Z kraju

Z kraju

Banki, które kosztem wielu polskich firm zarabiały gigantyczne kwoty na opcjach walutowych - teraz na tych samych opcjach tracą. Tracą, bo sprzedawały, a teraz bankrutujące przedsiębiorstwa nie mają jak zapłacić i tracą, bo pośredniczyły - a to może okazać się jeszcze gorsze. Dlaczego i jaki jest mechanizm, który już kosztował instytucje finansowe co najmniej 720 milionów złotych, sprawdzała Karolina Hytrek.

Słaby złoty to jedna z oznak kryzysu. Jak z niego wyjść - nad tym wciąż zastanawia się rząd, ale swoją troskę pokazuje też prezydent. Złotemu zagrażają spekulanci. Goldman Sachs ogłosił, że na razie kończy spekulowanie na złotym, bo to zbyt ryzykowne, ale są przecież inni potężni gracze.

Spółka ZNTK Łapy ma szansę na kolejny poważny kontrakt. Po podpisaniu umowy z Polimeksem - Mostostalem na konstrukcje stalowe - która dzięki swojej skali wystarczy, by w ramach spółki utworzyć oddzielne przedsiębiorstwo - prezes spółki Ryszard Ekiert zapowiada poważny kontrakt na modernizację 150 wagonów kolejowych. Redukcja zatrudnienia jednak będzie - jak zapowiada prezes ZNTK Łapy Ryszard Ekiert, w przedsiębiorstwa nie stać na utrzymanie całego 700-osobowego zespołu.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Intermodal. Do tej pory zarząd spółki nie spieszył się z giełdowym debiutem. Pieniądze pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na częściowe sfinansowanie budowy terminalu przeładunkowego w Kutnie. O planach PCC Intermodal w programie "Dzień na rynkach mówił prezes Dariusz Stefański.

O propozycjach rządu na działania antykryzysowe rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z Markiem Kłoczko - sekretarzem generalnym Krajowej Izby Gospodarczej.

Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący wejścia Polski do strefy Euro. Czy wejście do ERM2 w 2009 roku jest dla naszego kraju ryzykowne? W programie "Dzień na rynkach" dyrektor Biura do Spraw Integracji ze Strefą Euro Paweł Kowalewski powiedział, że wejście mechanizmu poprzedzającego przyjęcie euro w tym roku jest dla nas niebezpieczne.

Fatalne dane o produkcji przemysłowej. Jak podał Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa w styczniu spadła aż o 14,9% rdr. Pierwszy kwartał bieżącego roku będzie najgorszy - mówiła na antenie TVN CNBC Biznes Maja Goettig, główna ekonomistka BPH.

Polska jest w czołówce państw wykorzystujących dotacje unijne. Czy mamy szansę na zachowanie trzeciej pozycji w rankingu wykorzystywania funduszy z UE? O to pytaliśmy w studiu TVN CNBC Biznes Krzysztofa Hetmana, wiceministra rozwoju regionalnego.

Davos 2007 powoli dobiega końca. W tym roku, niestety Polska nie miała w Szwajcarii swojego przedstawicielstwa. Co ważnego wydarzyło się na kolejnym forum ekonomicznym?

Polacy pracujący za granicami kraju – wracajcie! Rząd planuje abolicję podatkową. O głównych założeniach rządowego planu opowiemy dziś w magazynie „Ostatnie piętro”. Zajmiemy się również kwestią malejącej opłacalności reklam sportowych.

Coraz gorsze perspektywy dla rosyjskiej gospodarki. Produkt krajowy brutto tego kraju ma się skurczyć aż o 2,2%. W styczniu w Rosji znacząco pogorszyły się wszystkie wskaźniki gospodarcze. O tym, czy kłopoty potężnego sąsiada odstraszają inwestorów z całego regionu i czy nie przygniotą polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Iwoną Wiśniewską, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich.

Premier Donald Tusk zapowiedział dziś że chce, aby kredyty hipoteczne osób bezrobotnych były spłacane przez Fundusz Pracy. Jak pomysł Premiera wygląda oczami przedsiębiorcy, pytaliśmy Jeremiego Mordasewicza z PKPP Lewiatan

Certyfikat energetyczny przez internet - tak i to zgodnie z prawem, a w dodatku znacznie taniej. Dokument opisujący energooszczędność nieruchomości może w znaczący sposób podnieść lub obniżyć jej wartość. Czy jednak można sprawdzić energooszczędność budynku na odległość i jaka jest prawdziwa wartość tak wydanego certyfikatu?

Dziś w "Programie" sprawdzimy, czy internet mobilny może konkurować z tradycyjnymi rozwiązaniami. Przyjrzymy się również nowoczesnym lustrzankom cyfrowym, oraz przetestujemy multimedialne słuchawki.

Jak uchronić komputer przez wirusami? Dziś w "Programie" zajmiemy się tym problemem. Pokażemy również najnowsze odtwarzacze MP3 oraz niewielkie dyski o wielkiej pojemności.

Co dzieje się z przeterminowanymi lekami? Jakie problemy logistyczne mogą powodować? Dziś w magazynie "Logistyk" postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Sprawdzimy również, jak zostać technikiem logistyki.

W dzisiejszym wydaniu magazynu "Inwestuj" zastanowimy się, czy wielka bessa, którą obserwujemy od dłuższego czasu ma się ku końcowi. Naszymi gośćmi byli: Adam Dakowicz, członek zarządu BRE Wealth Management, oraz Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion.

Trzeci kwartał zakończony, czas więc na podsumowanie. Dziś, zaprezentujemy 20 najlepszych spółek na giełdzie.

Dziś, wraz z Marcinem Lachowskim - analitykiem banku BGŻ oraz Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online przyjrzymy się jednej z gorszych sesji w historii GPW. Porozmawiamy również o funduszach inwestycyjnych.

Dziś w magazynie "Inwestuj" zajrzymy na rynek obligacji. Dokładniejszą analizę zapewni nam ekspert - Artur Wolak, prezes Asset Allocation. Po przerwie, wraz z Marcinem Lachowskim, analitykiem banku BGŻ podsumujemy ostatni tydzień na GPW.