Z kraju

Z kraju

Europa znalazła się na krawędzi recesji. Spowolnienie gospodarcze jest bardzo wyraźne i znacznie silniejsze od prognoz ekonomistów. PKB całej Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o 0,1 procent. To jeszcze nie recesja ale są już kraje nią dotknięte. Co dalej z gospodarka UE - Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP i Krzysztof Rybiński Ernst&Young

Za kryzys na rynkach finansowych zapłacimy wszyscy. Chociaż problem zaczął się za oceanem to czy na jego ratowanie pośrednio będą musieli złożyć się także Polacy.

Jasno i nie drogo. Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy nakazujące modernizację oświetlenia ulicznego do 2017 roku, tak by uliczne latarnie były bardziej ekologiczne. Zanim będzie tanio, najpierw musi być drogo - ile ta inwestycja będzie nas kosztowała?

Przedstawiciele sektora bankowego na całym oczekują z niecierpliwością na decyzję Kongresu o 700 mln zatwierdzeniu planu wykupu toksycznych aktywów. Kończy się cierpliwość inwestorów, na giełdach zaczynają dominować spadki.

Recesja dotarła do Unii Europejskiej. Irlandia jest pierwszym krajem z piętnastki strefy euro, której sytuacja ekonomiczna spełnia szeroko akceptowaną definicję recesji.

Wniosek o średnio 20-procentowe podwyżki złożyło ponad 200 ciepłowni w całym kraju. Większość z nich narzeka na drożejący węgiel i malejące zapasy surowca.

Samochód którym w najnowszym odcinku przygód agenta 007 będzie jeździć dziewczyna Bonda właśnie zaczął zjeżdżać z taśm fabryki samochodów w Tychach. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztował Ford Ka drugiej generacji - bo o nim mowa- ale wiadomo, że będzie się musiał zmierzyć z dość sporą konkurencją. Na rynku można bowiem już znaleźć nowy samochód za... niecałe 20 tysięcy złotych.

Ratunkowy plan dla sektora finansowego Stanów Zjednoczonych spoczywa w rękach Kongresu. Amerykańscy prawodawcy mają zdecydować, czy przekazać w ręce Sekretarza Skarbu ponad 700 miliardów dolarów.

Sport i biznes to nierozerwalny tandem. Jeden napędza drugi i jedynie wspólnie mogą zajechać daleko.

Jak co roku pod śląskimi kopalniami ustawiają się ciężarówki. Jedyne zadanie: wydobyty i zapłacony węgiel dowieźć do odbiorcy. Tyle, że w tym roku może być trudniej, bo węgla powoli zaczyna brakować. A do tego drożeje.

Blisko 50 tysięcy pracowników sektora finansowego straciło w tym roku pracę - tylko w Nowym Jorku. Podobnie trudna sytuacja dotyczy centrów finansowych świata, gdzie globalne banki redukują masowo zatrudnienie. Dla niektórych zwolnionych taka zmiana to wyzwanie, które pozwala zmienić ich życie.

Szybko rośnie niewypłacalność hiszpańskich konsumentów. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba złych kredytów w bankach Hiszpanii wzrosła o 164 procent. Z trudnej sytuacji cieszą się tylko firmy windykacyjne, którym szybko przybywa klientów. Aby zwiększyć skuteczność, niektóre z nich stosują kontrowersyjne środki.

Bezrobocie ciągle spada - w sierpniu wyniosło 9,3 procent - o 0,1 mniej niż w lipcu. To dobra wiadomość, ale Główny Urząd Statystyczny podał dane, które są kolejną oznaką osłabienia polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 7,7 procent rok do roku, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o ponad 12 procent. To oznacza, że był to najniższy roczny wzrost sprzedaży od grudnia 2005 roku. Skoro więc sprzedaż spada - warto się zastanowić, na czym handlowcy będą zarabiać w przyszłości? Co będą chcieli kupić konsumenci za kilka lat? O to ich samych postanowił zapytać ośrodek badań TNS OBOP.

Rata kredytu hipotecznego nawet o 1 tys. złotych wyższa. Dodatkowo bank może skierować kredytobiorcę na szczegółowe badania. To wszystko czeka osoby po pięćdziesiątce, które będą chciały zaciągnąć kredyt hipoteczny. Ile kosztuje wiek i czy faktycznie życie zaczyna się po pięćdziesiątce, sprawdzała Karolina Hytrek.

12 tysięcy złotych taniej, 27% upust, 10% mniej. Jesienna walka dilerów o klienta rozpoczęta. Walka na ceny i wyposażenie. Jaki samochód kupimy tej jesieni znacznie taniej i na co zwrócić uwagę w rabatowym kuszeniu.

Kościół anglikański zabiera się za ekologię. W wydanej ostatnio książce, wydanej właśnie przez narodowy kościół Anglii, autorzy stwierdzają, że Kościół anglikański odpowiada za taką samą emisję dwutlenku węgla, jak sieć supermaketów. Publikacja wzywa kler do oszczędzania energii i do zamieszczania ekologicznych akcentów w kazaniach.

10,5 procent na lokacie. To najnowsza broń banku PKO BP, który chce nową ofertą pokonać konkurentów i zaciągnąć z rynku jak najwięcej pieniędzy. Przyznać trzeba, że tym ostatnim trudno będzie pobić taką ofertę, ale klienci mogą się czuć rozczarowani. Bo 10,5 na lokacie tak, ale nie rocznie tylko - po półtora roku. Czyli rocznie - 7.

Kredyt którego miesięczna rata nie przekroczy połowy pensji czy pożyczka tylko w tej walucie, w której się zarabia - to tylko niektóre z możliwych rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo banków i ich klientów. Komisja Nadzoru Finansowego do końca tego roku chce zakończyć pracę nad nowymi regulacjami.

10 miliardów euro - aż tyle czy tylko tyle. Zdaniem specjalistów tylko tyle wyniosą zagraniczne inwestycje w naszym kraju. To znacznie mniej niż rok temu i znacznie mniej niż dwa lata temu. Co sprawia, że inwestorzy ograniczają zakres swoich przedsięwzięć w Polsce i czy będzie to stała tendencja.

A takie dni jak w ostatnim tygodniu to wymarzone czasy dla zarządzających funduszami headgingowymi które zarabiać mogą nie tylko na wzrostach ale i spadkach cen akcji.