Z kraju

Z kraju

Szersze otwieranie drzwi - przez Białoruś - dla polskiego biznesu , a czas kryzysu może okazać czasem zakupów. Bo chociaż u naszych wschodnich sąsiadów funkcjonuje ponad 400 firm z polskim kapitałem, to Białorusini chcieliby tę liczbę zwiększyć. M.in. dlatego przedstawili polskiej delegacji listę podmiotów gospodarczych przeznaczonych na sprzedaż.

W programie "Dzień na Rynkach" prezentujemy wyniki spółki Śnieżka SA za IV kwartał. Wiceprezes spółki, Witold Waśko powiedział, że prowadzone są obecnie rozmowy na temat pożyczki, która ma zostać zaciągnięta w hrywnie. Jak zapewnia wiceprezes Śnieżka SA, za miesiąc powinniśmy poznać decyzję w tej sprawie.

Bessa uderza w emerytury. Problemem osób które będą odchodziły na emeryturę będzie to że nie dano im możliwości korzystania z hossy która powinna niedługo nastąpić. O tym jak w tej chwili wygląda sytuacja emerytów rozmawialiśmy z Grzegorzem Zalewskim z Domu Maklerskiego BOŚ oraz Tomaszem Publicewiczem z Alianz Online.

86 procent firm w Polsce odczuwa już skutki kryzysu, a dla prawie jednej trzeciej stanowi to poważny problem, wynika z sondażu Business Centre Club. Aż 77 procent badanych źle oceniło działania polskich władz, m.in rządu, prezydenta, NBP. Jednocześnie 62 procent przedsiębiorstw uważa, że kryzys finansowy nie stanowi zagrożenia dla jego przyszłości oraz płynności finansowej. Z prezesem BCC Markiem Goliszewskim, Marcin Kowalski, rozmawiał o tym jak polskie firmy postrzegają kryzys.

Do końca roku ma zostać uchwalona nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Nowe zapisy wprowadzają między innymi kadencyjność urzędu prezesa UKE. Więcej na temat planowanych zmian w prawie telekomunikacyjnym mówi w programie "Pieniądze od Rana" wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.

Nowelizacja przepisów telekomunikacyjnych odbywa się w dwóch częściach. Pierwsza ma szanse zostać uchwalona jeszcze w marcu tego roku. O szczegółach zmian w prawie telekomunikacyjnym mówi w programie "Pieniądze od Rana" Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Konsumenci liczą pieniądze, najemcy centrów handlowych liczą euro. Czynsz za wynajem lokali wyrażany jest bowiem we wspólnej walucie. O tym, jak z jednej strony większa skłonność klientów do oszczędzania, a z drugiej rosnące koszty, odbijają się na działalności sklepów w centrach handlowych, rozmawialiśmy z Andrzejem Falińskim, dyrektorem generalnym Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Rynek pracy słabnie, a bezrobocie rośnie. Ekonomiści szacują, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2009 roku wyniesie poniżej dwóch procent PKB. O tym, jakie perspektywy gospodarcze Polska ma w najbliższych kwartałach, mówią w "Dniu na Rynkach" Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku PBC, a także Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

Banki Centralne Europy Środkowo-Wschodniej porozumiały się w sprawie skoordynowania komentarzy na temat spadków kursów lokalnych walut - spadków, które nie mają według nich uzasadnienia w fundamentach gospodarczych. Zdaniem głównego ekonomisty Societe Generale, takie wspólne działania mogą doprowadzić do podwyżek stóp proc. w całym regionie. Jarosław Janecki zaznaczył jednak, że nie oznacza to podwyżek na jutrzejszym posiedzeniu RPP. Jego zdaniem rada może wstrzymać się z obniżką stóp.

Jak wygląda sytuacja Polski podczas kryzysu gospodarczego? Czy zagraniczni inwestorzy naprawdę postrzegają rynki środkowej europy jako całość? Co powinniśmy zrobić aby przejść przez kryzys w miarę łagodnie? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi z Banku Światowego, Indermitem Gillem, głównym ekonomistą Banku Światowego oraz Thomasem Laursenem, menedżerem Banku Światowego na Polskę.

