Z kraju

Z kraju

Zmiany w podatkach postuluje Komisja Trójstronna. Proponowane rozwiązania miałyby ułatwić pracownikom i pracodawcom przetrwanie w czasach kryzysu. A ten wpływa także na tegoroczny budżet państwa. O to, czy podniesienie stawek podatkowych w tym roku jest możliwe, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" wiceministra finansów, Macieja Grabowskiego.

Zastąpienie akcyzy podatkiem ekologicznym planuje ministerstwo finansów. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski, konkretne propozycje wprowadzenia nowego podatku mogą zostać przedstawione w ciągu najbliższych sześciu tygodni. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Czy wzrosty, z którymi mamy do czynienia na warszawskiej giełdzie są pułapką? Analitycy zgodnie twierdzą, że rynek zmęczył sie ostatnimi wzrostami i po lekkich wzrostach zejdzie w dół. Małe jest jednak prwadopodobieństwo scenariusza litery "V" (gwałtownego wybicia po spadkach). Zdaniem Ryszarda Rusaka, zarządzającego Union Investment TFI, który był gościem Roberta Stanilewicza w Dniu na Rynkach TVN CNBC Biznes większa część środków z planów pomocowych dla gospodarek Europy Wschodniej będzie przeznaczona na łatanie strat. Mały procent z nich wpłynie na ożywienie.

NG2 nie ucierpi na kryzysie. Wbrew opiniom analityków z Erste Banku, dyrektor finansowy NG2 Piotr Nowjalis, zapewnił, że tegoroczne wyniki spółki będą co najmniej na takim samie poziomie jak w 2008 roku. Spółka otworzyla ponad 100 nowych wlasnych sklepów i z optymizmem patrzy w przyszłość. Jak podkreslił Piotr Nowjalis w rozmowie z Robertem Stanilewiczem, w programie "Dzień na rynkach" do tej pory jedynym czynnikiem, który wpłynął na słabszą sprzedaz była brzydka pogoda. Wraz z pojawienien sie pięknej pogody nastąpił wzrost sprzedaży.

Financial Times dotarł do tajnego raportu MFW. Fundusz miał w nim zaproponować, by strefa euro umożliwiła nowym krajów Unii tak zwane "quasi-członkostwo" - czyli przyjęcie wspólnej waluty, ale bez zasiadania w radzie Europejskiego Banku Centralnego. W programie "90 Minut" ekonomista BZ WBK Piotr Bujak komentuje to doniesienia, mówiąc, że w przypadku kraju takiego jak nasz, jednostronne przyjęcie euro byłoby technicznie bardzo trudne.

Bank Ochrony Środowiska SA chciałby pozyskać w tym roku od swego głównego akcjonariusza, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokapitalizowanie na kwotę minimum 150 milionów złotych -mówi gość TVN CNBC Biznes, prezes BOŚ Mariusz Klimczak. NFOŚiGW ma wnieść do BOŚ akcje swoich spółek zależnych w zamian za nowo wyemitowane akcje banku. O tym projekcie i nowych produktach BOŚ z prezesem Mariuszem Klimczakiem rozmawiał Robert Stanilewicz.

W związku ze znaczną obniżką cen rynkowych wyrobów hutniczych, która miała miejsce pod koniec I kwartału 2009 roku, Stalprofil SA dokonał aktualizacji wartość zapasów.Odpisy wartości zapasów zmniejszą zysk netto spółki za '08 o 5,2 mln zł. Pomimo korekty cenowej trwającej na rynku stalowym Stalprofil zakłada osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego za I kwartał 2009 roku. O tym jak kształtuje się popyt na wyroby stalowe i czy istnieje realne zagrożenie tanią stalą ze wschodu prezes Stalprofil SA Jerzy Bernhard w Dniu na Rynkach TVN CNBC Biznes.

Sytuacja w polskim handlu nie jest najgorsza. To oznacza, że w czasie Świąt Wielkanocnych stoły w polskich domach nie będą puste. O tym jak w dobie kryzysu będą wyglądały Święta Wielkanocne, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Marcin Idzik z Pentora, Dariusz Winek główny ekonomista BGŻ, oraz Andrzej Faliński, z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Jest zdecydowanie lepiej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, a już wtedy zysk netto nie był zły - mówił w magazynie "Dzień na Rynkach" prezes Budimexu, Marek Michałowski. Prezes Budimexu dużą nadzieję pokłada w inwestycjach infrastrukturalnych, które mogą pozwolić jego firmie zwiększyć przychody w całym 2009 roku. Z Markiem Michałowskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Poradnikowy cykl "Twój Brat PIT" w pełni. Tym razem na pytania widzów odpowiadał Jerzy Paluch, doradca podatkowy z Kancelarii Jerzy Paluch.

