Z kraju

Z kraju

Konsekwencje kryzysu w amerykańskim sektorze finansowym mogą być niezwykle poważne dla banków w innych krajach. Czy także Polskie instytucje finansowe mogą być zagrożone i jak amerykański kryzys może wpłynąć na ich kondycję.

Bankructwo Alitalii nigdy nie było tak blisko. Po zerwaniu rozmów między związkami zawodowymi a grupą inwestorów, nikt już nie ukrywa, że przyszłość narodowego przewoźnika Włoch wisi na włosku.

Morza szum, ptaków śpiew - złota plaża pośród drzew - tyle tylko, że ta złota plaża w tym roku tym wszystkim, którzy żyją w naszym kraju z turystyki specjalnie dużo złotych - nie przyniosła. Sezon dobiegł końca, w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i budkach z hamburgerami trwają podsumowania.

Tyle, że nie każda promocja jest tak oczywista jak te na półkach w supermarkecie. W tych skomplikowanych brylują banki. Najczęstszy chwyt: karta lub kredyt z ubezpieczeniem gratis.

Pięciogwiazdkowe hotele, centra spa, porty i kasyna. To wszystko ma powstać w rosyjskiej Republice Buriacji, na dzikich dziś wybrzeżach Bajkału. Lokalne władze mają nadzieję, że uruchomiona tam wolna strefa ekonomiczna przyciągnie inwestorów i turystów.

Najniższe od ponad dwóch lat notowania moskiewskich indeksów to jak twierdzą analitycy - efekt ucieczki zagranicznego kapitału. Pomimo tego, ze stosunki Zachodu z Rosją ciągle odbiegają od normalności, część funduszy wraca na rosyjski rynek.

Ekologia i biznes w jednym. Tak w skrócie można opisać nową inicjatywę władz Rotterdamu. To holenderskie miasto planuje budowę systemu instalacji wpompowujących głęboko pod ziemię dwutlenek węgla.

Jak w ciągu 35-ciu lat można z niczego stworzyć międzynarodową sieć wartą ponad 200 milionów dolarów? Trzeba nazywać się Tony Wheeler i uwielbiać to, co się robi. Ten założyciel wydawnictwa Lonely Planet - kultowego wśród milionów podróżników na całym świecie - wydał właśnie książkę, w której opisuje historię swojego sukcesu.

Auto na baterie? Jak najbardziej, i to wcale nie w dziecinnym pokoju, ale na prawdziwej jezdni. Niemiecki koncern Daimler planuje uruchomienie produkcji limitowanej edycji aut Smart zasilanych bateriami litowo-jonowymi, takimi jak te, dzięki którym działają nasze laptopy czy komórki. Specjalne stacje, na których baterie będą zasilane, zbuduje koncern RWE

Udane wczasy można poznać nie po tym jak się zaczynają ale po tym jak kończą - Dla prawie 900 polskich turystów na Majorce niestety nie kończą się dobrze. Wszystko dlatego, ze linia lotnicza obsługująca loty czarterowe zawiesiła połączenia z powodu problemów finansowych. Taka decyzja to potężny kłopot nie tylko dla turystów ale także biur podróży. Jaki?

Edukacja, Nauka i Drogi - to trzy priorytety projektu ustawy budżetowej zaprezentowanej przez Ministra Finansów Jacka Rostowskiego. Niezwykle istotnym elementem jest także znaczące zmniejszenie deficytu budżetowego. W pierwszym samodzielnie konstruowanym budżecie zabrakło jednak wielu przedwyborczych obietnic rządu Donalda Tuska.

Co raz wyżej oprocentowane lokaty, strategie depozytowe i pieniądze w prezencie - czyli bankowa - jesienna walka o klienta rozpoczęta. Jak jednak wybrać ofertę, która naprawdę jest dla nas korzystna i na co zwracać uwagę zanim zdecydujemy się podpisać umowę z bankiem?

Dobry czas na kupowanie mieszkania – bo znacząco taniej już nie będzie. Tak twierdzą specjaliści, a developerzy podkreślają, że na razie wstrzymują planowane inwestycje i obniżają ceny lub organizują inne promocje. Co i za ile teraz można kupić?

Patrząc na umacniającego się dolara i euro nieco głębiej zaczynają oddychać eksporterzy. Tyle tylko, ze dla tych, którzy robią interesy na wschodzie różnice kursowe to nie jedyny problem. Czy faktycznie ze wschodu w oczy przedsiębiorców wieje zimny wiatr, i ci którzy inwestują w tamtym regionie odczuwają skutki międzynarodowej politycznej zawieruchy.

W Sejmie ważą się losy wypłaty świadczeń z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Posłowie przesłali do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o zakładach emerytalnych. Czasu jest niezwykle mało bo pierwsze emerytury muszą zostać wypłacone już w styczniu.

Ponad milion złotych kary mają zapłać 2-a stowarzyszenia twórców za zmowę cenową. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - za spawa ZAIKS-u i Stowarzyszenia Filmowców Polskich zbyt dużo płacimy za filmy na DVD.

W Sejmie polityczna bitwa o to kto jest odpowiedzialny za dramatyczną sytuację polskich stoczni. Rząd który ma jeszcze 8 dni na przedstawienie Komisji Europejskiej ostatecznego planu ich restrukturyzacji oskarża poprzedni gabinet. Prawo i Sprawiedliwość odbija piłeczkę... A my pytamy czy rząd Donalda Tuska już przygotowuje opinię publiczną na najczarniejszy scenariusz - upadek polskiego przemysłu stoczniowego.

Pomimo zagrożenia recesją w strefie euro Europejski Bank Centralny postawił na walkę z inflacją i zdecydował pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podobną decyzję podjął Bank Anglii.

Elektronika w promocyjnej cenie, a może gwarantowane ceny prądu? Tak kusi potencjalnych klientów jeden z dostawców energii by zachęcić ich do zmiany operatora. Sprawdzaliśmy jak wygląda początek wielkiej bitwy o nasze o portfele...