Z kraju

Z kraju

Elektroniczny podpis - kosztuje kilkaset złotych, czy pozwolić zaoszczędzić Twojej firmie znacznie więcej? Odpowiedzi na pytanie udzielała Elżbieta Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz Aleksander Sala z Kolibro.

Spółka Arteria S.A. przejęła spółkę Gallup Polska – firmę posiadającą 140 stanowisk call center obsługującej największe firmy w kraju. W programie "Dzień na rynkach" prezes Arteria S.A. Wojciech Bieńkowski.

W programie "Biznes Lunch" odpowiadamy na pytania widzów i wyjasniamy wątpliwości dotyczace rozliczenia podatkowego za 2008 rok. Gościem Biznes Lunch jest Marek Jarocki, ekspert podatkowy Ernst&Young.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z trzema bankami, w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim" – dla banków stał się to teraz bardzo atrakcyjny produkt. W programie "Dzień na rynkach" zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego Bogdan Zdunek.

Niskie loty Lotu i coraz większe długi. Długa jest także kolejka podmiotów, który narodowy przewoznik nie płaci. Od grudnia należnych pieniędzy za obsługę samolotów nie dostają regionalne porty lotnicze, a w myśl prawa mogą za zaległości zatrzymać nawet samoloty.

Jak zauważył Paweł Klimkowski, dyrektor ds. inwestycji SEB TFI, giełda warszawska weszła w fazę wzrostu. Jednocześnie podkreślił, że same "pęknięcia banki spekulacyjnej" nie zdziałają wiele. Jedynie dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych i Europy mogłyby nam pomóc.

Polimex-Mostostal za 125,64 mln zł  przebuduje stadion „Wisły Kraków”, zbuduje też odcinek autostrady A1 na Śląsku. Wartość umowy na budowę odcinka autostrady A1 to 900 mln zł netto. Polimex-Mostostal jako lider konsorcjum dostanie około 393 mln zł netto Polimex-Mostostal pomaga ZNTK Łapy Polimex nadal twierdzi, że nie prowadzi żadnych rozmów z PBG w sprawie przejęcia Hydrobudowy, wiceprezes PBG mówił u nas w zeszłym tygodniu, że wkrótce ma dojść do spotkania z Polimeksem, problem w tym, że prezes Polimeksu nic o tym nie wie.

Dziś w „Portfelu” zajmiemy się między innymi rozliczeniami PIT. Porozmawiamy również o tym, jak przetrwać spłacanie kredytu we frankach szwajcarskich zaciągniętego kilka miesięcy temu.

PIT-2008 zawiera wiele skomplikowanych dla podatnika rozwiązań. W związku z rozliczeniem powstaje wiele pytań. Kolejne wątpliwości widzów w konkretnych kwestiach dotyczących rozliczeń za ubiegły rok wyjaśnia Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej i Podatkowej.

Bankier.pl wciąż szuka inwestora. Wezwanie miało być ogłoszone już w grudniu 2008 roku, jednak ze względu między innymi na złą koniunkturę na rynkach finansowych planu nie udało się zrealizować. O tym, co się dzieje w spółce i jakie będą jej dalsze losy, mówi w "Dniu na Rynkach" prezes Bankier.pl, Joanna Kuzdak, pytana przez Roberta Stanilewicza.

Nie wszystkie spółki z sektora informatycznego walczą ze skutkami kryzysu. Jak powiedziała na antenie TVN CNBC Biznes Patrycja Ptaszek - Strączyńska, spółka Macrologic może ostatnimi czasy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Spółka po IV kwartale odnotowała przychody z nowych projektów większe aż o 50% w stosunku do roku poprzedniego, zaś już po pierwszym kwartale średnia wartość nowego projektu wzrosła o 100%. Dlaczego zatem Micrologic chce się pozbyć 40% pakietu udziałów we wrocławskiej firmie MIS?

Spółka IDM zdecydowała się na przecenę aktywów. Najbardziej aktywna w segmencie małych i średnich spółek firma okazała się najbardziej podatna na ubiegłoroczne spadki na giełdzie. W ocenie prezesa IDM, Michała Leszczyńskiego, drastyczne przeszacowanie spółki oparte jest na konserwatywnych założeniach. W nowym kwartalnym raporcie aż 15 procent ujęto na poczet ewentualnego braku płynności spółek IDM w przyszłości. Gościem TVN CNBC Biznes był Grzegorz Leszczyński, prezes IDM.

Kryzys jest wielka szansą dla polskich przedsiębiorstw - mówi prezes Związku Banków Polskich. Konkurencyjność polskich firm i stosunkowo dobra kondycja polskiej gospodarki to atuty, które właśnie teraz trzeba wykorzystać - ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz. Gość TVN CNBC Biznes mówi w programie "Dzień na Rynkach" o tym, jak odblokować rynek kredytów i kto odpowiada za spójną dla banków politykę pobudzania polskiej gospodarki poprzez polityke kredytową. Z Prezesem Związku Banków Polskich Krzysztofem Pietraszkiewiczem rozmawia Robert Stankiewicz.

Marvipol nie ma problemu z bankami. Obecnie finalizuje rozmowy na finansowanie jednej ze swoich inwestycji. O tym, w jakiej kondycji finansowej znajduje się deweloper, jakie ma plany i skąd wynikł błąd w raporcie kwartalnym, pyta wiceprezesa spółki Andrzeja Nizio w "Dniu na Rynkach" Robert Stanilewicz.

Jest szansa na to, że LOT wyjdzie z kryzysu, w którym tkwi od wielu miesięcy. Pełniący obowiązki prezesa Sebastian Mikosz ma spotkać się z podmiotami powiązanymi z polskim przewoźnikiem, by wypracować wspólne stanowisko co do przyszłości LOTu. Więcej na ten temat w "Dniu na Rynkach" w rozmowie z Robertem Stanilewiczem zdradza wiceminister skarbu państwa, Zdzisław Gawlik.

Rok zakupu nieruchomości decydujący przy rozliczeniu podatkowym. Sprzedając nieruchomość podatnik musi się rozliczyć z osiągniętego przychodu, ale nie zawsze. O to, jak prawidłowo rozliczyć się ze sprzedaży nieruchomości, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" Magdalenę Podolską, eksperta podatkowego Accreo Taxand.

Aż tak spektakularna jak cudofixing zmiana na giełdzie raczej się nie powtórzy - zapowiada przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Tylko jeden portfel powyżej 25 procent na WIG 20 to koncentracja zbyt mała, żeby mogło to niepokoić inwestorów - ocenia gość TVN CNBC Biznes, Stanisław Kluza.

KNF sama jest w stanie dotrzeć do tych danych, które może pozyskać z pomocą danych sektora finansowego - mówi przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Gość TVN CNBC Biznes, Stanisław Kluza mówi, że firmy, które dobrowolnie złożyły doniesienie o zawarciu toksycznych kontraktów, to jest mały wycinek polskiej gospodarki, a o reszcie KNF nic nie wie.

ZPUE - spółka zajmująca się infrastrukturą elektryczną - to jedna z niewielu spółek która w wynikach za czwarty kwartał pokazała: wzrost przychodów, wzrost zysku netto, wzrost zysku operacyjnego. Pod każdym względem dobre wyniki uzupełnia niskie zadłużenie. Plusy i minusy inwestowanie w tę i inne spółki rozważamy w programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze - Rynki dla Opornych".