Z kraju

Z kraju

Ciąg dalszy akcji „Twój Brat PIT”, dla inwestorów giełdowych. Gościa TVN CNBC Biznes pytamy między innymi o rozliczanie podatku, gdy rachunek maklerski jest wspólny, jak rozliczyć podatek od NFI oraz spółki, która została wycofana z obrotu

Radzimy sobie zupełnie nieźle - powiedział w TVN CNBC Biznes Roman Walasiński. Dodatkowo spółka spodziewa się, w I kw. przychodów na poziomie 20-30% - dodał prezes. W rozmowie z Mikołajem Kunicą prezes Swissmedu dementuje również, wszelkie pogłoski, jakoby spółka miała dokonać akwizycji

Otwarte Fundusze Emerytalne choć nie wypracowują zysków dla przyszłych emerytów, ba część z nich ponosi znaczące straty - to pobierają słone prowizje i opłaty za zarządzanie. W temacie dnia mówiliśmy jak tak fatalne wyniki OFE wpłyną na wysokość świadczeń emerytów. Gościem programu był dr Marcin Kawiński ze Szkoły Głównej Handlowej.

Niemcy stawiają na premie ekologiczną. Rząd w Berlinie - zachęcony ostatnimi wzrostami sprzedaży aut w Niemczech - zwiększy kwotę przeznaczoną na takie premie aż do pięciu miliardów euro. Za zezłomowanie starego i kupno nowego samochodu Niemcy dostają od państwa po dwa i pół tysiąca euro

Projekt reform budżetowych to za mało. Tak o ogłoszonym w Dublinie planie podniesienia podatków i cięć wydatków mówią irlandzcy związkowcy. Z kolei opozycja pyta, dlaczego to podatnicy mają ratować rząd po tym, jak to rząd udzielił wsparcia bankom

Prezes Grzegorz Gniady twierdzi, że poprzedni prezes spółki Igor Kazimierski zaplanował zaginięcie księgi akcyjnej. Jak na te sugestie odpowiada Igor Kazimierski? Gdzie jest księga i dlaczego w tej odtwarzanej przez spółkę były prezes nie zarejestrował swoich akcji. Gościem Roberta Stanilewicza w Dniu na Rynkach był Igor Kazimierski, były prezes Cash Flow.

Tylko do końca kwietnia można się rozliczać z urzędem skarbowym. W tym roku podatnicy mogą skorzystać z ulgi na internet. O to, kto może z niej skorzystać i w jaki sposób, w "Biznes Lunchu" Marek Wójcicki pytał eksperta podatkowego Ernst & Young, Michała Grzybowskiego.

Lenovo wycofuje się z Polski, a to stawia pytanie o konkurencyjność naszej gospodarki. Zdaniem Marcina Kaszuby z Ernst&Young Azja to jedyny region, z którego można przyciągnąć inwestycje decydujące o polskiej konkurencyjności. O to, dlaczego Lenovo się nie powiodło i co dalej z możliwościami inwestycyjnymi w Polsce, Jolanta Wiśniewska pyta Gościa programu "Dalszy Ciąg Poranka".

Do 80 dolarów za baryłkę może wzrosnąć cena ropy na światowych rynkach - przyznał w TVN CNBC Biznes Ryszard Kaczmarek z BM Reflex. Po Świętach wzrostów na stacjach benzynowych jeszcze nie będzie, pojawią się za to w dłuższej perspektywie. O to, czy Polscy kierowcy powinni się obawiać o swoje portfele, gościa programu "Pieniądze od Rana" pyta Jola Wiśniewska.

Kryzys bije w Monnari. Jednostkowe przychody ze sprzedaży spadły w marcu spadły o 1,3 proc. rok do roku. Nie zachwycają także wyniki za czwarty kwartał 2008 roku -zamiast 3-milionowego zysku spółka poinformowała o stracie netto na poziomie prawie 30 mln zł. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" prezesa spółki Marka Banasiaka, pytał Robert Stanilewicz.

Zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia podjętą 2 grudnia 2008 r., spółka ma prawo do wielokrotnych emisji obligacji. Pierwsza część obligacji została sprzedana za sumę 1,5 mln zł. Jak podkreśla prezes Centrozapu Ireneusz Król, chętnych na obligacje nie brakuje.

Emerytów i rencistów rozlicza ZUS na podstawie PIT-u 40 a. Jednak sytuacja się zmienia z chwilą, gdy podatnik podejmuje dodatkową pracę. Wówczas sam musi rozliczyć się z dodatkowych przychodów. Jeżeli dochód jest zbyt wysoki, ZUS może zmniejszyć świadczenie emerytalne lub rentowe, a w sytuacji przekroczenia progu 3800, całkowicie zawiesić.

Można jeszcze uniknąć bardzo niebezpiecznego scenariusza dla polskiego sektora bankowego - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes BZ WBK, Mateusz Morawiecki. Zdaniem Gościa "Dnia na Rynkach" trzeba korzystać z wszelkich możliwości zewnętrznego finansowania. O szczegóły pytał Robert Stanilewicz

Otwarte Fundusze Emerytalne pod kreską. W ciągu ostatnich trzech lat stopa zwrotu z OFE wyniosła blisko 3% na minusie - tak wynika z danych przedstawionych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wszystkim Towarzystwom Emerytalnym udało się jednak osiągnąć minimalną wymaganą stopę zwrotu, która wyniosła blisko -7%. Wyników OFE broni w programie "Pieniądze od Rana" Ewa Lewicka-Banaszak, prezes zrzeszającej fundusze emerytalne Izby Gospodarczej

W jaki sposób kryzys wpływa na rozwój gospodarki rosyjskiej? Czy przeciętni Rosjanie odczuwają jego skutki? Wielu ekspertów twierdzi, że Rosji grozi przekształcenie w surowcowy dodatek do świata. Sytuację w Rosji analizowaliśmy z dr. Maciejem Rasiem z Uniwersytetu Warszawskiego

Banki na swoim - za pieniądze rodzin, które na swoim być chcą. Kredyt z dopłatą może być droższy od zwykłego. Wszystko dlatego, ze wykorzystując zainteresowanie klientów rządowym programem banki podnoszą marże - i to podnoszą drastycznie. Kto najbardziej chce wykorzystać sytuację i jak nie dać się nabić w kredytowa butelkę - tym bardziej, że po ośmiu latach, dopłat już nie będzie, a wysoka marża pozostanie.

Najlepsze od listopada 2007 roku wyniki funduszy inwestycyjnych niosą nadzieję na odwrócenie tendencji spadkowych. Jednak eksperci są ostrożni: zaczął się powrót klientów, ale poziom wypłat z funduszy jest cały czas wyższy niż poziom wpłat. Jak mówi prezes BZ WBK AIB TFI, Krzysztof Samotij, ponad 3-procentowy wzrost aktywów fundusze zawdzięczają wzrostom na giełdzie. Z Krzysztofem Samotijem w TVN CNBC Biznes rozmawiał Robert Stanilewicz.

Na co powinni uważać klienci, którzy decydują się zaciągnąć kredyt hipoteczny z rządowymi dopłatami i kiedy z dopłat lepiej zrezygnować? Między innymi o tym Rafał Wojda rozmawiał w magazynie Fakty Ludzie Pieniądze z Aleksandrą Szarek z Home Broker.

Wzrosty na Giełdzie Papierów Wartościowych i coraz bardziej atrakcyjna Polska rzeczywistość. Jakie będą kolejne notowania na warszawskiej giełdzie? Rozmawiamy w programie "Dzień na rynkach ".

Możejki na sprzedaż? Transnieft nie potwierdził swojego zainteresowania litewską rafinerią. Jednocześnie zaprzeczył, że złożył już propozycję ich zakupu od PKN Orlen. O ewentualnych zmianach w Możejkach oraz o koncycji Orlenu mówił w TVN CNBC Biznes Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.