Z kraju

Z kraju

Odcinanie kuponów od dawnej inwestycji, czyli jak rozliczyć ulgę odsetkową. W gąszczu niewielu ulg podatkowych najważniejsza jest jednak jedna zasada - korzystamy tylko z jednej ulgi. Trzeba ją więc starannie wybrać. Komu jaka ulga przysługuje, kto nabrał do prawa do ulgi odsetkowej i do kiedy będzie mógł z niej korzystać - zapytaliśmy Grzegorza Ogórka, doradcę podatkowego w PricewaterhouseCoopers.

Operacja na otwartym... funduszu emerytalnym. Skalpelem prowizje OFE chce ciąć rząd. Problem w tym, że fundusze stanowczo takiemu zabiegowi się sprzeciwiają, a konsylium ekspertów uważa, że proponowana operacja nie przyniesie żadnych, albo bardzo niewielkie korzyści... emerytom. Czy zatem przy takiej diagnozie należy pozwalać Funduszom zarabiać olbrzymie pieniądze bez względu na osiągane przez nie wyniki?

2 tysiące albo nowy telefon w 60 sekund. Orange razem możemy więcej. 1 miejsce na liście z szansą na wygranie 10 tysięcy złotych - tak to tylko w Erze dopasują. Problem jednak w tym, ze nie tylko mogą więcej dopasować mogą też oszukać. O sposobach operatorów telefonii komórkowej na wyciąganie pieniędzy z kieszeni klientów i o tym czy jest to łamanie prawa.

Cztery przebite koła, brak paliwa a może zatarty silnik - takie opisy pojawiają się określając obecny stan branży motoryzacyjnej na świecie. o tym który jest najbliższy prawdy można się przekonać podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Tam również producenci starają się rozwiązać swoje problemy i zaprezentować najnowsze rozwiązania.

Do końca kwietnia Polacy muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. O tym, z jakich ulg mogą skorzystać i co odpisać, a także jakie prawa przysługują osobom pracującym za granicą, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP.

Do końca kwietnia mamy czas, by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W związku z tym w TVN CNBC Biznes w ramach akcji "Twój Brat PIT" odpowiadamy na e-maile widzów. W "Biznes Lunchu" wątpliwości rozwiewa Marek Kolibski z kancelarii Ożóg i wspólnicy.

Zawierucha na światowych rynkach finansowych zawierucha, a obecny lekkie zahamowanie spadków to tylko krótkookresowe wyhamowanie negatywnych tendencji. Jednak zdaniem gości TVN CNBC Biznes, prof. marii Drozdowicz - Bieć z Bureau for Investments and Economic Cycles i Alfreda Adamca, głównego ekonomisty Nobvle Bank, juz pod koniec roku polska gospodarka odczuje pierwsze pozytywne sygnały polepszenia sytuacji.

Apator odnotował solidny wzrost zysku operacyjnego w IV kwartale, niestety dużo gorzej wygląda wynik netto. Z prezesem spółki Apator SA, Januszem Niedzwieckim rozmawialiśmy o przyczynie takiej sytuacji, dodatkowo poruszony został temat opcji walutowych.

Spółka Projprzem ogłosiła wyniki za IV kwartał. Z prezesem Henrykiem Chylińskim rozmawialiśmy na temat tegorocznych perspektyw a także posiadanych przes Projprzem opcji walutowych.

Mieszko zdecydował się na utworzenie rezerwy w związku z sytuacją, jaka ma miejsce na rynku. Co się dokładnie dzieje w spółce, o jaką rezerwę chodzi i jak wyglądają wyniki finansowe spółki, mówi w "Dniu na Rynkach" prezes Marek Moczulski.

Mimo, że największe wzrosty przychodów restauracje i bary w Polsce mają już za sobą, rok 2009 nie powinien przynieść spadków. Zdaniem Aldony Witak, redaktor naczelnej Food Service, sposobem na gastronomiczny biznes może być znalezienie swojej niszy.

Echa nieformalnego szczytu Unii Europejskiej. O protekcjonizmie w Europie rozmawialiśmy z naszym gościem profesorem Adamem Nogą z Akademii im. Leona Koźmińskiego. Poruszyliśmy także temat sygnałów wysyłanych przez Rząd Donalda Tuska do potencjalnych inwestorów chcących ulokować kapitał w naszym kraju. Czy Polska gospodarka faktycznie na tle innych krajów Europy Środkowej jest silna?

Kolejny kwartał silnego spowolnienia gospodarczego. Według analityków, to co dzieje się w strefie euro przenosi się z opóźnieniem na sytuację w Polsce. W programie "90 Minut" Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku powiedział, że polskie PKB mimo wszystko będzie dodatnie.

W "Temacie z Bliska" rozmwialiśmy naszą działalność gospodarczą - za darmo. Jak się do tego zabrać, co nam będzie potrzebne i ile możemy na tym zarobić... O to zapytaliśmy naszych gości Krzysztofa Kowalczyka z UBIK Business Consulting oraz Mirona Mateckiego z MMI Group.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ponad 300 milionów, Lotos ponad 900 milionów a Orlen 3 miliardy. Takie gigantyczne straty wykazały polskie spółki paliwowe w czwartym kwartale 2008 roku.

W "Temacie z Bliska" rozwijaliśmy naszą działalność gospodarczą - za darmo. Jak się do tego zabrać, co nam będzie potrzebne i ile możemy na tym zarobić... O to zapytaliśmy naszych gości Krzysztofa Kowalczyka z UBIK Business Consulting oraz Mirona Mateckiego z MMI Group.

Nie wiadomo o podwyżkę w jakiej skali wnioskuje gazowy monopolita. Wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc powiedział w TVN CNBC, że wniosek dotyczy zmiany nie tylko cen gazu, ale również stałych opłat. Spółka chce negocjować z regulatorem w jakim stopniu zmienić mają się te opłaty.

Polska droga do budowy dróg i nowych miejsc pracy.. za pożyczone pieniądze. Pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które mają dodać także energii rodzimej energetyce.

Automatyka i biotechnologia. Inżynieria materiałowa i mechatronikę. M.in te kierunki mogą już wkrótce przeżywać oblężenie. Wszystko za sprawą planów ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego i wielkich pieniędzy. Pieniędzy które maja pomóc w promocji kierunków na uczelniach technicznych , a kluczowych dla gospodarki. Pieniędzy które w formie stypendiów mają trafić do studentów. Tylko na ten cel przewidziano dwieście milionów złotych a ze wsparcia w przyszłym roku akademickim może skorzystać nawet 13 tysięcy osób.

Gospodarka rozwija się co raz, spada dynamika eksportu a inflacja, spadać nie chce do tego cały czas spore zawirowania na rynkach walutowych - i słabnąca rodzima waluta. Co oznaczają te dane i co z wulkanem ma wspólnego złoty.