Z kraju

Z kraju

Dziś w „Programie” przyjrzymy się nowemu telefonowi komórkowego od Google’a. Sprawdzimy też, czy warto kupować uniwersalnego pilota „do wszystkiego”.

Iphone – najnowszy gadżet od Appl’a jeszcze przed premierą zyskał miano kultowego. Czy słusznie? Dziś w „Programie” pokażemy też, jak każdy może współtworzyć telewizję – czyli słów kilka o platformie Kontakt TVN.

W dzisiejszym „Programie” przyjrzymy się technologiom, które pomogą zachęcić nas do.. uprawiania sportu. Zobaczymy również technologie wykorzystywane w rozrywce, czyli najnowsze akcesoria dla graczy.

Dziś dowiemy się, jak na czas wakacyjnych wyjazdów zabezpieczyć swój sprzęt elektroniczny. Sprawdzimy również, jak połączyć dwa komputery za pomocą Wi-Fi.

Dziś w „Programie” przyjrzymy się technologii znanej do niedawna jedynie z filmów – czyli zabezpieczeniom telemetrycznym. Przyjrzymy się również ciekawym cyfrowym kamerom i aparatom fotograficznym.

Projekcja zakłada wzrost gospodarczy w 2009 roku na poziomie 1,1 procent PKB. Jednak prof. Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej jest większym optymistą. Więcej o tym, ile może wynieść wzrost gospodarczy, a także co było przedmiotem lutowego spotkania RPP z ministrem finansów, gość mówi w programie "Pieniądze od Rana".

Sytuacja gospodarcza Ukrainy cały czas się pogarsza. Agencja ratingowa Standard and Poor's o dwa poziomy obniżyła rating długu po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił wypłaty kredytu. Na ulicach Kijowa protestują klienci banków, którzy stracili dostęp do depozytów. Jak z tą sytuacją poradzi sobie Ukraina i czy stadiony zostaną wybudowane na czas? Anna Górska z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważyła w TVN CNBC Biznes, że mimo kryzysu Ukraincy mają pieniądze, by dokończyć budowę. Gorzej sytuacja wygląda z infrastrukturą.

Stopy obniżone o 25 punktów bazowych, ale klienci banków nie muszą tego odczuć. O tym, dlaczego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na cięcie stóp, co miało na to wpływ i czy możemy się spodziewać kolejnych obniżek, mówi w programie "Pieniądze od Rana" członek RPP, prof. Marian Noga.

Rada Polityki Pieniężnej obnizyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jest to kolejne cięcie, jednak analitycy spodziewali się bardziej znaczącego ruchu. O sytuacji w polskiej gospodrace rozmawialiśmy z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Banku.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do poziomu 4 procent. Po czwartej z rzędu obniżce, główna stopa procentowa znalazła się na najniższym poziomie w historii. O dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej a także o tym jak ostatnie wahania kursu złotego wpłynęły na decyzje Rady, pytaliśmy naszego gościa - profesora Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej.

Multimedia opublikowała wyniki za IV kwartał 2008 roku. Spółka wciąż na plusie, choć mniejszym niż przed rokiem. Więcej o wynikach finansowych Multimedia i planach związanych z działalności, mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes, Andrzej Rogowski.

Połączenie z zagranicznym deweloperem, przejęcia na rynku i budowa osiedla z przeznaczeniem na wynajem mieszkań to plany deweloperskiej spółki J.W.Construction. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes główny akcjonariusz dewelopera, Józef Wojciechowski, rynek najgorszy okres ma już za sobą. Deweloper sprzedaje średnio 4-5 mieszkań dziennie.

Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego na poziomie 4%. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o jej obniżce o 25 punktów bazowych. Bezpośrednio po tej decyzji złoty ponownie tracił na wartości. Niezmieniona została natomiast stopa rezerwy obowiązkowej - a to jej zmianę sugerowała znaczna cześć ekonomistów i przedstawicieli banków, bo ich zdaniem to właśnie obniżenie tego wskaźnika mogłoby pobudzić rynek kredytowy w Polsce.

Państw  będzie spłacać raty za kredytobiorcę w przypadku, gdy ten straci pracę. Brzmi naprawdę bardzo dobrze, ale dziś minister Michał Boni hamował na antenie TVN CNBC Biznes oczekiwania zainteresowanych. Pewne jest, że na pomoc nie będą mogli liczyć wszyscy chętni, a publiczne pieniądze trzeba będzie kiedyś oddać.

Obniżenie prowizji dla otwartych funduszy emerytalnych wydaje się przesądzone - tak uważają przedstawiciele rządu. Jeżeli ten projekt przejdzie przez Sejm to z pewnością zyska także poparcie prezydenta. Zdaniem zarówno strony rządowej jak i przedstawicieli kancelarii prezydenta nie jest uczciwe, że fundusz, który nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań - ma mimo wszystko zapewnione gigantyczne zyski.

Polska powinna wejść do strefy euro tak szybko jak to jest możliwe - utrzymuje Rada Polityki Pieniężnej. Rząd chce natomiast, żeby Polska weszła do ERM2 w maju lub na początku czerwca. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" o tym, kiedy i na jakich warunkach Polska wejdzie do ERM2 rozmawialiśmy z dr Ryszardem Bugajem, doradcą ekonomicznym prezydenta RP oraz Januszem Piechocińskim z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dziwna sesja na warszawskiej giełdzie. W "Rynkach dla Opornych" zastanawiamy się czy zainwestować w spółkę CEDC, która jest liderem na polskim rynku spożywczym.

Dobre wyniki, czas na zakupy? Prezes MNI Piotr Majchrzak mówi o dalszych planach dla swojej spółki, ale także - o perspektywach dla Netii i jej wynikach.

Koelner po raz czwarty skorygował w dół prognozy wyników za ubiegły rok. Strata netto wyniesie 6,5 mln zł wobec zakładanych 9 mln zł zysku netto. Prezes spółki Radosław Koelner tłumaczy słabsze wyniki osłabieniem koniunktury w branży budowlano-montażowej. Jakie jednak będą wyniki za następne miesiące? Co zrobić żeby firma powiększyła swoje zyski?

Zarząd Monnari Trade zgłosił wniosek o upadłość spółki-córki: firmy odzieżowej Molton. Nierentowna firma tylko w 2008 roku przyniosła straty w wysokości 30 mln złotych, a 2009 rok miał być jeszcze gorszy. Jak ocenia prezes Monnari Trade, Marek Banasiak, powody upadku firmy są dwa: niezadowalające kolekcje odzieżowe i spowolnienie gospodarcze.