Z kraju

Z kraju

Przyczyną awarii jest awaria - tak mniej więcej można podsumować tłumaczenie powodów zeszłotygodniowego odcięcia prądu dla połowy Warszawy. Rozwiązanie kłopotów to inwestycje a te będą kosztowały sporo - nas wszystkich. 

To się w głowie nie mieści - za ten sam towar w sklepach tej samej sieci handlowej, leżących w tym samym mieście płacimy nawet o 1000 złotych więcej. Jednym słowem wydatek na bilet autobusowy i wyprawa do innej dzielnicy może przynieść nawet tysiąc złotych oszczędności.

Z pięciuset milionów złotych wykorzystać tylko jeden - taką skutecznością wykazały się szpitale sięgając po pieniądze z podatku Religi. Tłumaczenie - podobno zbyt skomplikowane procedury. Ile jest w tym prawdy a ile zaniedbań?

60 miliardów złotych - tyle wynoszą niespłacone długi Polaków. Według innych badań, które dotyczą tylko długów konsumentów - zagrożone należności do 7 miliardów złotych. Niezależnie jednak od metody badań i ich wyników - te długi są olbrzymie a powodów ku nim mnóstwo - niespłacone rachunki, kredyty, mandaty czy podatki by wymienić tylko kilka. I możliwości poradzania sobie z tymi kłopotami też jest wiele, choć nie wszyscy o nich wiemy. Bo z każdym komu jesteśmy winni pieniądze możemy negocjować, aby zapłacić tańszym kosztem.

Prezes JW construction - jednej z największych firm developerskich w Polsce odchodzi ze stanowiska. Jerzego Zdrzałkę zastąpi, przynajmniej chwilowo, właściciel firmy - Józef Wojciechowski. I będzie musiał uporać się z problemami, z którymi zmaga się coraz więcej firm budowlano-mieszkaniowych, czyli ze spadającymi przychodami, mniejszymi zyskami i niesprzedanymi mieszkaniami. Co dalej z JW?

Zakończone Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczynają odliczanie do kolejnych sportowych zmagań w Londynie, które zaplanowano na 2012 rok. Chociaż na wyspach nie brakuje entuzjastów olimpiady, organizacja największego na świecie wydarzenia sportowego jest sporym obciążeniem dla przechodzącej kłopoty brytyjskiej gospodarki.

Jak mają wyglądać certyfikaty energetyczne ciągle jeszcze nie wiadomo, wiadomo natomiast, ze w najbliższych miesiącach ceny nieruchomości nie powinny iść w górę. Co więcej - mieszkania mogą zacząć tanieć bo liczba potencjalnych kupujących nie rośnie, przybywa za to nowych nieruchomości. Czy to już czas na zakup własnego m?

Boże Narodzenie i sylwester pod palmą, albo na alpejskich stokach? Jeżeli tak to już ostatni moment by za taki wyjazd nie przepłacić. Polacy co raz częściej są mądrzy przed szkodą i z wyprzedaniem rezerwują zimowe wycieczki. Ile na takich wczesnych rezerwacjach wczasów można zaoszczędzić i czy faktycznie już teraz warto wybrać się do biura podróży?

Masz mieszkanie - możesz mieć problem. Jeżeli planujesz jego sprzedaż po nowym roku musisz mieć certyfikat energetyczny. Wymóg dotyczy nie tylko nowych mieszkań, ale także używanych. Problem w tym, że cały czas nie zostało sprecyzowane jak taki certyfikat miałby wyglądać. Co więcej - ustawa nie przewiduje żadnej konkretnej ceny dokumentu, tylko pozostawia to wolnemu rynkowi a to moze oznaczać, ze za certyfikat zapłacimy krocie.

Jeszcze niedawno fundusze inwestycyjne intensywnie promowały instrumenty oparte na inwestycjach w surowce. Ci, którzy się na nie skusili, dzisiaj mają kłopoty. W naszym materiale o ryzykach związanych z inwestowaniem w surowce.

Komisja Europejska chce, żeby dzieci w szkołach za darmo otrzymywały świeże owoce. Ten projekt może okazać się korzystny nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale i rolników.

Sprzedająca w Polsce IPhony sieć Orange postanowiła skorzystać z nietypowej formy reklamy - przed swoimi salonami ustawiła sztuczne kolejki. W naszym materiale o tym, dlaczego sztandarowy produkt Apple'a stał się nieomal przedmiotem kultu.

Kolizja drogowa przy prędkości 80 kilometów na godzinę jest dużo bardziej niebezpieczna niż przy prędkości 64 kilometów na godzinę, przy której przeprowadza się typowe crash testy. W naszym materiale o tym, czy możemy w pełni ufać crash-testom.

...ale życie ze zużytymi bateriami, porzuconymi na pastwę losu może być jeszcze trudniejsze. Nawet te najmniejsze, stosowane w zegarkach to bomby ekologiczne i to wcale nie w skali mikro.

Jesteś pod pewnymi skrzydłami - przynajmniej według planu naprawczego przygotowanego dla Lotu. Według niego narodowy przewoźnik ma być rentowny już za dwa lata. Tyle tylko, że to już kolejny plan i kolejne dwa lata. Dwa lata, których przetrwanie może być dla lotu niezwykle trudne. I likwidacja niektórych połączeń, a także planowane zwolnienia w spółce mogą nie wystarczy. Na ile program naprawczy to jedynie pobożne życzenie prezesów, a na ile realna szansa dla lotu na nowy start sprawdzała Karolina Hytrek

Mała awaria spowodowała wielki problem. Wielki także dlatego, że  to może być dopiero przedsmak tego co czeka mieszkańców dużych polskich miast. Jak poważne napięcia może spowodować brak napięcia w sieci energetycznej i dlaczego do tej pory nie powstał system, który mógłby rozwiązać problem badał Patrycjusz Wyżga.

Mocny złoty - wciąż żyłą złota dla importerów. I mimo, że w ostatnim czasie obce waluty nieco się umocniły to zdaniem specjalistów już pod koniec tego roku zarówno dolar jak i euro ponownie zaczną tanieć. Czy tak samo będzie wyglądała sytuacja z frankiem szwajcarskim, w którym wielu polaków zaciąga kredyty hipoteczne - i czy ci, którzy spłacają raty właśnie takich kredytów powinni zacząć się martwić.

Chcesz zapłacić rachunki w bankowym okienku - uważaj teraz taka usługa będzie znacznie droższa. Jak twierdzą bankowcy - to.... uwaga - zachęta do korzystania z bankowości elektronicznej. Dlaczego bank PKO BP chce ograniczyć obsługę klientów w oddziałach i co mają zrobić ci wszyscy, którzy właśnie w ten sposób regulowali swoje należności.

Polityka kontra gospodarka. Jaką cenę za poparcie Gruzji i budowę tarczy antyrakietowej w Polsce będzie musiało zapłacić Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z końcem 2009 roku wygasa jeden z długoterminowych kontraktów na dostawę gazu ze Wschodu do Polski. Przed podpisaniem nowej umowy Rosja z pewnością wykorzysta swoją mocną pozycję negocjacyjną. Czy twarde warunki, postawione przez Rosjan sprawią, że w naszym kraju zabraknie gazu.

Królem wciąż jest Kubuś Puchatek! Świetnie radzi sobie Krecik. Niezwykle zacięta rywalizacja Spidermana z Batmanem. Jednym słowem marketingowa olimpiada szkolnych wyprawek. Jak moda i gust młodych ludzi wybierających się do szkoły przekłada się na grubość portfeli ich rodziców.