Z kraju

Z kraju

Włoski Fiat wstrząsnął światowym sektorem motoryzacyjnym, planując przejęcie należącego do General Motors Opla. W ten sposób Fiat chce zostać największym producentem aut w Europie, jednak nie tylko za własne pieniądze. Włoski producent ubiega się o 5 do 7 miliardów euro rządowego wsparcia, które ma pomóc w finansowaniu przejęcia - ogłosił niemiecki minister gospodarki po spotkaniu z prezesem Fiata

Czy gorsze prognozy dla polskiej gospodarki opóźnią wejście Polski do strefy euro? Komisja Europejska grozi, że tak. Unijny komisarz do spraw walutowych Joaquín Almunia powiedział, że Komisja otworzy wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu finansów publicznych. W ubiegłym roku sięgnął on prawie 4% PKB, a Komisja spodziewa się, że będzie rósł. To oznacza, że wejście Polski do strefy euro w 2012 roku jest nierealne - wyjaśniała w TVN CNBC Biznes, Maja Goettig, główna ekonomistka BPH

Łagodna, ale jednak recesja - takie prognozy ma dla polskiej gospodarki Komisja Europejska. Według jej scenariusza PKB naszego kraju skurczy się w tym roku o 1,4%. Czarniejsze perspektywy dotyczą deficytu sektora finansów publicznych, który w tym roku według Komisji przekroczy 6,5%. Za rok ma być jeszcze gorzej. W tym kontekście pojawia się poważna wątpliwość, co do obranej przez rząd ścieżki przyjmowania w Polsce euro. Przesunięcie daty przyjęcia wspólnej europejskiej waluty na 2015 czy nawet 2016 rok jest całkiem realne. Jednak o wiele mniej pesymistyczny od ekonomistów Komisji Europejskiej wydaje się być Polski rząd

Wykupują Polakom samochody - teraz będą kupować też domy - obcokrajowcy. Od pierwszego maja obywatele Unii Europejskiej mogą to robić bez specjalnych zezwoleń. Czy to oznacza, że czeka nas boom na rynku nieruchomości a ceny znowu będą coraz wyższe i co powinni zrobić ci, którzy planują sprzedaż domu?

Energomotaż Północ kryzysu się nie boi. Wprawdzie dynamika zysków i przychodów spadła nieco z zeszłorocznych trzycyfrowych poziomów, jednak zarząd spółki jest spokojny o dobre wyniki w 2009 roku, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zarząd spółki podpisuje już kontrakty na przyszły rok. O szczegółach rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki, Przemysławem Milczarkiem

Od 1 maja obcokrajowcy mogą bez specjalnych zezwoleń kupować domy w Polsce. Czy wpłynie to na rynek nieruchomości w Polsce? Czy możemy spodziewać się dalszych spadków cen mieszkań? Między innymi na te pytania odpowiadał Marcin Gołębiowski, wiceprezes redNet Consulting

Czwarty kwartał 2008 nie był dla Mispolu najlepszym okresem - prezes spółki, Marek Piątkowski wytłumaczył na naszej antenie, ze jako eksporter, spółka dotkliwie odczuła wahania kursów walut. Prezes zapowiedział jednocześnie zyski w pierwszym kwartale 2009.

Szacuje się, że w Belgii pracuje ok. 100 tys. Polaków. Ta liczba jednak w najbliższych miesiącach może ulec zmianie, bowiem kraj ten 1 maja otworzył swój rynek pracy. O tym, kto może starać się o pracę w Belgii, w jakich branżach są poszukiwani pracownicy i jakie umiejętności warto posiadać, w "Biznes Lunchu" Marek Klapa rozmawiał z Marią Montowską z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz z Annick van Holl z Belgijskiej Izby Handlowej.

