Z kraju

Z kraju

Szybko rośnie niewypłacalność hiszpańskich konsumentów. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba złych kredytów w bankach Hiszpanii wzrosła o 164 procent. Z trudnej sytuacji cieszą się tylko firmy windykacyjne, którym szybko przybywa klientów. Aby zwiększyć skuteczność, niektóre z nich stosują kontrowersyjne środki.

Bezrobocie ciągle spada - w sierpniu wyniosło 9,3 procent - o 0,1 mniej niż w lipcu. To dobra wiadomość, ale Główny Urząd Statystyczny podał dane, które są kolejną oznaką osłabienia polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 7,7 procent rok do roku, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o ponad 12 procent. To oznacza, że był to najniższy roczny wzrost sprzedaży od grudnia 2005 roku. Skoro więc sprzedaż spada - warto się zastanowić, na czym handlowcy będą zarabiać w przyszłości? Co będą chcieli kupić konsumenci za kilka lat? O to ich samych postanowił zapytać ośrodek badań TNS OBOP.

Rata kredytu hipotecznego nawet o 1 tys. złotych wyższa. Dodatkowo bank może skierować kredytobiorcę na szczegółowe badania. To wszystko czeka osoby po pięćdziesiątce, które będą chciały zaciągnąć kredyt hipoteczny. Ile kosztuje wiek i czy faktycznie życie zaczyna się po pięćdziesiątce, sprawdzała Karolina Hytrek.

12 tysięcy złotych taniej, 27% upust, 10% mniej. Jesienna walka dilerów o klienta rozpoczęta. Walka na ceny i wyposażenie. Jaki samochód kupimy tej jesieni znacznie taniej i na co zwrócić uwagę w rabatowym kuszeniu.

Kościół anglikański zabiera się za ekologię. W wydanej ostatnio książce, wydanej właśnie przez narodowy kościół Anglii, autorzy stwierdzają, że Kościół anglikański odpowiada za taką samą emisję dwutlenku węgla, jak sieć supermaketów. Publikacja wzywa kler do oszczędzania energii i do zamieszczania ekologicznych akcentów w kazaniach.

10,5 procent na lokacie. To najnowsza broń banku PKO BP, który chce nową ofertą pokonać konkurentów i zaciągnąć z rynku jak najwięcej pieniędzy. Przyznać trzeba, że tym ostatnim trudno będzie pobić taką ofertę, ale klienci mogą się czuć rozczarowani. Bo 10,5 na lokacie tak, ale nie rocznie tylko - po półtora roku. Czyli rocznie - 7.

Kredyt którego miesięczna rata nie przekroczy połowy pensji czy pożyczka tylko w tej walucie, w której się zarabia - to tylko niektóre z możliwych rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo banków i ich klientów. Komisja Nadzoru Finansowego do końca tego roku chce zakończyć pracę nad nowymi regulacjami.

10 miliardów euro - aż tyle czy tylko tyle. Zdaniem specjalistów tylko tyle wyniosą zagraniczne inwestycje w naszym kraju. To znacznie mniej niż rok temu i znacznie mniej niż dwa lata temu. Co sprawia, że inwestorzy ograniczają zakres swoich przedsięwzięć w Polsce i czy będzie to stała tendencja.

A takie dni jak w ostatnim tygodniu to wymarzone czasy dla zarządzających funduszami headgingowymi które zarabiać mogą nie tylko na wzrostach ale i spadkach cen akcji.

100% w ciągu dwóch lat - o tyle wzrosło zadłużenie Polaków. Banki pożyczały chętnie, nie zawsze w sposób właściwy określając zdolność kredytową klientów. Sytuacja na tyle zaniepokoiła Komisję Nazdoru Finansowego, że postanowiła wprowadzić regulacje ostrożnościowe. Czy ta decyzja może oznaczać zbliżające się kłopoty polskich banków i zdecydowaną zmianę ich polityki?

Od kilku dni rynek bankowy zmienia się jak w kalejdoskopie. Dziś świat zelektryzowała wiadomość o tym, że brytyjski Lloyds kupi giganta wyspiarskiego rynku hipotecznego, bank HBOS. Transakcja opiewa na 22 miliardy dolarów, a bank, który powstanie w jej wyniku, będzie miał jedną trzecią udziału w brytyjskim rynku kredytów hipotecznych. Na zakup HBOS przez Lloyds naciskał brytysjki rząd.

Gorzej. I to znacznie gorzej od oczekiwań. Produkcja przemysłowa blisko cztery procent w dół. Tak złych danych nie było od 2005 roku. Co sprawiło, że produkujemy mniej i co te dane oznaczają dla całej polskiej gospodarki?

Zainwestowałeś pieniądze w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych i z przerażeniem patrzysz na to co dzieje się na rynkach kapitałowych - nie panikuj, bo to najgorsze co możesz teraz zrobić. Z nadzieją patrzysz na rosnące ceny złota i to właśnie w kupnie tego kruszcu widzisz szansę na odrobienie strat. Poczekaj, bo stara zasada inwestorów mówi by nie kupować na tzw górce. Co zrobić w tych trudnych dla inwestorów czasach?

Mieszkania tańsze nawet o 1/3 i duży problem z otrzymaniem bankowego kredytu. Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzić regulacje, które mają zaostrzyć sposób obliczania zdolności kredytowej klientów przez banki. Jak zmiany które mają wejść w życie do końca roku, utrudnią życie przyszłym kredytobiorcom, co zmieni się dla tych, którzy już mają zaciągnięte pożyczki, i w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na biznes prowadzony przez developerów..

Powiew prawdziwego luksusu aż z Indii. W New Delhi otwarto właśnie pierwszy w kraju luksusowy dom towarowy. Biznesmeni stojący za budową centrum liczą na rosnące apetyty Hindusów na towary ekskluzywne.

Głębokie spadki na giełdach całego świata nie mogły równać się dzisiaj z dramatycznym pikowaniem rosyjskich indeksów. Indeks MICEX zanotował największy jednodniowy spadek w historii - siedemnaście i pół procent. Doszło nawet do czasowego zawieszenia handlu w giełdzie w Rosji.

250 milionów euro - tyle w sumie zapłaci Lufthansa za belgijskie linie lotnicze Brussels Air. Niemiecki przewoźnik liczy na to, że transakcja pomoże mu poszerzyć sieć połączeń i pozyskać nowych klientów.

Czy wobec problemów amerykańskich banków - w tym działającego też na polskim rynku AIG - klienci banków w Polsce mają czym się martwić? Nasz system bankowy jest niezagrożony - twierdzą eksperci. Ale, dmuchając na zimne - sprawdzamy, jak zabezpieczone są pieniądze Polaków.

Premier Donald Tusk spotkał się z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Tematem numer jeden była deklaracji szefa rządu, że Polska wejdzie do strefy euro już w 2011 roku. Czy polska gospodarka jest na to gotowa?

Czapki, buty, kurtki czy rękawiczki. Czas na jesienne zakupy. Czy wobec wysokiej inflacji powinniśmy przygotować się na naprawdę spore wydatki, czy może jednak tej jesieni nasze portfele nie zostaną ogołocenie do cna.