Z kraju

Z kraju

Samoloty uziemione na lotniskach - LOT może czekać bardzo twarde lądowanie. Na 22 grudnia zapowiadany jest strajk obsługi naziemnej. Taki strajk to potężne kłopoty nie tylko dla pasażerów, którzy mogą nie dotrzeć na Święta na czas, ale również dla przewoźników. Ostatni taki protest - zaledwie dwugodzinny - tylko LOT kosztował 700 tysięcy złotych. O tym, czy ewentualny protest może pogrzebać narodowego przewoźnika, którego sytuacja i tak jest bardzo trudna - a także o samolotach, które miały być a cięgle nie doleciały - Patrycjusz Wyżga.

Euro nawet za 4 złote i 20 groszy jeszcze w tym roku, złoty osłabiający się w ciągu najbliższych miesięcy i wreszcie możliwość interwencji walutowej Narodowego Banku Polskiego - tak może wyglądać sytuacja na rynku walut. Sytuacja, która bardzo mocno może uderzyć w portfele polskich kredytobiorców. Dlaczego złoty tak mocno się osłabia i jak nawet w tak trudnej sytuacji jest okazja by zarobić - Karolina Hytrek.

Komputer dla każdego - nie teraz i nie dla każdego. Pilotażowy program rządu który miał sprawić gimnazjaliści dostaliby na własność laptopa w zawieszeniu. Bo zamiast 25 milionów na jego realizację będzie tylko pięć. O wątpliwej oszczędności, która może kosztować co najmniej 17 milionów złotych - Łukasz Kijek.

Jutrzejsze nadzwyczajne spotkanie ministrów krajów OPEC doprowadzi, zdaniem analityków, do najgłębszego cięcia wydobycia ropy w historii. Ograniczenie może wynieść nawet 2 mln baryłek dziennie. OPEC nie jest sam w walce o zatrzymanie spadku cen ropy. Na spotkaniu w algierskim Oranie będzie także delegacja z Rosji.

Gwiezdne wojny miały wspierać jeden z banków w wojnie na lokaty. Wojnie, która dobiega końca i wojnie, na której można było zarobić. I ciągle jeszcze można - choć część produktów już została wycofana z ofert banków. Co zrobić, żeby zdążyć zarobić i co wybrać, żeby nie dać się nabrać sprawdzał Łukasz Kijek

Zakaz wstępu na pomost - pomost emerytalny. Prezydenckie weto sprawiło, że o 1 stycznia 2009 roku nikt nie będzie mógł skorzystać z tego typu świadczenia. Teraz, by pomost zbudować ponownie Platforma potrzebuje podpór. Czy SLD okaże się taką podporą i pomoże odrzucić prezydenckie weto. I czy tak naprawdę w interesie koalicji leży jego odrzucenie - sprawdzał Marek Klapa.

Podział giganta. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce zmian w Telekomunikacji Polskiej SA. Jak te zmiany miałyby wyglądać i co mogą oznaczać dla klientów operatora sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Największy w historii Unii Europejskiej program operacyjny - właśnie zaczął działać. Do polskiej gospodarki docelowo ma trafić 28 miliardów euro. Pieniądze zostaną wydane głównie na projekty infrastrukturalne takie jak budowa dróg i autostrad oraz na inwestycje związane z ochroną środowiska.

Ciężkie czasy dla tanich. Tanich linii lotniczych. Bardzo twarde lądowanie centralwings - wizzair lądować gdzie nie będzie miał. Polski przewoźnik ze względu na trudną sytuację ekonomiczną spółki rozważa zwolnienia pracowników, a już w tej chwili wynagrodzenia wypłaca w transzach. Z kolei węgierskie linie lotnicze sprzeciwiają się decyzji Polskich Portów Lotniczych o zamknięciu Terminalu Etiuda, bo dla wizzaira oznacza to wzrost opłat lotniskowych, a dla klientów - podwyżki.

Kolosy na glinianych kołach... kołach, z których w dodatku całkowicie uszło powietrze po wczorajszej decyzji amerykańskiego senatu. Decyzji, odrzucającej plan ratunkowy dla branży motoryzacyjnej, która może oznaczać - zezłomowanie sektora. Być może uda się jednak złapać oddech, jeśli wielkiej trójce pomoże amerykański rząd, co zapowiedział rzecznik amerykańskiego departamentu skarbu.

Polska może odetchnąć z ulgą - choć na razie nie będzie to oddech czystszym powietrzem - tak można podsumować wynik zakończonego w Brukseli unijnego szczytu. Nasz rząd uzyskał odroczenie do 2020 roku dla wdrażania przez Polskę pełnych płatności za prawa do emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że powinniśmy uniknąć gwałtownych podwyżek cen prądu. A w dodatku nasz kraj dostanie wielomiliardowe unijne wsparcie na wdrażanie czystszej energii.

Już co najmniej 85 polskich firm padło ofiarą opcji walutowych. Straty przedsiębiorców wynoszą już ponad pół miliarda złotych. A ci co raz głośniej  mówią o konieczności interwencji Komisji Nadzoru Finansowego. KNF tymczasem umywa ręce. Kto zatem ponosi odpowiedzialność i dlaczego zamiast chronić opcje walutowe okazały się fatalaną opcją dla wielu firm.

Szwajacarska zjeżdżalnia dla stóp - stóp procentowych. Szwajacarski Bank centralny po raz kolejny pomógł... polskim kredytobiorcom. Bo decyzja o obniżeniu stóp sprawi, ze wskaźnik libor decydujący o oprocentowaniu naszych kredytów będzie niższy. Kiedy jednak faktycznie zapłacimy mniej i czy są szanse na to by rat kredytów były jeszcze niższe?

Świąteczny karp tańszy, ale tylko pozornie. Wypełnienie wigilijnej tradycji w tym roku może kosztować nas więcej niż chociażby rok temu. Oficjalnie hodowcy ryb o sezonowym wzroście cen nie mówią - mówią za to ile karp kosztować musi, aby jego sprzedaż mogła im się opłacać.

Zakup na miarę lidera. Bank PKO BP chce kupić AIG Bank Polska. O budowaniu potęgi w czasach kryzysu i wykorzystywaniu problemów innych a także o kolejnych zmianach na bankowej mapie Polski.

Podwyżek nie będzie - a przynajmniej podwyżek cen energii elektrycznej od pierwszego stycznia 2009 roku. Wszystko dlatego, że prezes Urzędu Regulacji energetyki nie rozpatrzy do 17 grudnia wniosków o nowe taryfy. Ostre spięcie na linii regulator - zakłady energetyczne cieszy konsumentów. Na razie, bo problemy energetyków mogą sprawić, że czekać nas będzie 20 stopień zasilania.

Kryzys najpierw więc odczują pracownicy małych firm - ale być może właśnie dla nich będzie on też okazją do zrobienia interesu życia. Bo często właśnie w czasie recesji powstawały największe firmy, które teraz oczywiście muszą sobie radzić z kolejnym kryzysem. O tym jak to robią, a także o szansach jakie przed biznesem stawia zwalniająca gospodarka dyskutowano podczas konferencji Kryzys czy Korekta, której patronuje TVN CNBC Biznes.

Jest zarys krótkoterminowego planu ratunkowego dla sektora motoryzacyjnego w USA. Kongres pozostawia rozstrzygnięcie o długoterminowym planie administracji Baracka Obamy, która przejmie władzę 20 stycznia. Aby plan mógł zostać wprowadzony w życie Demokraci muszą do niego przekonać część republikańskiej mniejszości.

19% polskich firm deklaruje, że będzie zatrudniać pracowników w I kwartale 2009 roku, tylko 7% myśli o zwalnianiu ludzi z pracy – wynika z publikowanego dziś raportu międzynarodowej firmy Manpower. Początek roku nie wygląda więc źle, ale - co będzie dalej. Bezrobocie wzrośnie, pensje nie będą już znacząco wyższe - czy jest się czego bać?

Do tej pory dwucyfrowy - teraz też wzrośnie, ale mniej niż 10 procent. I to dużo mniej. Jak prognozuje ministerstwo gospodarki eksport wzrośnie w przyszłym roku o 7 procent, a import o 7,3 procent. To pokazuje, jak kryzys gospodarczy wpływa na działalność polskich przedsiębiorstw. Tymczasem większość polskiego eksportu trafia na rynek Niemiecki, skąd dzisiaj napłynęły kolejne niepokojące dane.