Z kraju

Z kraju

Strata w funduszu – zysk na akcjach. Zanim opodatkujemy – odejmujemy jedno od drugiego. Orzeczenie sądu otwiera drogę do takiego traktowania dochodów i strat z różnych form inwestowania na tym samym rynku. Czy ta droga jednak jest zupełnie bezpieczna dla podatnika? O tym w magazynie "90Minut" z Andrzejem Marczakiem partnerem KPMG, rozmawiał Robert Stanilewicz.  

Jakość paliw na stacjach benzynowych coraz lepsza - wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ubiegłym roku tylko nieco ponad 3 procent przebadanych próbek nie spełniało norm jakości - dla porównania w 2008 roku było to ponad 4 procent. O tym w magazynie "Bilans" z dyr. naukowym Instytutu Technik i Technologii Specjalnych prof. Andrzejem Kulczyckim, rozmawiał Marcin Kowalski

Islamski rząd Turcji tropi rzekome spiski w armii, która poczuwa się do obrony świeckości państwa. Do aresztów trafili wysocy rangą wojskowi. Jak niestabilność polityczna Turcji i finansowe problemy Grecji wpłyną na sytuację gospodarek Europy i państw bałkańskich? Sytuację w tym regionie analizował w programie "90 minut" Adam Balcer z demosEUROPA.

Dziś z wirtualnego portfela rynków dla opornych ubyła nam jedna spółka Polimex. Nasz widz pan Ireneusz proponuje nabycie akcji IDM SA. Nad zakupem zastanawiają się Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Prawo jest, ale nie chcemy z niego korzystać. Mowa o dostawcach energii elektrycznej, których możemy zmieniać dzięki obowiązującym przepisom. Inny problem jest taki, że bardzo często konkurencja na rynku jest tylko pozorna i zmiana firmy powoduje wyłącznie pozorne zmiany na rachunkach za prąd. Tej właśnie pozornej konkurencji chce przyjrzeć się urząd antymonopolowy. Marek Klapa.

Spółka Oponeo.pl oprócz tego, że opublikowała wyniki za IV kwartał, podała również informację o przejęciu swojego największego konkurenta. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Oponeo.pl Dariuszem Topolewskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Można odliczać stratę z TFI od zysków z akcji. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Dotychczas urzędy skarbowe stały na stanowisku, że nie wolno mieszać ze sobą tych źródeł przychodów. Zmiana jest o tyle ważna, że będzie można składać korektę za zeznania z poprzednich lat, które nie uwzględniały dzisiejszych rozstrzygnięć. Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze potwierdzenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ta może pojawić się dopiero w przyszłym roku. Jak się rozliczać do tego czasu? O tym Patrycjusz Wyżga.

Spółka Ergis-Eurofilms, producent wyrobów z PVC i tworzyw sztucznych opublikowała wyniki za IV kwartał. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa spółki Tadeusza Nowickiego.

Mocno spadkowa sesja na giełdzie w warszawie. Parkiet nad Wisłą dziś zdecydowanie tracił na wartości - WIG 20 ostatecznie zakończył dzień na poziomie 2198 punktów, stracił 1.55 procent wobec wczorajszego zamknięcia. Jakie informacje wpłynęły na decyzje o wyprzedaży - o tym Agata Biały.

Rejestracja firmy w urzędzie miasta, numer REGON  w Urzędzie Statystycznym, firmowe konto bankowe i pieczątka... wbrew pozorom założenie własnej firmy nie jest takie proste. O tym jak założyć własną firmę rozmawiali z Rafałem Wojdą w programie "Biznes Lunch" Ryszard Zięciak, zastępca burmistrza dzielnicy Warszawa-Ursynów, oraz Wojciech Piotrowski ekspert KPMG.

Od pierwszego marca czekają nas zmiany w ZUSie. Między innymi ZUS będzie pomagał płatnikom, wypełniając za nich dokumenty. O tym jak ważne będą te zmiany i kogo będą dotyczyć w rozmowie Rafała Wojdy z Przemysławem Przybylskim z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Spółka Infovide Matrix jest dostawcą usług konsultingowych i innowacyjnych rozwiązań IT. Spółka jest również zainteresowana zwiększeniem swoich udziałów na rynku projektów dla firm energetycznych. Na te i inne tematy związane z planami i sytuacją spółki z Rafałem Hirshem rozmawiał Borys Stokalski, wiceprezes Infovide-Matrix.

Spółka opublikowała swoje wyniki po czwartym kwartale. Jest obecna na tak egzotycznych rynkach jak Sierra Leone, albo Burundi. Jednak nadal największy udział to sprzedaż krajowa. O tym wszystkim z Rafałem Hirshem rozmawiał prezes spółki Apator, Janusz Niedźwiecki.

Spółka Fota podała wyniki za czwarty kwartał. W porównaniu z rokiem poprzednim widać wyraźną poprawę, ponieważ rok wcześniej wyniki były słabsze, gdyż spółka miała problem opcji walutowych. Na temat wyników z Rafałem Hirshem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Paweł Gizicki, wiceprezes spółki Fota SA.

UOKiK ukarał SKOKi grzywną w wysokości 300 tys zł. za stwierdzenie w reklamie, że "Kasy nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe". Kasa Krajowa SKOKów odwołała się od decyzji Urzędu. To tylko jeden z wielu przypadków. Na temat działalności  Urzędu i wykrywanych nieprawidłowości z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiała Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

Po aferze z wadliwymi pedałami gazu w samochodach Toyoty, do opinii publicznej wyciekają kompromitujące listy opisujące wcześniejsze zaniedbania koncernu. Jakie PR-owskie błędy popełniła Toyota i jakie realne zaniechania mszczą się na korporacjach? Rozmowa z Jarosławem Filipkiem, prezesem CODES Consulting oraz Radosławem Bolałkiem z Hanami.

W tym roku już mięliśmy 26 strajków w całej Europie wliczając strajk w Grecji, którą sparaliżował strajk generalny, skierowany przeciw rządowym planom naprawy budżetu. Grecki deficyt budżetowy sięgał w ubiegłym roku niemal 13-tu procent PKB, a w tym roku ma spaść do niecałych 9-ciu procent. Na temat niepokojącej sytuacji w Grecji z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Paweł Świeboda, demosEUROPA-Centrum Strategii Europejskiej.

Spółka NG2 opublikowała wyniki za czwarty kwartał. Przychody ze sprzedaży wyniosły 271 mln zł. Spółka planuje wypłatę dywidendy dla swoich akcjonariuszy, której wysokość ma być nie mniejsza niż 1 zł za akcje. O tym w rozmowie Rafała Hirsha z Piotrem Nowjalisem, członkiem zarządu i dyrektorem finansowym NG2.

Wirtualny portfel rynków dla opornych ma się całkiem nieźle. Dziś zarobiliśmy 65 złotych, to mały sukces biorąc pod uwagę, że warszawski rynek był już drugi dzień jest na minusie.

Importerzy walczą o przetrwanie. Drogi dolar, duża konkurencja, oraz rządowe dopłaty do złomowania samochodów w Niemczech doprowadziły że import używanych aut spadł w Polsce o prawie 40%. Eksperci uważają że rynek jest już nasycony. Na temat samochodów z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Marcin Szulakowski, autoauto.pl