Zaklinanie węża. A dokładniej węża walutowego, w którym Polska ma się znaleźć na przełomie maja i czerwca tego roku. Takie zamiary rządu potwierdził w TVN CNBC BIZNES - wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Jak zapowiedział pełnomocnik rządu ds przyjęcia euro - oficjalne rozmowy o wejściu naszego kraju do mechanizmu ERM2 rozpoczną się na początku marca. Co to oznacza dla portfeli polaków i czy determinacja rządu pomoże czy może raczej zaszkodzić?

Ubezpieczenie od utraty pracy - jak informacja w Radiu Erewań. Nie od każdej utraty i nie zawsze a w dodatku nie wszędzie. Natomiast samo ubezpieczenie - solidnie obciąża kieszeń kredytobiorcy. Czy zatem wogóle opłaca się korzystać z tej formy zabezpieczenia, a jeżeli tak to kiedy?

Kryzysu na razie nie widac. Przynajmniej w centach handlowych. Polacy chodzą tam wciąż bardzo chętnie i jak się okazuje wciąż chętnie wydają pieniądze. Według handlowców to właśnie chęć do zakupów może być motorem polskiej gospodarki w czasie spowolnienia.

Rząd konsekwentnie realizuje plan przyjęcia współnej europejskiej waluty. Czy jednak konsekwebncja nie przesłania zdrowego rozsądku. W temacie dnia mówiliśmy co wejście do systemu ERM2 będzie oznaczać dla potrfeli polaków i czy determinacja rządu pomoże czy może raczej zaszkodzić - np kredytobircom. Gościem programu była Katarzyna Siwek z Expandera.

Jest wiele firm które zajmują sie pozyskiwanie informacji nie tylko w sposób uczciwy. Jak zadbać o nasz interes? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Piotrem Waglowskim, ekspertem ds. bezpieczeństwa danych vaga.pl

Otrzymaliśmy propozycję zakupu akcji spólki Z.A. Puławy. Pojawiła się techniczna formacja diamentu i kierunek wybicia sugeruje ruch do góry do okolic ok. 60-65 zł. Puławy ponad 50 % sprzedaży realizują w dolarach i euro, więc ostatni wzrost walut spowoduje większe przychody.

Banki zaciskają pętlę na szyi Sfinksa. ING dał spółce niecały tydzień na spłatę blisko 50 mln zł kredytu. Dzień później firma musi oddać PKO BP 26,2 mln zł. Sfinks złożył wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Na ostatnim NWZA założyciel spółki Tomasz Morawski powiedział, że może dokapitalizować spółkę i ponownie złożył ofertę odkupu akcji od pozostałych akcjonariuszy. Co może zrobić Sfinks i w jakiej jest rzeczywiście sytuacji pytaliśmy Dorotę Puchwałę, analityka ING.

Huta ma nowe kontrakty na kryształy. Jej wyroby trafią m.in. na Bliski Wschód. Na 80% planowanej na ten rok produkcji Irena ma już zamówienia. Spółka ma jednak problemy z utrzymaniem płynności. Spółki zależne głównego akcjonariusza przejęły część zobowiązań. W IV kw. Irena miała 6,9 mln zł straty wobec 0,3 mln zł zysku przed rokiem. W jakiej sytuacji jest spółka i co dalej pytaliśmy prezesa Huty Szkła Gospodarczego Irena, Emila Senksę.

W programie Dzień na rynkach prezes Lubawy Zbigniew Klepacki mówił o wynikach spółki za IV kwartał. Lubawa zaprezentowała w Jemenie i Arabii Saudyjskiej produkowane przez siebie wyposażenie wojskowe. Rozwój eksportu to odpowiedź na zmniejszenie zamówień ze strony MON. Kolejnym celem ekspansji jest Azja, między innymi Indie i Chiny.