Z kraju

Z kraju

Pomimo poprawy sytuacji na światowych giełdach przedsiębiorcy ciągle nie otrząsnęli się z kryzysu. Dennis Nally, prezes PriceWaterhouseCoopers, w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES podczas szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos podkreślił, że globalna gospodarka zawdzięcza ożywienie rynkom wschodzącym.

Europa Środkowa nie może liczyć na silny wzrost bo jest zbyt silnie uzależniona od strefy euro - powiedział podczas szczytu w Davos reporterowi TVN CNBC BIZNES Nariman Behravesh, główny ekonomista firmy analitycznej IHS Global Insight. Behravesh przestrzegał jednocześnie, że amerykański deficyt i chińska nadwyżka budżetowa mogą zachwiać globalną równowagę gospodarczą.

W programie "Biznes lunch" Robert Stankiewicz rozmawiał z ekspertami podatkowymi: Anną Misiak - doradcą podatkowym MDDP oraz Markiem Jarockim z działu doradztwa podatkowego Ernst&Young o podatkach które trzeba płacić jeśli ktoś chce zatrudnić pracownika na umowę o dzieło, umowę zlecenie lub umowę o pracę. Co, komu, gdzie i jak zgłaszamy, pobieramy i rozliczamy przy różnych formach zatrudniania.

Poniedziałek 1 lutego będzie ostatnim dniem, kiedy pracodawcy muszą złożyć do urzędu skarbowego PIT-4r, czyli rozliczenie pobieranych w ciągu całego roku od pracowników zaliczek na podatek. Taki obowiązek mają wszyscy, którzy zatrudniają pracowników i pobierają za nich zaliczki, czyli ci, którzy zatrudniają ludzi na umowę o pracę. Gościem programu "Biznes Lunch" była Wiesława Dróżdz z Izby Skarbowej w Warszawie.

Walne Zgromadzenie spółki Optimus zdecydowało o emisji 35 mln nowych akcji dla udziałowców CDP Invstments - właściciela m.in. dystrybutora filmów i gier komputerów CD Projekt oraz producenta gier CD Projekt RED. O plany na rok 2010 i współpracę z grupą Optimus Mikołaj Kunica w programie "Dzień na rynkach"pytał udziałowca i współtwórcę CD Projekt Michała Kicińskiego.

O prognozach dla spółek z sektora detalicznego rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Mikołaj Kunica z Sylwią Jaśkiewicz - analitykiem Domu Maklerskiego IDM SA. Szczególną uwagę zwróciliśmy na takie spółki jak NG2, LPP, Bomi czy Alma.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma planów sprzedaży w tym roku kolejnego pakietu akcji KGHM - poinformował wiceminister skarbu Jan Bury. "Nie podejrzewam, by była taka strategia, byśmy mieli rozstać się z KGHM. Jest to spółka istotna dla Skarbu Państwa i wydaje mi się, że jest przekonanie w rządzie, iż zachowanie pakietu kontrolnego w KGHM to słuszna polityka" - powiedział wiceminister skarbu państwa w rozmowie z Mikołajem Kunicą.

Ciekawe informacje dla wszystkich tych, którzy myślą o swoim własnym M i planują wziąść jeszcze w tym roku kredyt np. w walutach właśnie na to swoje mieszkanie. Poszerza się grono banków, które znowu oferują kredyty w walutach. O tym, które banki i jakie oferty proponują Robert Stankiewicz rozmawiał z Katarzyną Siwek z Home Broker.

O tym, jakie będą perspektywy dla światowej gospodarki i jakie decyzje mogą w najbliższym czasie zapaść na szczycie w Davos, Marek Tejchman rozmawiał z prof. Andrzejem Raczko z Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Szybko rosną obroty na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy papierów wartościowych. W ubiegłym tygodniu wartość transakcji wyniosła prawie 130 milionów złotych - to rekordowy poziom obrotów, o ponad 56 procent większy niż obrót osiągnięty tydzień wcześniej. O planach rozwoju dla tego rynku w magazynie "90 minut" z prezesem GPW, Ludwikiem Sobolewskim rozmawiał Marek Tejchman.

