Z kraju

Z kraju

Mimo że wskaźnik bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym ukształtował się na na dosyć dobrym 20 punktowym poziomie to jednak widać pewne zaniepokojenie wśród przedsiębiorstw, pośredników kredytowych jak i dostawców usług masowych o zdolność regulowania bieżących należności Polaków - tak sytuację na rynku komentował Eugeniusz Śmiłowski z Instytutu Badań Opinii Publicznej, Pentor.

Jesteśmy jedyną spółką na świecie, która się w dniu dzisiejszym zdecydowała na debiut - twierdzi Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Pieniądze z emisji przeznaczy na dofinansowanie inwestycji w Komi.

Kryzys w Stanach Zjednoczonych może zablokować polskie inwestycje. Polskie banki obserwując zawirowania na rynku międzynarodowym coraz ostrożniej udzielają kredytów na rynku lokalnym. Zarówno tym małym jak i tym dużym przedsiębiorcom. A to, mimo uspokajających wypowiedzi przedstawicieli rządu, może oznaczać, ze wiele projektów zaplanowanych np: w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku nie zostanie zrealizowanych.

Według prof. Alojzego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego może się tak stać, jeśli banki matki zaczną z polskich filii pompować pieniądze na Zachód. Izba Reprezentantów nie zgodziła się na Plan Paulsona, który miał wspomóc amerykański sektor bankowy 700 miliardami dolarów.

Kongres odrzucił Plan ratowania instytucji finansowych. Co oznacza to dla światowej gospodarki. Na żywo głosowanie Kongresu komentowali Stanisław Gomułka i Witold Orłowski.

Kryzys na światowych rynkach zatacza co raz szersze kręgi. Po Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na Europę. Potężne kłopoty kolejnych wielkich instytucji finansowych na starym kontynencie. W Temacie Dnia mówiliśmy co powinni zrobić Polacy by pieniądze, które powierzyli instytucjom finansowym były bezpieczne - Witold Orłowski i Janusz Jankowiak

"Jestem przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Ja się nie boję, że jakikolwiek bank powie mi, że nie mam finansowania pod inwestycję, kiedy mam tak duże zyski. Myślę, że zdrowa firma zawsze się obroni. Ale jest pytanie do firm, które żyły tylko z obietnic, w których latami te zyski nie były generowane, one mogą mieć problem" - mówił w "Dniu na Rynkach" Zbigniew Jakubas, znany inwestor giełdowy.

Jak wpłynie na Stany odrzucenie Planu Paulsona? Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Amerykanina? W co w dobie globalnego kryzysu na rynkach finansowych bezpiecznie można inwestować? A także co z planami restkrukturyzacyjnymi PLL LOT? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Jacek Kseń, były prezes BZ WBK, przewodniczący RN PLL LOT.

Odrzucenie Planu Paulsona, który miał upłynnić rynki finansowe, było zaskoczeniem. O sytuacji awaryjnej, w jakiej znalazły się instytucje finansowe, opowiada Cezary Stypułkowski, szef J.P. Morgan na Europę Środkowo-Wschodnią.

O dużych zmianach w koszcie pieniądza w systemie overnight, ich związku z rezerwą obowiązkową i sytuacji w Fortis Bank Polska w obliczu kryzysu finansowego opowiada w Dniu Na Rynkach wiceprezes banku, Jan Bujak.

Sytuacja na rynkach międzynarodowych jest trudna, przeciwnie jest na rynku polskim. O instytucjach, które działają na polskim rynku, a nie podlegają pod nadzór KNF, opowiada Wojciech Kwaśniak, były Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Czekamy na nowy plan kongresu, który nie będzie taki sam. Jedynym plusem jest spadek cen ropy na 10 dolarów za baryłkę. O konsekwencjach odrzucenia planu rozmawialiśmy z prof. Januszem Ordoverem z New York University.

Czy szybko przyjmować euro, gdy nadchodzą „trudne czasy”. Naszym gościem w programie "Pieniądze od rana" był Cezary Mech, doradca prezesa NBP.

Kongres odrzucił plan Paulsona. Decyzja ta wzbudziła skrajne reakcje na całym świecie i spowodowała rekordowe spadki w USA. O komentarz poprosiliśmy specjalistów. Polecamy!

Podczas poniedziałkowych notowań ceny akcji takich banków jak AIG, Commerzbank i ING zanotowały spadki rzędu 20%. Na antenie TVN CNBC kondycję europejskiego i polskiego sektora finansowego analizował prezes grupy ITI - Wojciech Kostrzewa.

Akcja uzdrawiania światowych finansów przynosi skutek - taki że... przybywa chorych pacjentów - czyli banków. Amerykańscy politycy ogłosili, że porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonych w kryzysie instytucji finansowych, ale jeszcze zanim to ogłosili, pojawiły się informacje o kłopotach banków w Europie. Co europejskie rządy robią aby kryzys nie rozprzestrzenił się na starym kontynencie i dlaczego jego skutki wciąż nieznacznie tylko widać w Polsce?

Przez dzisiejsze giełdy przeszła fala spadków, a największe straty dotknęły instytucje finansowe. Na antenie TVN CNBC sytuację na rynkach finansowych analizował Andrzej Kurnicki - prezes spółki EuroAmerican Company.

Prezes urzędu Regulacji Energetyki nie zdecydował się na całkowitą liberalizację rynku, więc dostawcy energii w dalszym ciągu będą musieli uzyskać jego akceptację dla podwyżek.

Jak przyjęcie wspólnej waluty oceniają przedsiębiorcy i czy rzeczywiście wspólna europejska waluta jest im potrzebna. Gościem programu "Bilans " był Marek Goliszewskim prezes BCC.

W amerykańskim kongresie trwa walka o ratowanie amerykańskich instytucji finansowych. Chodzi o zasady, na jakich władze USA będą wykupywać "toksyczne aktywa" - papiery związane z rynkiem nieruchomości, które mocno straciły na wartości w ostatnich kilkunastu miesiącach. Jego twórca, sekretarz skarbu Henry Paulson, chciał, by wartość programu wyniosła 700 mld dolarów. Kongresmeni uzgodnili, że pomoc będzie rozłożona na transzę, a kolejne wypłaty będą zależeć od tego czy poprzednie przyniosły oczekiwany skutek.