Z kraju

Z kraju

Miało być łatwiej, wyszło jak zawsze - kolejny podatkowy absurd puka do ... okien. Do okien, bo jeżeli np. okna wymienimy sami i uzyskamy zwrot poniesionych kosztów z funduszu remontowego ,na który sami wpłacamy pieniądze, od tych środków będziemy musieli zapłacić podatek. Podatek od własnych pieniędzy. Na szczęście ten przepis można obejść. Jak i kto zgotował ten okienno-podatkowy ambaras?

Taryfikator kar - dla łamiących przepisy przedsiębiorców. Od nowego roku na stronie Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, każdy będzie mógł sprawdzić jaka kara może go czekać jeżeli zdecyduje się złamać bądź ominąć przepisy. A takich nieuczciwych firm jest w naszym kraju sporo. Potwierdzać to może ponad 100 kar rocznie i ponad 250 postępowań prowadzonych przez UOKIK.

Rozpędzona jeszcze w poprzednich latach polska gospodarka jedynie nieznacznie zwolniła utrzymując się w czołówce najszybciej rozwijających się krajów w Europie. Co się wydarzyło w 2008 roku w gospodarce, na rynkach finansowych i na giełdzie, sprawdził Marek Klapa.

W Bilansie teraz kłopoty finansowe Sfinksa. Spółka poinformowała o nich dwa dni temu. Mają one związek z jej kredytowaniem. Sfinks nie jest w stanie uregulować w terminie zobowiązań na sumę 16 mln zł. Może też ponieść straty na opcjach walutowych. Czy ponad 100 restauracji pod marką Sfinks i kilkanaście pod marką Chłopskie Jadło może upaść?

Euro w Polsce pojawić się ma w roku 2012. Tego chce rząd. Do przedsionka euro - czyli strefy ERM 2 - mamy wejść w pierwszej połowie tego roku - choć nie brak opinii że uda nam się to dopiero w drugiej połowie. W każdym razie euro powinno zastąpić złotego za mniej więcej 3 lata. Okazuje się jednak ze wiele sklepów w Polsce już umożliwia zakupy w europejskiej walucie.

Euro zastąpiło koronę. W 16 rocznicę swojej państwowości Słowacy pożegnali swoją narodową walutę. Komisja Europejska jest zadowolona z procesu wprowadzania euro. Czy pozwoli ona naszym południowym sąsiadom przezwyciężyć skutki globalnego kryzysu - na co liczy prezes słowackiego Banku Narodowego?

Wejście do strefy ERM2, perspektywy organizacji Euro 2012, a także przepisy emerytalne - między innymi te wydarzenia czekają nas w 2009 roku. Czy i w jakim stopniu Polska gospodarka nas zaskoczy? O tym w materiale Marka Klapy.

Upadek z wysokiego konia zawsze boli najbardziej - tak jak spadek wartości akcji z wywindowanych hossą poziomów - często ponad 50 procent. Taki upadek szczególnie boli, kiedy ma się tych akcji dużo, a strata ich wartości liczy się w miliardach złotych. Tak było w mijającym roku na warszawskiej giełdzie, gdzie wartość majątku tylko pięciu najbogatszych inwestorów skurczyła się o 17 miliardów złotych. Sporo...

Last minute na first minute. To już ostatni moment by skorzystać z ofert biur podróży po promocyjnych cenach na wakacje w 2009 roku. Tak przynajmniej twierdzą ich przedstawiciele. A wobec olbrzymich wahań kursów walut - a tym samym kosztów wycieczek - prawdziwym hitem mogą być oferty z ceną gwarantowaną. Czy jednak to co na pierwszy rzut oka wydaje się korzystne naprawdę jest korzystne dla naszych portfeli?

Kłopoty firm motoryzacyjnych dla ich klientów mogą oznaczać tańsze zakupy. W naszym materiale powiemy o tym, jakie oferty przygotowały dla nas pod koniec roku sprzedawcy samochodów.

20,30,50, a nawet 70 procent. W sklepach ruszyły poświąteczne wyprzedaże. W naszym materiale o tym, jak na okazyjnych zakupach faktycznie zyskać, a nie stracić.

Najstarsze istnieją już kolejne stulecie – prowadzą je kolejne pokolenia. Dla nich to nie tylko miejsce pracy – to tradycja i sposób na życie. Firmy rodzinne – spojrzenie w przyszłość, kiedy w oczy zagląda kryzys.

Były kryteria w kratkę – do łask wrócą auta z kratką. Polska przegrała w Luksemburgu, przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości sprawę dotyczącą możliwości odliczania VAT od paliwa do firmowych samochodów osobowych.

Rada Polityki Pieniężnej obcięła główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 5 procent. Do tej pory członkowie RPP unikali zmian poziomu stóp w grudniu, ale ta decyzja zaskoczeniem nie była. To, co mogło zaskoczyć rynek to skala tej obniżki - największa w historii obecnej Rady.

Kryzys uderza w rynek produktów luksusowych. Wielu europejskich producentów takich dóbr spodziewa się pogorszenia wyników. Takie firmy jak Bulgari, Richemont czy Louis Vuition ogłosiły niższe od spodziewanych dane o sprzedaży za trzeci kwartał. Producenci podali też ponure prognozy na okres świąteczny.

Kryzys gospodarczy nie psuje szampańskiego humoru producentom... szampana. Pomimo zanotowanego spowolnienia w branży, producenci bąbelkowanego trunku patrzą w przyszłość z optymizmem i wierzą, że nadchodzące lata przyniosą niejeden powód do wystrzelenia korka.

Wielkie międzynarodowe banki liczą ile właściwie wyparowało z ich skarbców w kończącym się roku. Polskie banki liczyły najpierw na to ze kryzys je ominie, teraz jednak musza dołączyć do światowego trendu i podsumować straty.

Przedwiośnie na początku kalendarzowej zimy? To możliwe szczególnie, że mróz na rynku kredytów hipotecznych pojawił się już kilka miesięcy temu. Tymczasem pierwsze banki poluzowują mocno dziś zaostrzone kryteria udzielania kredytów. Niższe marże i mniejszy wymagany wkład własny - to mogą być pierwsze symptomy odwilży. Łukasz Kijek.

Mniejsze obostrzenia przy zaciąganiu kredytów to dobra informacja dla planujących kupno własnego M. Dobra i nie jedyna. Kolejna to nowe zasady przy likwidacji książeczek mieszkaniowych. Od kwietnia pieniądze na nich gromadzone będzie można przeznaczyć nie tylko na kupno własnego lokum, ale także na sfinansowanie wkładu własnego czy remontu. Sprawdzała to Karolina Hytrek.

Betlejem czeka na turystów. W palestyńskim mieście już słychać dźwięk kolęd i czuć atmosferę oczekiwania na... napływ zagranicznej gotówki.