Spółka Sunex zajmuje się produkcją paneli przetwarzających energię słoneczną. Firma 75 procent swojej produkcji wysyła za granicę. Spółka przygotowuje się również do wejścia na rynek NewConnect. Dlaczego firma żyjąca głównie z eksportu planuje rozwój przez polski rynek? Czy chodzi o zyskanie wiarygodności u potencjalnych kontrahentów czy raczej o pozyskanie inwestora? Rozmowa z prezesem spółki Sunex, Romualdem Kalyciokiem.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu szybciej niż oczekiwał rynek. W porównaniu do zeszłego roku wynik był o 7,2 procent lepszy, a miesiąc do miesiąca o 21,1 procent -poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 6,1 procent rok do roku. O komentarz do danych poprosiliśmy główną ekonomistkę Banku BPH, Maję Goettig oraz dyrektora generalnego sieci Intermarche, Daniela Prałata.

Sprzedaż detaliczna w górę i to bardziej niż rynkowe oczekiwania. W grudniu miesiąc do miesiąca wzrost był na poziomie ponad 21 procent. O ponad siedem procent sprzedaż wzrosła w porównaniu z grudniem roku 2008. Niestety w wzrosło także bezrobocie. Jednak mimo gorszych danych z rynku pracy wśród ekonomistów panuje zgoda. Polska gospodarka wchodzi właśnie w fazę istotnego odbicia. Gdzie jeszcze można znaleźć potwierdzenie tej tezy? O tym Łukasz Kijek.

Brak ciepłej wody i energii elektrycznej w domu - może uprawniać do odszkodowania. Mają do niej prawo zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne w sytuacji, kiedy z powodu śniegu i mrozu firma energetyczna nie dostarczała prądu. Aby jednak pieniądze odzyskać musi zostać spełnionych kilka warunków. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Dom Maklerski IDMSA planuje przeprowadzić buyback nawet 22 milionów swoich akcji. Planowana cena z akcje to 2 do 5 złotych. W jakim celu spółka dokonuje tego buybacku? A także co dalej z Kolastyną? Rozmowa z Prezesem DM IDMSA, Grzegorzem Leszczyńskim.

Niespodzianki nie ma. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Główna stopa referencyjna wciąż wynosi 3,5%. Pozostaje niezmieniona od czerwca ubiegłego roku. Czym kierowała się Rada i jakie mogą być jej następne posunięcia pytaliśmy naszego gościa głównego ekonomistę Societe Generale, Jarosława Janeckiego.

Outsourcing pracowników – jak to się robi praktycznie? Na ten temat w rozmowie Rafała Wojdy w programie "Biznes Lunchu" z Martą Ziębą Szklarską, ekspertem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Po przeprowadzeniu zwolnień grupowych można zatrudniać pracowników tymczasowych nawet w terminie krótszym niż 6 miesięcy od przeprowadzenia takich zwolnień – to nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, która weszła w życie 24 stycznia. Na temat zatrudnienia czasowego i przepisów związanych z tym tematem w rozmowie Rafał Wojdy w "Biznes Lunchu" z Maciejem Chakowski z C&C Chakowski i Ciszek.

Minister Michał Boni jest przeciwny pomysłom Jolanty Fedak, dotyczącym reformy emerytalnej. O tym co dalej z reformą systemu emerytalnego, w magazynie "Bilans" z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak, rozmawiał Marcin Kowalski.

Z powodu kryzysu banki ograniczyły udzielanie firmom kredytów. 2010 rok ma przynieść jednak zmiany, a banki zaczną udzielać coraz więcej kredytów firmom. Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika jednak, że firmy chcą zmniejszać swoje zadłużenie i coraz rzadziej chcą korzystać z produktów bankowych. O szczegółach w magazynie "Rynki dnia" z wiceprezesem BRE Banku rozmawiał Rafał Hirsch.