Z kraju

Z kraju

Główni partnerzy handlowi Polski - jak np. Niemcy czy Rosja - borykają się z kryzysem - co już szkodzi naszym eksporterom. Może więc warto śladami premiera Donalda Tuska - który podąża z misją gospodarczą do Kuwejtu i Kataru zainteresować się partnerami, którym kryzys nie straszny? Jak szukać partnerów handlowych nad Zatoką Perską i jakim firmom się to może opłacić? Na te i inne pytania odpowiadali nasi goście którymi byli:Marek Kubicki-portal Arabia.pl oraz Zdzisiław Ingielewicz-biznesmen.

Idą dobre czasy dla kupujących mieszkania - twierdzą eksperci mimo, że developerzy zapewniają, że większych obniżek już nie mogą zaoferować. Czy warto czekać z decyzją o zakupie?

Ze względu na podatek podnieśli - po zniesieniu podatku nie obniżą - a jeżeli nawet, to minimalnie. Firmy ubezpieczeniowe - i polisy OC. Dziś w sejmie drugie czytanie nowelizacji prawa o świadczeniach zdrowotnych, która m.in znosi tzw. podatek Religi. Ale nawet jeżeli posłowie przegłosują zmiany to wcale nie oznacza, ze kierowcy będą płacić mniej. Dlaczego?

Działalność Impexmetalu opiera się głównie na eksporcie do krajów zachodniej części Unii Europejskiej. W gospodarkach, których dotyka recesja, widać pewne problemy z realizacją płatności. O działaniach spółki i modernizacji w ramach grupy mówi w "Dniu na Rynkach" Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu.

Spółka Apator wciąż odrabia pierwszy kwartał. W "Dniu na Rynek" jej prezes, Janusz Niedźwiecki opowiada o wynikach finansowych spółki, planach zakupu 51 proc. udziałów w jednej z rumuńskich spółek, a także o planach eksportowych w Afryce i Ameryce Południowej.

Na początku przyszłego roku Grupa ATM rusza z budową studia w Warszawie - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes spółki, Maciej Grzywaczewski. Wiceprezes potwierdził, że na początku 2010 roku studio powinno być już gotowe.

Październik dla Ministerstwa Finansów był rekordowy pod względem sprzedaży obligacji. Czy Polacy na nowo w trudnych czasach odkryli obligacje detaliczne sprzedawane przez skarb państwa? Jak powiedziała w TVN CNBC Biznes Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów największym zainteresowaniem spośród obligacji detalicznych cieszą się obligacje 10-letnie.

Branża deweloperska bez wątpienia jest w kryzysie. Słabsze od oczekiwań wyniki, wstrzymane projekty i problemy z pozyskaniem kredytów to oblicze Ganta, jednego z polskich deweloperów. O tym jak przetrwać w tych trudnych czasach Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem spółki, Henrykiem Feliksem.

Według raportu Doing Bussines Polska jest na 145-tym miejscu pod względem warunków sprzyjających do otwarcia własnego biznesu. Dlatego na początku swojej biznesowej drogi -tajemnice podatków warto dokładnie zgłębić.

Oferta grupy Enea, która powstała w 2003 roku warta jest blisko 2 miliardy złotych - jest trzecią co do wielkości w historii polskiej giełdy. I choć w spółkę zainwestował koncern Vattenfall - kupił prawie 19 proc. akcji - a pozostali inwestorzy dostali 5 procent - to Enea wciąż pozostaje w rękach państwa. Ministerstwo skarbu ma ponad 76 proc. udziałów.

Wiele placówek Poczty Polskiej jest zamykanych. Tymczasem konkurencja choć cały czas niewielka, nie śpi, i szykuje swój oręż, również cenowy do starcia z gigantem, który jak widać gdzieniegdzie mimo wszystko słabnie.

Globalny nadzór finansowy, przejrzyste zasady sporządzania sprawozdań finansowych, specjalne regulacje dla agencji ratingowych oraz zmiana działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego - to główne obszary działań wskazane przez uczestników szczytu G-20. I choć wiadomo co trzeba zrobić, to nie do końca wiadomo jak.

W przeddzień uruchomienia przez NBP trzytygodniowych pożyczek we frankach szwajcarskich banki deklarują małe zainteresowanie tą pomocą, twierdząc, że są za one zbyt drogie i przyszły zbyt późno.

Rozumiemy się nieco lepiej, ale pozostaliśmy przy swoich zdaniach - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. Związkowcy nie godzą się m.in. na pozbawienie uprawnień nauczycieli czy znacznej części pracowników kolei. Czy mosty na wspólnej drodze do pomostówek zostały spalone?

Był pośpiech, dużo dyskusji i w końcu przeszło. Zmiany w ustawie o bankowym funduszu gwarancyjnym, podnoszące kwotę gwarantowaną do 50 tysięcy euro trafiły na biurko prezydenta.... i - jak się okazuje - wciąż tam leżą. Prezydent ma czas na jej podpisanie do 24 listopada. Tymczasem większość krajów europejskich wprowadziła te zmiany dosłownie z dnia na dzień.

PKP INTERCITY przejmuje. Pasażerowie czekają na zmiany. Eksperci ostrzegają. To najkrótszy opis tego co wydarzy się po 1 grudnia. To właśnie wtedy wszystkie przewozy międzywojewódzkie, czyli głównie połączenia pospieszne zostaną wchłonięte przez PKP Intercity. Czy w związku z tą zmianą - zmienią się także ceny biletów i co może okazać się największym zagrożeniem?

Obligacje jak - świeże bułeczki. Sprzedają się na pniu. Wszystko dlatego, że w obecnych nerwowych czasach na rynkach finansowych zdaniem inwestorów to jeden z najbezpieczniejszych instrumentów. Czy faktycznie jest bezpieczny i rzeczywiście da się na nim zarobić?

Końcówka dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego. Po koniec sesji indeks największych spółek WIG20 tracił już ponad 9 procent by dosłownie w ostatniej chwili, podczas fiksingu odrobić blisko połowę strat i ostatecznie zakończyć dzień na niespełna 5 procentowym minusie. O zaskakującej końcówce sesji zadecydowały zlecenia jednego domu maklerskiego.

Pewne są tylko - śmierć i podatki. A często podatki to śmierć dla zysków - zwłaszcza w Polsce. Nasz kraj jest jednym z najmniej przyjaznych krajów pod względem systemu podatkowego - dodatkowo jest gorzej niż było. Dlaczego i kiedy może się to zmienić, a fiskus przestanie wysysać pieniądze z naszych portfeli.

5 milionów złapanych złodziei z czego aż 1/3 to pracownicy. 17 miliardów euro - wydanych na ochronę przed kradzieżami -tak wygląda bilans sieci handlowych na całym świecie w ubiegłym roku. Jak wygląda sytuacja w Polsce i co najczęściej pada łupem złodziei?