Inflacja jest ciągle pod kontrolą, spodziewaliśmy się takiego wyniku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. Ministerstwo finansów prognozuje, że w kwietniu inflacja wyniosła 3,9 proc. Zdaniem gościa "Dnia na Rynkach" kolejne miesiące powinny zbliżać nas do celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. O to, co miało wpływ na wzrost inflacji, a także o poziom stóp procentowych i wzrost gospodarczy Polski w kontekście prognoz Komisji Europejskiej, pytał Mikołaj Kunica.

Mocno wzrosły przychody i zysk netto spółki PEP. Przychody skoczyły dzięki sprzedaży 70 proc. udziałów w spółce realizującej projekt farmy wiatrowej. PEP dostał też 12 mln zł za sprzedaż 30 proc. udziałów w spółkach realizujących projekty farm wiatrowych w Suwałkach i Tychowie. Na poprawę wyników wpłynął też coroczny podział zysków z handlu. Na temat sytuacji PEPu rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Zbigniew Prokopowicz, prezes PEP.

Spółka wraca do planów uruchomienia zakładu w Rosji. W grę wchodzi wynajem fabryki, lub jej budowa od podstaw. Zakład w Rosji miałby początkowo montować pojazdy z komponentów produkowanych w fabryce w Wieluniu, ale niewykluczone, że spółka rozpocznie tam produkcję. Na ten temat rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes.

W ubiegłym tygodniu WIG zamknął się najwyżej od listopada 2008 roku. O tym, czy jesteśmy w stanie pokonać ten poziom w tym tygodniu i co czeka warszawskich inwestorów na dzisiejszej sesji, Mikołaj Kunica rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Asset Allocation, Arturem Wolakiem.

Za niezłożenie rozliczenia podatkowego w terminie grozi kara finansowa sięgająca nawet 25 tys. zł - przyznał w TVN CNBC Biznes doradca podatkowy KPMG, Andrzej Marczak. Jest jednak sposób, by kary uniknąć. Polscy podatnicy mogą skorzystać z instytucji czynnego żalu. O szczegóły pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Złoty zazwyczaj zyskuje na początku miesiąca, a traci pod koniec. Czy taka sytuacja będzie w maju? O tym jak będzie ze złotym w tym miesiącu, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Jacek Maliszewski, Alpha Financial Services, oraz Maciej Podlaski, FCM Management.

Niektóre banki już podniosły, a inne dopiero podniosą opłaty za prowadzenie rachunków i dokonywanie operacji bankowych. Jednak koszty prowadzenia rachunków internetowych nie powinny iść w górę. Na temat opłat bankowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Paweł Majtkowski, analityk Finamo.

Ostanie chwile na złożenie PIT-a, ostatnie chwile z Twoim Bratem Pitem. W programie "90 Minut" Beata Kuszewska z kancelarii podatkowej, doradzała co należy zrobić jeżeli spóźnimy się ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego.

Dostosowywanie się do unijnych przepisów przysporzyło dodatkowych kosztów polskim przedsiębiorcom. Wiele osób w wyniku modernizacji zakładów utraciło pracę. O tym, co dobrego, a co złego przyniosła Polsce Unia Europejska, rozmawiała w programie "90 Minut" dr Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Gospodarka meksykańska ma wiele współnego z gospodarką polską. Między innymi jesteśmy w tej samej grupie mającej specjalny kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak bardzo Meksyk straci na świńskiej grypie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem dr Krzysztofem Smolaną z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polska już pięć lat jest członkiem Unii Europejskiej. Stała się w tym czasie podmiotem, a nie przedmiotwem podejmowania decyzji. O tym, jak Polska wykorzystała pięć lat przebywania we wspólnocie europejskiej w magazynie "Bilans" rozmawiali prof. dr hab. Edward haliżak - dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz dr Rafał Traszkowski z Centrum Europejskiego Natolin.

Pandemia grypy to tylko kwestia czasu - mówią przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Czy i jak pogłębi to światowe problemy gospodarcze i nasze własne problemy ze znalezieniem pracy? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Ryszardem Petru, ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej.