Z kraju

Z kraju

Tanio - coraz taniej. Długoweekendowe wyjazdy dawno nie kosztowały tak niewiele - paliwa kosztują dziś średnio 4 zł za litr, a na tańszych stacjach nawet kilkanaście groszy mniej. To najniższe ceny od dwóch lat - problem w tym, że wobec znacznych wahań kursu złotego i niestabilnego rynku ropy - nikt nie chce dawać jednoznacznych prognoz cen na polskich stacjach. Na razie wiadomo jednak, że w najbliższym czasie drożej być nie powinno.

Tym razem znowu się udało. Samolot Centralwings wystartował, bo znaleźli się chętni, by kupić bilety na rejs. Nie byli to jednak klienci indywidualni, lecz agencje turystyczne. Bo Centralwings 7 października przestał być linia regularną. Także w przyszłym roku będzie jedynie przewoźnikiem do wynajęcia.

Czy to juz koniec ery opłacalnych kredytów we franku szwajcarskim? Według Komisji Nadzoru Finansowego coraz więcej banków ma problem z udzielaniem kredytów we franku, niektóre banki już wycofały tę usługę ze swojej oferty. Kredytom w szwajcarskiej walucie przyglądała się Karolina Hytrek.

Walka o kierowców i miliardy złotych w pełni. Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę?

Spowolnienie gospdarcze rozlewa się po świecie i uderza w realną gospodarkę. Na ostre hamowanie szykuje się też przemysł naftowy na świecie - bo spowolnienie do także mniejszy popyt na paliwa. Ale przedstawiciele naszych firm petrochemicznych oceniają, że są w stanie obronić się przed spowolnieniem. Większym zmartwieniem jest zapewnienie stabilnych dostaw ropy w kolejnych latach - zarówno pod względem źródeł jak i infrastruktury.

Substancje toksyczne, nawet w najmniejszych ilościach potrafią zatruć cały organizm. Podobnie toksyczne aktywa psują atmosfere w całym świecie finansów. Komisja Nadzoru finansowego sprawdza, która z polskich instytucji mogła oferować swoim klientom podobne produkty. Na razie jej działania okryte są zmową milczenia.

Ponad 55 procent straty w ciągu 16 miesięcy tak fatalny wynik stał się udziałem warszawskiego indeksu giełdowego. Podobne straty zanotowały w tym czasie fundusze inwestycyjne. Co powinni zrobić ci, którzy wykupili jednostki uczestnictwa i czy wyjście z inwestycji to dobre wyjście z sytuacji? A jeżeli wyjść to w co wejść by odrobić straty i co z tym wszystkim wspólnego ma totolotek?

Barack Obama w swoim pierwszym wystąpieniu po zwycięstwie przedstawił swój pomysł na opanowanie kryzysu. Jak powiedział trzeba ujarzmić nowe źródła energii, stworzyć miejsca pracy, wybudować nowe szkoły, zmierzyć się z nowymi zagrożeniami i odnowić sojusze. Nie powiedział jednak jak to zrobić. A czy te zapewnienia wystarcza by ratować  amerykańska gospodarkę, która wpływa na cały świat sprawdzał

Chociaż zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości jest dziś znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu to pocieszeniem może być fakt, że wybudowanie domu staje się coraz tańsze. Ochłodzenie na rynku nieruchomości sprawia, że sprzedawcy materiałów budowlanych i wykonawcy inwestycji muszą obniżać ceny. To jednak nie koniec dobrych informacji dla kupujących. Już wkrótce tanieć mają także działki budowlane

Instrukcje dla prezydenta. Minister Finansów Jacek Rostwoski przekaże w czwartek Lechowi Kaczyńskiemu stanowisko polskiego rządu dotyczące wspólnej europejskiej waluty przed nieformalnym szczytem szefów Państw w Brukseli. Bo to właśnie prezydent będzie tam reprezentował nasz kraj. Lech Kaczyński wielokrotnie dawał do zrozumienia, ze tzw. mapa drogowa przyjmowania Euro budzi jego wątpliwości. Próbował je rozwieść - jak się okazało mało skutecznie Donald Tusk. Dziś z kolei premier przekonuje poszczególne kluby parlamentarne. Jednak nie tylko politycy mają wątpliwości mają je także zwykli ludzie. Polacy obawiają się, że po przyjęciu euro będzie drożej.

Drogo, drożej, najdrożej. Drogo już było, drożej już jest, a to jeszcze nie koniec. Od 1 listopada znowu więcej płacimy za gaz; więcej płacimy także za energię elektryczną. I o ile w przypadku gazu istnieje szansa na obniżki w przyszłym roku, o tyle prąd będzie już tylko drożał. Dlaczego - skoro węgiel tanieje i kto wprowadza mrok także do naszych portfeli?

Kupować czy jeszcze poczekać. Czy na wraszawskiej giełdzie papierów wartościowych może być jeszcze taniej czy nadchodzi długo oczekiwane odbicie? Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka to już czas na inwestowanie w akcje. Analitycy są bardziej ostrożni. Jak więc jest naprawdę i co wspólnego z giełda ma golf?

Około 900 pracowników zwolni największy w Polsce producent kabli firma Tele-Fonika Kable - to efekt spadku zamówień płynących z rynków zagranicznych i kolejny przykład jak kryzys na światowych rynkach finansowych uderza w polskich przedsiębiorców i naszą gospodarkę. Ale ta mimo bezlitosnych ciosów trzyma się mocno. I choć zwolni to pozostałe europejskie kraje mogą nam tylko zazdrościć. O wadze silnych fundamentach w czasie finansowej zawieruchy.

Cztery dni pozostały do wyborów prezydenckich w Ameryce. Według ostatniego sondażu Barack Obama ciągle utrzymuje nad Johnem McCainem znaczną, siedmioprocentową przewagę. Analitycy podkreślają, że na ostatniej prostej kampanii wyborczej za oceanem liczy się tak naprawdę jedno - gospodarka.

Ostatnio niewyraźna jak w jesiennej mgle. Przyszli emeryci coraz częściej zaczynają swój dzień od oglądania wykresów giełdowych. W ciągu roku wycena ich oszczędności w OFE skurczyła się aż o 1/5. A wraz z tym skurczyły się marzenia.

Bessa na giełdach, kryzys na rynkach finansowych - wydawałby się, że to najgorszy z możliwych momentów na szukanie atrakcyjnych inwestorów dla dla polskich firm które wciąż pozostają w rękach skarbu państwa. Jednak minister skarbu chce udowodnić, że to nieprawda a bogatych kupców postanowił znaleźć nad Zatoką Perską.

2,6 jak przewiduje NBP czy 4,8 jak chce rząd? W jakim tempie będzie rozwijać się w przyszłym roku polska gospodarka? - Ekonomiści twierdzą, że najnowsza prognoza banku centralnego zakłada zbyt czarny scenariusz.

Złoty od trzech dni kontratakuje. Po silnym osłabieniu które swój szczyt osiągnęło w poniedziałek, dziś polska waluta jest mocniejsza o kilkadziesiąt groszy. Ze wzmocnienia złotego cieszą się przede wszystkim posiadacze kredytów zaciągniętych w szwajcarskich frankach ale także importerzy i osoby wybierające się za granicę.

Złoty odrabia straty. Polska waluta w ciągu ostatnich dni zyskała wobec dolara już 41 groszy, wobec euro 43, a szwajcarskiego franka 31 groszy, wszystko w krótkim okresie. To oczywiście cieszy tych, którzy mają zobowiązania kredytowe denominowane w walutach obcych. Mniej powodów do zadowolenia mają za posiadacze pożyczek złotowych. RPP nie obniżyła dziś stóp procentowych, a Wibor czyli rynkowy koszt złotowych pożyczek międzybankowych od którego zależy oprocentowanie naszych kredytów rośnie.

Kryzys popsuł nam nastrój - ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Jednak handlowcy twierdzą, że zauważyli jedynie nieco większą ostrożność w wydawaniu pieniędzy ale generalnie ochoty na zakupy nie straciliśmy