Z kraju

Z kraju

Czy napewno dane GUS oddają prawdziwą sytuację polskiej gospodarki? Na temat sytuacji w polskiej gospodarce a także o słabym złotym rozmawialiśmy z Maciejem Relugą, głównym ekonomistą BZ WBK.

Osłabienie złotego i korzystny kurs euro doprowadził do wyprzedazy euro z puli dotacji europejskich. Tzw. interwencja walutowa polskiego rządu budzi duże kontrowersje. Nie powinnismy prowokować spekulantów, do obrony złotego są przeznaczone rezerwy NBP - to niektóre z argumentów. Ponadto - nie mam tak dużych rezerw, by samemu  - bez pomocy EBC - przeciwstawić się silnemu osłabianiu złotego - uważa gość programu "Fakty, ludzie, Pieniadze" ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, Ryszard Petru.

KGHM – polecany przez widza TVN CNBC Biznes jako dobry cel inwestycyjny – wygląda na razie najlepiej na liście WIG20, wciąż nie poddając się przecenom. SwissMed to kolejny strategiczny cel inwestorski, który polecamy w programie „Fakty, Ludzie, Pieniądze”. Z kolei akcje PKO BP nigdy jeszcze nie kosztowały tak mało – może to kolejna dobra okazja, by przecenione akcje kupić i odczekać

Jakie może być lekarstwo na poprawienie kondycji naszej waluty? O tym rozmawialiśmy w wywiadzie z członkiem Rady Polityki Pieniężnej profesorem Dariuszem Filarem.

Wtorek jest kolejnym dniem w którym złotówka ulegała osłabieniu. O sytuacji na rynku walutowym i perspektywach dla naszej waluty rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Marcinem Kiepasem z X-Trade Brokers.

Komentarz do wyników za IV kwartał. Jak na wyniki spółki wpłynął osłabiający się złoty? O tym w rozmowie z prezesem Seko Kazimierzem Kustrą.

Financial Times pisał pod koniec ubiegłego tygodnia, że dealerzy walutowi uważają, że jesteśmy mniej bezpiecznym rynkiem wobec planów związanych z unieważnieniem kontraktów opcyjnych – czy po wtorkowych wypowiedziach premiera sytuacja uległa zmianie? O tym rozmawialiśmy z Pawłem Łopuszańskim, prezesem Stowarzyszenia Dealerów Bankowych ACI Polska.

Spółka Armatury Kraków wypracowała w ubiegłym roku 38,4 mln zł zysku netto, przy 190 mln zł sprzedaży – więcej niż przewidywała prognoza. O sytuacji spółki oraz o planach rozmawialiśmy z Konradem Hernikiem, prezesem spółki Armatury Kraków.

Według wstępnych niezaudytowanych danych w 2008 roku Bank odnotował skonsolidowany zysk netto na poziomie ok. 480 mln zł w porównaniu z 631 mln zł w 2007 roku. Niekorzystny wpływ na wycenę miała aktualizacja wyceny euroobligacji plus komentarz do rządowego pomysłu unieważnienia opcji walutowych jak również plany restrukturyzacji. O wynikach i planach rozmawialiśmy z Mirosławem Bodą, wiceprezesem ING Banku Śląskiego.

Czy wejdziemy do ERM2 bez zmiany konstytucji? Jak przypomina prof. Stanisław Gomułka, zmiana konstytucji nie jest wymogiem traktatowym, ale musi nastąpić przed wejściem do strefy euro. Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska, zwraca uwagę natomiast na to, że słaby złoty może już niedługo przełożyć się na paliwo, ceny i inflacje...

Komentarz do wyników za IV kwartał. Jak na wyniki spółki wpłynął osłabiający się złoty? O tym w rozmowie z prezesem Seko Kazimierzem Kustrą.

Ujemna wycena nierozliczonych kontraktów walutowych zawartych przez spółkę w ramach transakcji zabezpieczających na koniec 2008 roku wyniosła 29,3 mln zł – wcześniej prezes mówił, że nie ma żadnych opcji – teraz tłumaczy jak to z opcjami w Dudzie było. Akcjonariusze są bardzo zawiedzeni. naszym gościem był prezes PKM Duda, Maciej Duda.

Nawet interwencje słowna premiera Donalda Tuska o nie przerzucaniu skutków opcji walutowych na budżet oraz zapowiedź, że rząd może zacząć sprzedawać euro na rynku, jeśli jego cena sięgnie 5 zł, wzmocniła złotego tylko na chwilę. Nasza waluta w ciągu sześciu miesięcy straciła całą moc, na którą pracowała 4 lata. W jakiej sytuacji stawia to importerów? W programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy z Wincentym Sienkiewiczem z firmy Altrex i Sylwestra Pawłowskiego z firmy Carvel.

Remonty dworców na Euro 2012 stoją pod znakiem zapytania. Najpierw rozwiały się nadzieje na dotacje z Unii Europejskiej, potem zamiast przebudowy Dworca Centralnego w Warszawie zdecydowano o tymczasowym kosmetycznym remoncie. Kolej zaciska pasa likwidując także część połączeń, a nad jej pracownikami wisi widmo zwolnień. O to jak Polskie Koleje Państwowe radzą sobie w kryzysie. Jolanta Wiśniewska pytała  Andrzeja Wacha prezesa PKP SA

Zaczęło się dobrze, kolor zielony pojawił się pierwszy raz od początku tygodnia , ale nie długo się tym nacieszyliśmy. WIG 20 znów zaczął tracić - co się dzieje na parkiecie, dlaczego firmy,dlaczego banki nie mogą się odbić?

W wtorek ministerstwo zdrowia upubliczniło plan "B" dla polskich szpitali, czyli program przekształcania jednostek medycznych w spółki prawa handlowego. Plan ten ma pomóc polskim szpitalom podźwignąć się z finansowego dołka. Wiceminister zdrowia, Jakub Szulc, zapewnił na antenie TVN CNBC Biznes, że zmiana formalnej organizacji szpitali nie ograniczy pacjentom dostępu do państwowej służby zdrowia. Zaznaczył natomiast ogólne zasady planu - jeżeli szpital zdecyduje się przystąpić do opracowanego przez rząd planu "B", część zobowiązań finansowych jednostki zostanie pokryte z budżetu państwa.

Akwizycja to najskuteczniejszy sposób ekspansji spółki Tell. Jej prezes, Rafał Stempniewicz, wierzy, że rok 2009 będzie lepszy właśnie dzięki wpływom z nowych gotowych do otwarcia sklepów.

CAM Media to spółka działająca w branży obsługi nietradycyjnych kampanii reklamowych. Prezes spółki, Krzysztof Przybyłowski, liczy na wzrost reklamy, szczególnie w strefie internetu. Głównym celem firmy na ten rok jest utrzymanie wyników z roku poprzedniego.

Rynek walutowy - historyczne rekordy słabości złotego wywołują nerwowość. Są to poziomy potencjalnie wymagające interwencji NBP, której dzisiaj się nie doczekaliśmy. W programie "Dzień na rynkach" rozmawialiśmy z ekonomistą ING BS, Grzegorzem Ogonkiem.