Z kraju

Z kraju

Wyniki z pierwszych trzech miesięcy roku potwierdzają, że tegoroczne prognozy finansowe zostaną zrealizowane. Mediatel zakłada osiągniecie 195 mln zł przychodów oraz EBITDA na poziomie 22,5 mln zł. Spółka finalizuje właśnie przejęcie firmy na rynku amerykańskim. Naszym gościem był prezes spółki Mediatel Marcin Kubit.

Holandia zmieniła stawkę CITu z 23 do 20%, francuski rząd obniżył opodatkowanie osób najmniej zamożnych. Wg ekspertów podatkowych Deloitte, skuteczna polityka fiskalna może zmniejszyć rozmiar finansowego kryzysu. O tym w jaki sposób Polska może skorzystać z rozwiązań starej Europy, rozmawiał w magazynie "90 Minut" Aleksander Kot, Deloitte.

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z fiskusem. Jak nie wpaść w podatkową pułapkę? Twój Brat PIT podpowiada jak poprawnie rozliczyć się z fiskusem za 2008 rok. Gościem programu "90 minut" był Mariusz Gumola, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Od 1 kwietnia miał obowiązywać nowy cennik gazowy w PGNiG. Niestety URE od połowy lutego kłóci się z gazowym monopolistą . URE chce większych obniżek cen taryfy gazowej , PGNiG oferuje znacznie mniej. Kiedy zostanie zakopany topór wojenny? Na te i inne pytania w programie"Pieniądze od rana" odpowiadał gość Roberta Stankiweicza którym był andrzej Sczęśniak-ekspert rynku paliw.

W piątek Sejm zajmie się projektem ustawy o pozwach zbiorowych. Projekt zakłada, że wspólny pozew do sądu będzie mogła wnieść grupa co najmniej 10 osób kierujących podobne roszczenia do jednego podmiotu. Czy będzie to dobre rozwiązanie? W czym i komu może pomóc a komu może zaszkodzić? Między innymi na te pytania odpowiadał mecenas Przemysław Cichulski z kancelarii Rymar i Wspólnicy.

6-krotnie więcej pracowników pozbawionych pensji.Nieprawidłowości dotyczące rozwiązywania stosunku pracy. Skargi od pracowników w sprawie zwolnień. To niewesoły obraz polskiego rynku pracy - obraz narysowany przez inspekcję pracy. W programie "Pieniądze od rana" z Marianem Liwo z Państwowej Inspekcji Pracy rozmawiał Robert Stankiewicz.

Pierwsza spółka Skarbu Państwa zlicytowana. W ten sposób Ministerstwo Skarbu Państwa chce zlicytować prawie 70 spółek, w których posiada udziały. Czy jest to dobre rozwiązanie? W magazynie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z byłym ministrem skarbu - Andrzejem Mikoszem.

Sześć dni pozostało na rozliczenie się z fiskusem, wypełnienie deklaracji podatkowej za 2008 rok i wysłanie jej do Urzędu Skarbowego. Na pytania dotyczące podatków w programie"Biznes Lunch" odpowiadała Joanna Narkiewicz -Terłowska-doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers.

Rząd chce wydzielić nadzór bankowy z Komisji Nadzoru Finansowego i ponownie przekazać go Narodowemu Bankowi Polskiemu. Nadzór nad bankami miałby sprawować doradca prezesa NBP, Wojciech Kwaśniak, który zajmował się tym już wcześniej, przez 7 lat. Rząd chce zmian, bo nie jest zadowolony z pracy komisji i z braku współpracy między KNF a NBP w odniesieniu do sektora bankowego. Gościem w programie"Dalszy Ciąg poranka" był Wojciech Roman -partner Deloitte.

