Z kraju

Z kraju

Kryzys zawitał po sąsiedzku - Niemcy dokonują znacznych korekt przyszłorocznych wskaźników ekonomicznych. Korekt w dół...

Aby zwalczyć kryzys kredytowy musimy ściślej współpracować - w tym duchu zgodnie wypowiadali się wszyscy liderzy, którzy przybyli na szczyt Rady Europejskiej. Choć podczas unijnego spotkania na szczycie nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje, jasne jest, że państwa członkowskie Unii Europejskiej są zdecydowane wspólnie działać na rzecz stabilizacji rynków finansowych.

Już nie tylko amerykański i europejski kryzys, już także kryzys azjatycki. Nad chińskie do tej pory świetnie prosperujące miasta nadciągnęły czarne chmury finansowego kryzysu.

Jednym ze sposobów na uspokojenie sytuacji wśród konsumentów będzie gwarantowanie zgromadzonych w bankach pieniędzy do wysokości 50 tysięcy euro. Fundusze na ten cel zgromadzą wszystkie banki w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby pieniędzy zabrakło - wtedy zobowiązania przejmie budżet państwa. Co na to obywatele?

Amerykański plan ratunkowy dla sektora bankowego zaczyna się materializować. Rząd Stanów Zjednoczonych, Bank Rezerwy Federalnej i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiły wspólny program działań, który ma przywrócić stabilność systemu finansowego.

Co raz niższe ceny zbóż i produktów mlecznych, a w konsekwencji żywności oraz taniejące paliwa powinny sprawić, że w sklepach ceny poszczególnych towarów będą niższe. To mogłoby oznaczać niższą inflację, ale przeszkodą jest droga energia elektryczna. Poważnym problemem jest także nadal rosnąca inflacja bazowa. Co wybrać?

Znów gorąco wokół banku centralnego z europejską walutą na pierwszym planie. Tym razem sprawa dotyczy prac Biura Integracji ze Strefą Euro. Według odwołanego dziś ze stanowiska p.o. dyrektora BISE - doktora Cezarego Wójcika ze strony NBP dochodziło do "nieuprawnionych ingerencji w prace biura".

Europa ratuje rynki finansowe. Po weekendowym spotkaniu ministrów finansów, dziś rządy największych krajów strefy euro zadecydowały o planach ratunkowych dla sektora finansowego.

- Nasz system bankowy jest bezpieczny - zapewniał dzisiaj szef banku centralnego w Polsce Sławomir Skrzypek podczas wspólnej konferencji Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. NBP i ZBP przyjęły pakiet zaufania dla banków, który jutro zostanie przedstawiony instytucjom finansowym. Ma on zachęcić banki do większej ufności i pożyczania sobie pieniędzy. To z kolei powinno przynieść spadek oprocentowania na rynku międzybankowym. Tymczasem minister finansów przygotował pakiet aktów prawnych, które mają wzmocnić stabilność finansową Polski.

Jaki wpływ ma kryzys w USA na polski system bankowy i gospodarkę? Co z bankructwem stoczni? Czy znajdą się podmioty chętne do ich kupna?Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Profesor Jan Winiecki z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Wczorajsze "nie" dla planu Paulsona zaskoczyło rynki finansowe. Giełdy zareagowały gwałtownymi spadkami, a później nieznacznie odrobiły straty. Co dalej z Ameryką? Czy zwycięstwo liberalizmu uchroni przed krachem? O kryzysie gospodarczym Marek Tejchman rozmawiał z Krzysztofem Błędowskim.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że zaangażowanie polskich instytucji w rynek amerykański nie przekracza dwóch procent całego naszego sektora bankowego. Czy to dużo czy mało? Czy mamy się czego obawiać? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Michał Macierzyński, Bankier.pl.

Marek Zuber, główny ekonomista z Dexus Partners a także były członek rady nadzorczej spółki Polcolorit był naszym gościem w programie "Dzień na rynkach". Wraz z Konradem Smokiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zastanawialiśmy się nad obecną sytuacją spółki i problemami z komunikacją zarządu z akcjonariatem.

Czy im bardziej wszyscy zapewniają, że nas system bankowy jest bezpieczny, tym Polacy coraz bardziej sceptycznie do tego podchodzą? Jacek Borowski, główny ekonomista Invest Banku, podziela ogólne zapewnienia. Co więcej podkreśla, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nadejdzie, jednak nie z powodu amerykańskiego kryzysu a przez zbyt szybki rozwój polskiej gospodarki.

Potężne kłopoty finansowe wielkich instytucji - instytucji, które mają udziału także w polskich bankach. Jeśli stwierdzenie "jak w banku" zaczyna być zagrożone, to gdzie Polacy powinni lokować swoje oszczędności?

Pewnie jak w banku - o to, aby takie hasło nie straciło aktualności, zaczął się martwić już nawet prezydent Lech Kaczyński. We wtorek apelował, by kraje Unii - w tym Polska - nie bały się państwowej interwencji w obronie stabilności systemu.

O możliwych motywach odrzucenia w Kongresie "Planu Paulsona" a także perspektywach dla światowej gospodarki mówili w "Dniu na Rynkach" Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający w Rothschild Polska, i Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

O tym jak sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych wpływa na notowania złotego a także o tym gdzie inwestorzy lokują swoje fundusze mówił w "Dniu na Rynkach" Jarosław Lis, zarządzający Union Inwestments TFI.

O rozwoju spółki Comarch, ostatnich dokonaniach i planach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Januszem Filipiakiem. Prezes podkreślił w programie, że mimo światowego kryzysu, spółka nadal jest na dobrym poziomie.