380 złotych - tyle przeciętna polska rodzina wyda na święta Wielkanocne - wynika ze wspólnego badania opinii publicznej TVN CNBC Biznes i Pentora. Tegoroczne Święta Wielkanocne dla większości polskich rodzin będą równie uroczyste i dostatnie jak w latach poprzednich. Jednak dla części gospodarstw domowych będą one mniej radosne i będzie to, jeśli nie bezpośrednim to z pewnością pośrednim, skutkiem kryzysu i pogarszającej się sytuacji gospodarczej w naszym kraju. O wynikach badań z prezesem Pentor Research International, Eugeniuszem Śmiłowskim rozmawiał Robert Stankiewicz.

Polskie firmy mają problemy z dostępem do kredytów, koszty kredytów są bardzo wysokie. Czy w tej sytuacji możliwe jest przezwyciężenie kryzysu gospodarczego? Co należy zmienić aby firmy w końcu mogły się rozwijać? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem, Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Na początek bilansu zabieramy Państwa w świat naprawdę dużych pieniędzy. Światowy szczyt wypracował światowy plan ratowania światowej gospodarki. Światli ludzie zastanawiają się teraz, skąd wziąć bilion 100 miliardów dolarów na ratowanie światowych finansów.

Osoby obdarowane lub dziedziczące nieruchomość w spadku muszą zgłosić to fiskusowi. Podatek naliczany jest od wartości rynkowej nieruchomości. Im jest ona wyższa, tym więcej trzeba oddać urzędowi skarbowemu. Jak rozliczyć podatek od zysku w postaci domu lub mieszkania, gościa programu "Pieniądze od Rana"Wojciecha Piotrowskiego z KPMG pytał Robert Stankiewicz.

obserwatorzy GPW znowu są świadkami odbicia indeksu WIG. Wiesław Rozłucki zachowuje jednak praktyczne nastawienie. Według byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych dopiero przyszłe tygodnie i publikacja danych z pierwszego kwartału pokażą, czy mamy do czynienia z rzeczywistym początkiem trendu wzrostowego. O zmieniających się koncepcjach prywatyzacji warszawskiego parkietu z Wiesławem Rozłuckim rozmawiał Mikołaj Kunica.

EasyJet - niskokosztowa linia lotnicza od 5 lipca nie będzie latać z warszawskiego Okęcia. Powód - to dwukrotny wzrost opłat lotniskowych. Z kolei tydzień temu LOT zdecydował o likwidacji innego taniego przewoźnika - Centralwings. Polaków w przestworzach jest coraz mniej. Czy Polskie Porty Lotnicze zamierzają walczyć o klientów? - między innymi o to w magazynie "Pieniądze od Rana" dyrektora generalnego PPL Michała Marca pytał Robert Stankiewicz.

Bilion dolarów na plan stymulacyjny warty w sumie 5 bilionów, kolejne 500 mld dolarów dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego, koniec rajów podatkowych i wreszcie objęcie funduszy heddingowych "globalną siecią regulacyjną "Szczyt państw grupy G20 wbrew obawom kończy się konkretnymi ustaleniami - ustaleniami - które mają zmienić gospodarczy obraz świata. Jak bardzo i jakie w nowej rzeczywistości będzie miejsce polski - sprawdzał Łukasz Kijek

Pod względem sprzedaży mieszkań marzec był lepszy od lutego – taką deklarację złożył główny akcjonariusz największej stołecznej spółki deweloperskiej, J.W. Construction SA Józef Wojciechowski Czy to jest rzeczywiście dobry czas dla deweloperów? O sytuacji na rynku deweloperskim rozmawiał w programie „Dzień na rynkach”  Mikołaj Kunica z analitykami Samerem Masri Analitykiem Ageon OFE i Tomaszem Puchem ekspertem Jones Lang Lasalle

Akcje spółki poszły w górę po informacji ze spółka podpisała umowę z dellem na mocy której będzie dokonywać bezpośrednich zakupów sprzętu komputerowego oraz oferować go swojej sieci sprzedaży . Jak wyglądała wielkość sprzedaży w pierwszym kwatrale w spółce komputronik odpowie nam W TVN CNBC Biznes Wojciech Buczkowski prezes komputronika

Pierwsza sesja w miesiącu i pierwsza sesja w drugim kwartale 2009 roku kończy się umiarkowanym wzrostem - WIG20 zyskuje na wartośći 0,79%. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Piotrem Zagała zarządzający Idea TFI który z optymizmem patrzy w przyszłość i radzi by kupować... spółki na których w najbliższych dwóch, trzech latach zarobimy 200-300%.