Polskie firmy coraz częściej sięgają po wielkie międzynarodowe gwiazdy, aby te brały udział w kampaniach reklamowych. Firmy liczą na szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy. Jak zainteresować znane osobistości polskim rynkiem i czy taka inwestycja się opłaca?O tym rozmawialiśmy w programie Biznes Lunch z Jędrzejem Marciniakiem, dyrektorem zarządzania marką BZ WBK oraz Maciejem Meyerem, PR managerem w Grupie Sobieski.

Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się na poziomie 2 procent PKB w tym roku może wynieść nawet 5 procent. Natomiast jeżeli rząd nie zmniejszy wydatków Polska może powtórzyć scenariusz Węgier. Co zrobić żeby uniknąć tej sytuacji? O tym rozmawialiśmy z dr Andrzejem Rzońcą z FOR.

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych. Czy banki wmanewrowały firmy w niekorzystne w skutkach opcje? Na temat rzekomych oszustw bankierów, rozmawiali w programie "90 minut" mec. Michał Krawczyk, partner zarządzający Krawczyk i Wspólnicy, oraz mec. Michał Nowakowski z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Grecy mniej udają Greka i przygotowują się na kryzysowy sezon turystyczny w tym roku. Turystów może być mniej, a Ci którzy przyjadą z pewnością dokładniej będą oglądać każde euro zanim je wydadzą. Turystyka stanowi najważniejszą część greckiej gospodarki.

Na trudniejsze czasy - wspólne spotkanie przedstawicieli branży budowlanej. Z jednej strony producenci, a z drugiej hurtownicy i sprzedawcy, ale na pewno nie po dwóch stronach barykady. Zarówno jednym jak i drugim zależy, aby poprawić kiepską ostatnio koniunkturę w budownictwie, od której zależą zyski wszystkich.

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych.

Wydatki na ubrania - mniejsze o połowie. Wydatki na prezenty także mniejsze o połowie, na cele charytatywne również. Tak Polacy starają się walczyć ze spowolnieniem gospodarczym. Ale to nie jedyne sposoby. Jak względa zaciskanie pasa po polsku. I czy tak naprawdę jest po co go zaciskać? O tym rozmawialiśmy z Markiem Lekkim zARC Rynek i Opinia.

96 milionów w trzy minuty. Tyle bowiem trwała pierwsza aukcja prywatyzacyjna i taką sumę ze sprzedaży uzyskał Skarb Państwa. Teraz w kolejce czeka kolejnych 70 firm. Kto może być zainteresowany, by w ten sposób przejmować całe firmy, w które sektory warto inwestować i czy na liście są prawdziwe biznesowe perełki?

Dziś miała miejsce pierwsza licytacja spółek z udziałem Skarbu Państwa. O sposobach wyceny spółek i o ich atrakcyjności szczególnie dla inwestorów zagranicznych w rozmowie z Mikołajem Kunicą, Marcin Gomoła - przewodniczący Rady Etyki i Ładu Informacyjnego, Ernst&Young.

Mocny - jak polska gospodarka w czasach kryzysu. Podczas gdy zdecydowana większość krajów europejskich zmaga lub zmagać się będzie z recesją to wzrost PKB w naszym kraju zgodnie prognozują Bank Światowy i Komisja Europejska. Przekonani są rząd i prezes Narodowego Banku Polskiego, a także członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Nawet sceptycznie z reguły nastawione banki - jak szwajcarski UBS - zapowiadają rozwój polskiej gospodarki. Są jednak również instytucje, które nie są do końca o tym przekonane. Dlaczego i czy powodem może być nie uwzględnienie wszystkich danych?

GPW swoimi spadkami wyprzedzała sytuację gospodarki o prawie rok. Jeśli chodzi o sytuację na giełdzie, najgorsze mamy już za sobą - powiedział w programie "Dzień na Rynkach" przedsiębiorca, inwestor giełdowy, Zbigniew Jakubas. Jak przewiduje nasz gość WIG20 pod koniec roku osiągnie poziom 2000 punktów a euro będzie kosztowało 3,90-4,20 zł.