Z kraju

Z kraju

Automatyka i biotechnologia. Inżynieria materiałowa i mechatronikę. M.in te kierunki mogą już wkrótce przeżywać oblężenie. Wszystko za sprawą planów ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego i wielkich pieniędzy. Pieniędzy które maja pomóc w promocji kierunków na uczelniach technicznych , a kluczowych dla gospodarki. Pieniędzy które w formie stypendiów mają trafić do studentów. Tylko na ten cel przewidziano dwieście milionów złotych a ze wsparcia w przyszłym roku akademickim może skorzystać nawet 13 tysięcy osób.

Gospodarka rozwija się co raz, spada dynamika eksportu a inflacja, spadać nie chce do tego cały czas spore zawirowania na rynkach walutowych - i słabnąca rodzima waluta. Co oznaczają te dane i co z wulkanem ma wspólnego złoty.

Zakończył się nieformalny szczyt przywódców Unii Europejskiej. O oczekiwaniach i ustaleniach, jakie na nim zapadły rozmawialiśmy z Adamem Glapińskim - doradcą ekonomicznym Prezydenta RP.

Jak podaje GUS, wzrost PKB za czwarty kwartał wyniósł 2,9%. To więcej niż przewidywano. Na temat sytuacji w polskiej gospodarce rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP, oraz MArcin Mróz, ekonomista Fortis Bank.

Pomimo kryzysu gospodarczego na świecie, Polska nadal jest atrakcyjnym inwestycyjno krajem. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na przenoszenie swojego biznesu na teren naszego kraju. Na temat atrakcyjności Polski rozmawiali w studiu Sebastian Mikosz, Deloitte, oraz Marcin Kaszuba, Ernst & Young.

Opcje dają się we znaki. Z ich tytułu spółka Ciech straci około 6 mln złotych. Jednak jak zapewnia prezes Ciechu, Ryszard Kunicki - nie będzie to wielka strata dla spółki i o wiele mniejsza niż ta jeszcze ze stycznia tego roku.

Doskonałe wyniki spółki za poprzedni rok. Po trudnych negocjacjach podpisano kontrakt ze spółką hiszpańską. Prezes Asseco Poland Adam Góral powiedział w TVN CNBC Biznes, że szansą na złagodzenie kryzysu w Polsce jest umiejętne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej.

Dla Dom Development 2008 rok był - jak dla całej branży - krytyczny. Spółka sprzedała mniej niż tysiąc mieszkań, w związku z nikłymi zyskami zrezygnowała też z wypłaty dywidendy. Teraz Dom Development zamroził inwestycje i gromadzi gotówkę na trudne czasy. Gościem TVN CNBC Biznes był Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Jak podaje GUS, wzrost PKB za czwarty wyniósł 2,9 proc. To więcej niż przewidywano. Na temat sytuacji w polskiej gospodarce rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP, oraz Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

W dzisiejszym „Programie” pokażemy, jak chronić komputery przed burzami. Zajmiemy się również ochroną naszych plików – czyli kopie zapasowe i wirtualne dyski.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podejmuje walkę ze spółkami stosującymi porozumienia cenowe. O tym, jak można walczyć z nielegalnym procederem, mówi w programie „Pieniądze od Rana” mec. Agnieszka Stefanowicz-Barańska, partner w kancelarii Salans.

Więcej pieniędzy popłynie na budowę dróg i autostrad w Polsce. Niebawem rozpocznie się budowa 90-kilometrowego odcinka autostrady A2, a w trakcie trwają prace na A4. O możliwych terminach zakończenia i finansowaniu mówi w programie "Pieniądze od Rana" Lech Witucki, p.o. dyrektora dróg krajowych i autostrad.

Rozpoczęcie budowy 90-kilometrowego odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa się opóźnia, ale są nadzieje na to, że kierowcy będą mogli nią pojechać na mistrzostwa Euro2012. Więcej o planach i budowy łącznika między Warszawą a Łodzią mówi w programie "Pieniądze od Rana" Lech Witecki, p.o. dyrektora dróg krajowych i autostrad.

Pan Mariusz zaproponował nam zakup akcji spółki Dębica. Wyniki spółki są dobre. Czy w momencie kiedy rosną raty kredytowe, ochoczo będziemy kupować nowe opony? Czy ryzykowny zakup może przynieść zyski?

Spowolnienie gospodarcze dla branży informatycznej wcale nie musi oznaczać poważnych kłopotów. Zdaniem ekspertów, w skutecznej obronie przed kryzysem pomagają nowoczesne systemy IT. Nowe rozwiązania informatyczne pozwalają przede wszystkim na redukcję wydatków. Jak się chronić przed kryzysem? Spytaliśmy specjalistę - Marka Grzebyka z Hogart.pl.

Firma Fitch wystawiła Polsce rating na poziomie A-. Ratingi polskich banków w większości są uzależnione od ratingów ich zagranicznych "matek". Na temat ratingów rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

W życie wchodzi nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa ustawa jest znacznie prostsza i - jak ocenia gość TVN CNBC Biznes, ekspert PriceWaterhouseCoopers Alina Sarnacka, ma o wiele większe szanse na zastosowanie w praktyce.

Tym razem sprawdzimy, czy sektor informatyczny pozwala jeszcze zarobić. Spróbujemy założyć firmę obsługującą informatycznie przedsiębiorstwa bez własnych zasobów IT.

Polskie drogi budowane przez... emerytów. A dokładniej z ich pieniędzy. Środki gromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mają być przeznaczone m.in. na zakup obligacji infrastrukturalnych. Do takiego rozwiązania OFE chce zmusić rząd przygotowując odpowiednie zmiany w prawie. Co może to oznaczać dla portfeli przyszłych i obecnych emerytów... i czy faktycznie przyspieszy budowę dróg?

KGHM sprawił niespodziankę inwestorom. W IV kwartale spółka odnotowała 15% wzrosty wolumenu sprzedanej miedzi - to więcej niż można było oczekiwać. W programie dzień na rynkach analityk ING Securities Andrzej Knigawka mówił o prognozach dla KGHM.