Z kraju

Z kraju

Głównym powodem rezygnacji prezesa LOT było poczucie braku przeprowadzania dalszych zmian koniecznych dla spółki. Prezes sądził, że po 11 miesiącach urzędowania ma wyczucie czy zmiany w spółce idą w dobrym kierunku. Gościem TVN CNBC Biznes był były prezes PLL LOT, Dariusz Nowak.

Rząd powinien w trybie pilnym podjąć prace nad subfunduszami bezpiecznymi, które są ważne szczególnie w ostatnim momencie oszczędzania na emerytury - powiedział doradca prezydenta RP, Paweł Wypych. Gość TVN CNBC Biznes przyznał w TVN CNBC Biznes, że system emerytalny po 10 latach prac wymaga jeszcze reform, ale największym problemem przyszłych emerytów jest wartość ich lokat w momencie bessy.

Odbudowywanie kursu rocznego KGHM i stabilizacja na rynku to prognoza gościa TVNCNBC Biznes, prezesa Investors TFI Macieja Wiśniewskiego. A jest dużo do nadrobienia - kurs KGHM spadł w ostatnich miesiącach o ponad 80 procent. O atmosferze wokół polskiego rynku oraz o problemie z wyceną środków należących do klientów funduszu DWS z prezesem Investors TFI rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach"

PIT 2008 już spędza niektórym sen z powiek. W TVN CNBC Biznes pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnych problemów przy okazji rozliczenia dochodów za 2008 rok. Na maile i listy od widzów w sprawie sposobów na PIT w programie "Biznes Lunch" w TVN CNBC Biznes odpowiada w rozmowie z Jolanta Wiśniewską doradca podatkowy PriceWaterhouseCoopers, Joanna Narkiewicz.

Jeżeli byśmy obniżali stopy procentowe to zapewne nie będzie to już 75 pkt. bazowych jak było w grudniu i styczniu, natomiast jaka będzie i czy będzie skala obniżki stóp procentowych to tak jak powiedziałem, my obserwujemy to co dzieje się na bieżąco w gospodarce powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wg. prof. Czekaja są argumenty za wejściem Polski do ERM2 ze względu na kurs złotego który w tej chwili kształtuje się korzystnie.

Podsumowanie dnia na rynkach w USA. Sytuacja na chińskim parkiecie i odniesienie do sytuacji na Polskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiali Marek Wołos - analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers i Krzysztof Barembuch - wiceprezes AZ Finanse.

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chudsze o 800 milionów złotych. Jednak mimo budżetowych oszczędności polscy studenci na tym nie ucierpią - zapewniła w TVN CNBC Biznes szefowa resortu Barbara Kudrycka. Na czym resort zaoszczędził i ile ma środków do rozdysponowania, pytał gościa w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Nawet 1174 złote mogą odliczyć od podatku rodzice wychowujący dziecko. O tym, kto może skorzystać z ulgi, a także które dzieci objęte są nią objęte, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Szymon Czerwiński z Accreo Taxand. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy o unieważnieniu opcji, którego głównym zamierzeniem będzie ujawnienie kulis tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, partia złożyła propozycję, według której z chwilą, kiedy klient złoży oświadczenie o tym, że dostrzega nieuczciwe praktyki, będzie możliwe unieważnienie opcji

Kryzys na światowych rynkach przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Czy polskim emigrantom trudniej będzie znaleźć pracę zagranicą? Czy mieszkańcy starej Unii Europejskiej również ruszą w poszukiwaniu pracy? Na te i inne pytania dotyczące bezrobocia odpowiadał ekonomista Banku Światowego, dr Jan Rutkowski

Pan Łukasz polecił nam zakup akcji spółki Vistula. Dzisiejsza sesja po silnym spadkowym trendzie zakończyła się formacją objęcia bessy. Czy będzie to zatem dobra inwestycja?

Znów gorąco wokół gazu. Po styczniowym konflikcie na linii Rosja - Ukraina, teraz punkt zapalny przeniósł się do samego Kijowa. Do siedziby ukraińskiej spółki Naftohaz, która odpowiada między innymi za transport rosyjskiego gazu do Polski, wkroczyli uzbrojeni agenci ukraińskiej służby bezpieczeństwa. Tymczasem do naszego kraju wciąż nie dociera tyle gazu ile wynika z kontraktu.

Gospodarka zwalnia, ale ceny rosną. Coraz więcej płacimy nie tylko za towary w sklepach, ale również za prąd i gaz. W nieskomplikowanym procesie wydawania pieniędzy dość trudno zrozumieć jak skomplikowany proces kształtowania się cen może sprawić, że mimo wszystko rosnące ceny są dzisiaj w naszej gospodarce znacznie mniejszym złem, niż gwałtowne spadki cen.

Wczoraj PiS - dzisiaj PSL. Pojawiają się nowe pomysły projektów rozwiązania problemu opcji walutowych, które mogą doprowadzić do bankructwa wiele nieźle do tej pory prosperujących firm. Pomysły przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowane wczoraj - dzisiaj ostro krytykowali posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, a koalicyjny PSL złożył tymczasem własny projekt

Rosja ograniczyła ze 190 tys. do 40 tys. liczbę pozwoleń transportowych dla polskich firm. W ten sposób ratuje miejsca pracy lokalnych przedsiębiorców. Jutro problem polskich transportowców będzie omawiany przez wiceministra infrastruktury - Tadeusza Jarmuziewicza w Moskwie. Polscy przewoźnicy krytykują ministerstwo za opieszałość - mają jednak nadzieję na korzystne dla nich i rychłe rozwiązanie

Spore wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu i lutym tego roku to zasługa kilku czynników, między innymi "niewidocznego" jeszcze dla księgowości ZUS spadku zatrudnienia oraz relatywnie mniejszej liczby osób pobierających zasiłki i renty. Gościem TVN CNBC Biznes była Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

komentarz do wyników za IV kwartał. W całym ubiegłym roku spółka miała 757,9 mln zł przychodów i 3,4 mln zł zysku netto – mniej niż przewidywano w prognozach rocznych. W programie Dzień na rynkach Wiceprezes Komputronika Jacek Piotrowski mówił też co będzie się dziać z cenami sprzętu komputerowego.

Czy bankowy tytuł egzekucyjny nie jest dla banków środkiem do nadużyć i pewnej bezbronności klienta względem banków? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z mec. Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich oraz Przemysławem Cichulskim radcą prawnym z Business Centre Club

Ustawa o pozwach zbiorowych to wyjście dla przedsiębiorców, którzy wpadli w tarapaty w związku z opcjami walutowymi. Jednak, jak mówi gość TVN CNBC Biznes wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, nowy instrument nadaje się do wykorzystania nie tylko w kontekście umów na opcje - dotyczy bowiem szerszego kręgu problematycznych kwestii w sprawach, kierowanych do sądu zbiorowo.

O alternatywach dla gospodarki światowej a także Polski w dobie światowego kryzysu. W TVN CNBC Biznes rozmawiali -dyrektor inwestycyjny NWA Investment Maciej Jakczyński i główny ekonomista Alpha Financial Services Sp. z o.o. Jacek Maliszewski.