Z kraju

Z kraju

Spółka Wasko zanotowała w pierwszym kwartale 2009 roku stratę netto na poziomie ponad 2,5 mln zł wobec prawie 2-milionowego zysku rok wcześniej. Zdaniem członka zarządu spółki, Tomasza Kosobuckiego, wyniki poprawi trzeci kwartał, a spółka osiągnie w całym roku zysk podobny do wypracowanego w 2008. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Wiosna zawsze sprzyja ożywieniu na rynku nieruchomości. Jednak trend spadkowy będzie się jeszcze utrzymywał ze względu na złą sytuację na rynku kredytowym. Na temat sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Martą Kosińską, Szybko.pl.

Robienie biznesu w Chinach nie jest łatwe. Jest to rynek dosyć atrakcyjny, ale polscy przedsiębiorcy borykają się z trudnościami. Jakie to trudności? Czy do prowadzenia działalności w Chinach niezbędni są pośrednicy? Między innymi na te pytania odpowiadał Augustyn Ciuhak, prezes zarządu Grupy Strategia.

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest liderem w regionie, a do tego na pierwszym miejscu w Europie pod kątem pierwszych emisji. Co natomiast dzieje się na rynku New Connect? Na to pytanie i wiele innych o przyszłość warszawskiej GPW, jej prezesa Ludwika Sobolewskiego pytał w programie "90 Minut" Rafał Wojda.

Kredyt we franku szwajcarskim wciąż jest tańszy wobec innych kredytów walutowych - przyznał w TVN CNBC Biznes analityk Expandera Jarosław Sadowski. Jest także trudniej dostępny, bo kolejne banki wycofują się z udzielania go klientom. O tym, jakie kredyty są obecnie najbardziej opłacalne i ile wynosi średnia marża, gościa programu "Pieniądze od Rana" Jarosława Sadowskiego pytał Robert Stankiewicz.

Ministerstwo finansów nie pracuje obecnie nad podwyżką podatków - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski. Takie głosy pojawiły się po zapowiedzi przez rząd zmiany ustawy budżetowej na 2009 rok. Zmiany czekają także podatników, którzy w przyszłym roku będą chcieli się rozliczać przez internet. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Zysk netto Banku Millennium wyniósł w pierwszym kwartale 2009 roku niewiele ponad 12 mln zł i był mniejszy o ponad 90 procent wobec pierwszego kwartału roku poprzedniego. O to, jaka jest obecnie sytuacja w sektorze bankowym i jakie plany ma Millennium, Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na Rynkach" Bogusława Kotta.

Od czerwca będziemy płacili mniej za gaz. URE zatwierdziło juz nowe taryfy PGNiG. Jak wpływa to na nasze bezpieczeństwo gazowe a także jakie zapasy gazu będzie miała w zimie Polska, pytaliśmy naszego gościa: Macieja Woźniaka, doradcę premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Unijne fundusze są, chętni do ich wykorzystania też. Jednak na samym rynku sięgania po wspólnotowe pieniądze konkurencja jest ostra. Przedstawiciele mniejszych firm skarżą się, że większe i bogatsze podmioty mają do pieniędzy łatwiejszy dostęp.

Na całym idee sprawiedliwego handlu wspiera prawie 60 krajów. Pomagając ponad 7 milionom osób. Prawie wszyscy konsumenci w Wielkiej Brytanii wiedzą czym są produkty FAIRTRADE. U nas ta wiedza jest znikoma i to nie z powodu użycia angielskiego słowa. To się jednak zmienia. Jednak rośnie liczba Polaków, którzy podejmując decyzję o zakupie towaru interesują się, czy za jego wyprodukowanie na poziomie rąk do pracy - pracownik został godziwie wynagrodzony, a hurtowi odbiorcy uczciwie potraktowali swoich kotrahentów.

Biznes coraz dalej kultury. Firmy wycofują pieniądze, które wcześniej przeznaczyły na sponsorowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych. Rozpoczynający się w piątek w warszawie festiwal filmów dokumentalnych będzie inny niż przed rokiem.

Stawka za świadczenie usługi przesyłowej wzrośnie średnio o około 7% w stosunku do taryfy poprzednio obowiązującej. Opłata za przesył gazu tylko w kilku procentach decyduje o końcowej cenie płaconej przez odbiorców gazu ziemnego. Na temat nowej taryfy rozmawiał w studiu z Adam Bryszewski, dyrektor pionu finansowego Gaz System.

Tempo wykorzystywania funduszy unijnych jest bardzo dobre, w I kwartale wydaliśmy trzy razy więcej pieniędzy niż planowaliśmy. W tej chwili mamy podpisane umowy na prawie 22 mld zł i 40 mld zł w zaakceptowanych już wnioskach. Wszystko wskazuje na to że nasz plan na wykorzystanie funduszy z Unii Europejskiej na ten rok jest do wykonania - powiedziała w TVN CNBC Biznes Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

W chwili obecnej działalność firmy skupiła się na hurtowym obrocie odpadami i surowcami wtórnymi, zwłaszcza metali nieżelaznych oraz stali. Pierwszy kwartał przyniósł spółce spadek przychodów aż o 46%. Na temat sytuacji na rynku miedzi rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Suchowolec, przewodniczący RN Drop SA.

Dla przedsiębiorców fundusze unijne są jedynym oknem do jakiegokolwiek rozwoju, a finansowanie poprzez kredyty jest zablokowane. Gdyby nie środki z funduszy, to firmy nie miały by skąd brać pieniędzy na inwestycje - powiedziała na naszej antenie Prezydent PKPP Lewiatan. Z Henryką Bochniarz rozmawiał Cezary Królak.

Już od kilku dni trwa Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wielu z nich nadal boryka się z wieloma utrudnieniami, które stawia im na drodze polskie prawo. Aby im dopomóc, Unia Europejska rzuca koło ratunkowe w postaci Karty Drobnej Przedsiębiorczości. O szczegółach w programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Agnieszką Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.

Spółka TUP utworzy z miastem Bydgoszcz firmę inwestycyjną Kino-Centrum Fordon. Wartość tej inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych. O dalszych planach na przyszłość z prezesem TUP SA Robertem Moritzem w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Najdalej w roku 2010 zaczniemy osiągać pełnorocznie zysk netto - podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Mirosław Godlewski, prezes Netii. Spółka podała, że w I kwartale jej skonsolidowana strata wyniosła 6,4 mln zł. Choć straty są niższe, niż oczekiwano a przejęcie z TELE2 okazało się bardzo rentowne, Netia kontynuuje program cięcia kosztów. O tym, jakie plany podniesienia rentowności ukrywa w rękawie Netia, rozmawialiśmy z jej prezesem, Mirosławem Godlewskim.

Ministerstwo Finansów w każdym momencie może podjąć decyzję o wymianie euro na rynku za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego -zadeklarował w TVN CNBC Biznes, wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem wiceminister finansów mówił również o negocjacjch z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie 5 projektów infrastruktualnych o wartości 5 miliardów euro.

Kwiecień był drugim z kolei dobrym miesiącem dla klientów TFI. Towarzystwa zanotowały średnio 10 procentowy wzrost licząc mdm, a aktywa, którymi zarządzały w kwietniu to 77 mld złotych - powiedział w TVN CNBC Biznes Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer PKO TFI. Jednak zdaniem Tomasza Publicewicza, prezes jest zbytnim optymistą. Analizy Online szacują aktywa TFI na koniec kwietnia na około 74 mld zł.