Z kraju

Z kraju

Dla przedsiębiorców fundusze unijne są jedynym oknem do jakiegokolwiek rozwoju, a finansowanie poprzez kredyty jest zablokowane. Gdyby nie środki z funduszy, to firmy nie miały by skąd brać pieniędzy na inwestycje - powiedziała na naszej antenie Prezydent PKPP Lewiatan. Z Henryką Bochniarz rozmawiał Cezary Królak.

Już od kilku dni trwa Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wielu z nich nadal boryka się z wieloma utrudnieniami, które stawia im na drodze polskie prawo. Aby im dopomóc, Unia Europejska rzuca koło ratunkowe w postaci Karty Drobnej Przedsiębiorczości. O szczegółach w programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Agnieszką Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.

Spółka TUP utworzy z miastem Bydgoszcz firmę inwestycyjną Kino-Centrum Fordon. Wartość tej inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych. O dalszych planach na przyszłość z prezesem TUP SA Robertem Moritzem w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Najdalej w roku 2010 zaczniemy osiągać pełnorocznie zysk netto - podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Mirosław Godlewski, prezes Netii. Spółka podała, że w I kwartale jej skonsolidowana strata wyniosła 6,4 mln zł. Choć straty są niższe, niż oczekiwano a przejęcie z TELE2 okazało się bardzo rentowne, Netia kontynuuje program cięcia kosztów. O tym, jakie plany podniesienia rentowności ukrywa w rękawie Netia, rozmawialiśmy z jej prezesem, Mirosławem Godlewskim.

Ministerstwo Finansów w każdym momencie może podjąć decyzję o wymianie euro na rynku za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego -zadeklarował w TVN CNBC Biznes, wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem wiceminister finansów mówił również o negocjacjch z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie 5 projektów infrastruktualnych o wartości 5 miliardów euro.

Kwiecień był drugim z kolei dobrym miesiącem dla klientów TFI. Towarzystwa zanotowały średnio 10 procentowy wzrost licząc mdm, a aktywa, którymi zarządzały w kwietniu to 77 mld złotych - powiedział w TVN CNBC Biznes Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer PKO TFI. Jednak zdaniem Tomasza Publicewicza, prezes jest zbytnim optymistą. Analizy Online szacują aktywa TFI na koniec kwietnia na około 74 mld zł.

Głównym zmartwieniem przedsiębiorców nie jest problem z akcją kredytową a obawa o kondycję naszej gospodarki - uważa Maciej Grelowski. Z ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców wynika, że prawie 80% z nich odczuwa skutki kryzysu jednak większa część z nich uważa, że poradzi sobie z problemem. Z przewodniczącym rady głównej BCC w programie "Bilans" rozmawiał Marcin Kowalski.

Polskie górnictwo traci z powodu kryzysu, sprzedaje się mniej węgla za granice a także w kraju. Co mogą zrobić kopalnie, aby ograniczyć te straty a także jaka przyszłość czeka ten sektor, pytaliśmy naszego gośćia, Janusza Steinhoffa, były minister gospodarki.

Jak tak naprawdę wygląda sytuacja polskich miast, które będą organizatorami mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku? Czy zdążymy z przygotowaniami i ile w końcu miast będzie organizować mistrzostwa? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, Rafał Kepler, wiceprezes PL.2012

W dzisiejszym programie rozważaliśmy zakup akcji Plaza Center. Jest to spółka deweloperska zagraniczna. Spółka działa na wielu rynkach. Czy opłaci nam się ten zakup?

W tym roku w Polsce sprzedano już blisko 120 tys nowych samochodów. To o 1,5% więcej niż w podobnym okresie 2008 roku. Rośnie tez liczba sprowadzonych do Polski używanych aut. Czy te jaskółki czynią prawdziwą wiosnę na rynku motoryzacyjnym - pytaliśmy o to Wojciecha Drzewieckiegop z Instytutu Samar.

Majątek ruchomy Stoczni Szczecińskiej Nowa został sprzedany. Dziś ministerstwo skarbu wyśle do Komisji Europejskiej skorygowany program restrukturyzacji dla Stoczni Gdańsk. O przyszłości polskich stoczni rozmawialiśmy z Romanem Nojszewskim, prezesem Bud-Banku, zarządcą kompensacyjnym stoczni Szczecińskiej.

Wyniki stres testów są złe. Jednak Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI zauważa, że przy ostatnich katastrofalnych oczekiwaniach, stres testy i tak wyciągną rynek finansowy w górę. O nastawieniu polskich analityków do amerykańskich posunięciach rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

Maksymalnie 59 groszy za sms wysyłany do Polski zza granicy, transmisja danych nawet o 4 razy tańsza - tak ostrych cięć stawek za połączenia, smsy i transmisję danych zarządziła Komisja Europejska. W Polsce nowe ceny według unijnych rozporządzeń będą obowiązywać po 1 lipca. O tym ile zapłacimy za wakacyjne rozmowy przez komórki porozmawialiśmy z Witoldem Tomaszewskim z Telepolis.

KNF zatwierdziła prospekt spółki Ipopema Securities, oferującej głównie usługi brokerskie. Debiut spółki jest planowany na koniec maja. Jak przyznał na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki, Jacek Lewandowski, Ipopema Securities wchodzi teraz na rynek, gdyż jej główny akcjonariusz Menchester Securities jest już gotowy do tego, by sprzedać część swojego pakietu. W ramach oferty prywatnej zaoferowane zostanie 17% spółki należące do inwestora. Z prezesem Lewandowskim rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Kruczkowskiego dwa na warszawskim solcu. Siedziba jednej ze spółek polskiego górnictwa naftowego i gazownictwa. To tutaj zasłużeni pracownicy PGNIG otrzymują akcje swojej firmy. Po wyjściu trafiają na osoby, które od razu proponują odkupienie udziałów.

Nie ma nowych zachorowań, pojawiają się za to nowi chętni, by na obawie przed grypą typu AH1N1 zarobić. Dlaczego strach się tak dobrze sprzedaje - o tym opowiadał nasz gość, prof. Andrzej Rychard, socjoleog SWPS

Wirus AH1N1 - prawdziwe zagrożenie - dla portfeli. Bo za poczucie bezpieczeństwa miliony osób są gotowe zapłacić miliony i to bez względu na to czy niebezpieczeństwo jest realne.

"Może znowelizujemy budżet w lipcu jeśli będzie potrzeba" - mówił posłom z Komisji Finansów minister Jacek Rostowski. "Nowelizacja budżetu w lipcu oczywista" - powiedział premier, zanim jeszcze minister skończył odpowiadać na pytania posłów. Ten rozdźwięk natychmiast wykorzystuje opozycja, zarzucając rządowi nieudolność. Ale niezależnie od walki politycznej, najważniejsze będzie jaką nowelizację przygotuje rząd.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych z jaką mamy doczynienia obecnie to powrót do normalności- powiedział na naszej antenie Wojciech Kwaśniak. Doradca prezesa NBP dodał że gdyby polskie banki udzielały kredytów z taką łatwością jak banki w stanach zjednoczonych to same by sobie stworzyły kryzys. O kondycji banków w Polsce W programie Biznes Lunch Marek Klapa rozmawiał z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NPB i Andrzejem Wolskim z Związku Banków Polskich.