNBC prof. Tomasz Piskorski z Columbia Busines School.

Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy do kwoty 30 proc. ubiegłorocznego zysku - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Oponeo.pl. Dariusz Topolewski zaznaczył, że umowa co do wielkości dywidendy jeszcze nie powstała.

Grupa Lotos wdraża pakiet antykryzysowy, który ma przynieść oszczędności na poziomie ponad dwóch miliardów do 2012 roku. Tylko w 2009 roku ma być ich 390 milionów zł. Spółka zamraża część projektów inwestycyjnych, ale nie tylko. Jak przyznał prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, zamrożone zostaną także podwyżki wynagrodzeń na ten rok. O szczegółach mówi w programie "Dzień na Rynkach".

W założeniach do ustawy dotyczącej działania funduszy emerytalnych znalazły się zapisy, które funduszom nie do końca się podobają. Chodzi m.in. o zmniejszenie prowizji od składek dla OFE z 7 do 3,5 procent. Więcej na temat planowanych zmian mówi w "Dniu na Rynkach" prezes PZU PTE, Andrzej Sołdek.

Czy możliwa jest wizja bankructwa Polski albo np. Stanów Zjednoczonych? Po jakie środki mogą sięgnąć rządy państw przeciwdziałając kryzysowi? W TVN CNBC Biznes rozmawiamy na ten temat z Andrzejem Raczko, byłym ministrem finansów i głównym ekonomistą KNF.

Projekt renegocjacji umów na opcje walutowe nie podoba się bankom - przy anulowaniu umów stracą zysk, które wypracowały - jak twierdzą - w drodze jasnych transakcji. Strony sporu to banki - które nie chcą płacić za "hazard" opcyjnych graczy, i przedsiębiorcy, którzy uważają, że nie mieli pełnej wiedzy o ukrytych stronach transakcji. O opcjach walutowych w programie 'Fakty, Ludzie, Pieniądze" dyskutowali mec. Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich oraz Zbigniew Przybysz ze Stowarzyszenia Obrony Polskich Przedsiębiorstw.

Spółki Skarbu Państwa nie grały na opcjach walutowych - zapewnił w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad. Więcej na temat problemów spółek z opcjami, a także planów prywatyzacyjnych na najbliższe lata, szef resortu mówił w programie "Pieniądze od Rana".

Wpływy do budżetu w 2009 roku z tytułu prywatyzacji mają sięgnąć 12 miliardów złotych. Składa się na to m.in. prywatyzacja Enei, sprzedaż grupy chemicznej, a także debiut Giełdy Papierów Wartościowych na... giełdzie. O tym, kiedy możemy spodziewać się ofert publicznych, a także co się dzieje w PLL LOT, mówi w programie "Pieniądze od Rana" minister skarbu państwa, Aleksander Grad.