Z kraju

Z kraju

Znamy szczegóły ustawy ratującej amerykański sektor finansowy. Plan zakłada między innymi, że 700 mld dolarów na ratunek instytucji finansowych zostanie wypłacone w transzach. Ma również nastąpić ograniczenie wynagrodzeń kadry kierowniczej firm, które sprzedadzą skarbowi swoje toksyczne aktywa. O szczegółach planu oraz jego europejskich konsekwencjach rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Maurycym Kuhnem członkiem zarządu Noble Bank.

Eksperci branży energetycznej szacują, ze przyjęcie pakietu w obecnej formie przyczyni się do znacznego podwyższenia cen energii. Polski rząd chce aby Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty, czy są jeszcze szanse na negocjacje? O tym wszystkim rozmawialiśmy z naszym gościem którym był Piotr Łuba z PriceWaterhouseCoopers.

Telekomunikacja Polska do podziału! - nalega prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Co na to TP SA? Gościem programu "Dzień na Rynkach" był członek zarządu spółki, Ireneusz Piecuch.

Spółka planuje debiut na NewConnect. O tym, jakiej kwoty szuka na rynku alternatywnym spółka Internity, rozmawiliśmy w TVN CNBC Biznes z jej prezesem Piotrem Grupińskim.

Polski rząd chce, by Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty. Czy są jeszcze szanse na negocjacje? Pytaliśmy Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego.

Kryzys zza oceanu zdaniem ekspertów nie przekłada się znacząco na kieszenie Polaków. Uspokajają, że nasze pieniądze są bezpieczne a polskie banki uodpornione na kryzys. Czy na pewno...?

Marek Pokrywka, dyrektor wydziału operacyjnego DM BOŚ analizuje sytuację na rynkach europejskich, w tym także polskim. Uspakaja inwestorów twierdząc, że Polsce taki kryzys, jaki obserwowaliśmy w USA, nie grozi.

Maleją szanse na przyjęcie przez Kongres planu pomocy instytucjom finansowym - nazwanego od nazwiska twórcy Planem Poulsona. Jak na te wiadomości zareagowały rynki.

Europa znalazła się na krawędzi recesji. Spowolnienie gospodarcze jest bardzo wyraźne i znacznie silniejsze od prognoz ekonomistów. PKB całej Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o 0,1 procent. To jeszcze nie recesja ale są już kraje nią dotknięte. Co dalej z gospodarka UE - Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP i Krzysztof Rybiński Ernst&Young

Za kryzys na rynkach finansowych zapłacimy wszyscy. Chociaż problem zaczął się za oceanem to czy na jego ratowanie pośrednio będą musieli złożyć się także Polacy.

Jasno i nie drogo. Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy nakazujące modernizację oświetlenia ulicznego do 2017 roku, tak by uliczne latarnie były bardziej ekologiczne. Zanim będzie tanio, najpierw musi być drogo - ile ta inwestycja będzie nas kosztowała?

Przedstawiciele sektora bankowego na całym oczekują z niecierpliwością na decyzję Kongresu o 700 mln zatwierdzeniu planu wykupu toksycznych aktywów. Kończy się cierpliwość inwestorów, na giełdach zaczynają dominować spadki.

Recesja dotarła do Unii Europejskiej. Irlandia jest pierwszym krajem z piętnastki strefy euro, której sytuacja ekonomiczna spełnia szeroko akceptowaną definicję recesji.

Wniosek o średnio 20-procentowe podwyżki złożyło ponad 200 ciepłowni w całym kraju. Większość z nich narzeka na drożejący węgiel i malejące zapasy surowca.

Samochód którym w najnowszym odcinku przygód agenta 007 będzie jeździć dziewczyna Bonda właśnie zaczął zjeżdżać z taśm fabryki samochodów w Tychach. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztował Ford Ka drugiej generacji - bo o nim mowa- ale wiadomo, że będzie się musiał zmierzyć z dość sporą konkurencją. Na rynku można bowiem już znaleźć nowy samochód za... niecałe 20 tysięcy złotych.

Ratunkowy plan dla sektora finansowego Stanów Zjednoczonych spoczywa w rękach Kongresu. Amerykańscy prawodawcy mają zdecydować, czy przekazać w ręce Sekretarza Skarbu ponad 700 miliardów dolarów.

Sport i biznes to nierozerwalny tandem. Jeden napędza drugi i jedynie wspólnie mogą zajechać daleko.

Jak co roku pod śląskimi kopalniami ustawiają się ciężarówki. Jedyne zadanie: wydobyty i zapłacony węgiel dowieźć do odbiorcy. Tyle, że w tym roku może być trudniej, bo węgla powoli zaczyna brakować. A do tego drożeje.

Blisko 50 tysięcy pracowników sektora finansowego straciło w tym roku pracę - tylko w Nowym Jorku. Podobnie trudna sytuacja dotyczy centrów finansowych świata, gdzie globalne banki redukują masowo zatrudnienie. Dla niektórych zwolnionych taka zmiana to wyzwanie, które pozwala zmienić ich życie.