Z kraju

Z kraju

Mimo deklaracji rządu i zapewnień o walce do końca, coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym stocznie będą musiały ogłosić upadłość. A to oznacza m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za tak złą sytuację polskich stoczni, a także winę za fiasko rozmów z Komisją Europejską?

Prywatyzacja kopalni Silesia w prokuraturze. Już we wtorek TVN CNBC Biznes informował, że Kompania Węglowa, właściciel Kopalni Silesia unieważniła przetarg za zakup kopalni, a przedstawiciele związków zawodowych zamierzają w związku z tym skierować sprawę do prokuratury przeciwko władzom Kompanii.

A mocny polska waluta to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wybierają się na zakupy albo na zagraniczne wakacje. Rekordowo silny złoty powinien także cieszyć spłacających kredyty w walutach obcych. Czy może także skłonić do powrotu polskich emigrantów?

Część rodaków nie zamierza czekać 10-15 lat za granicą na wyrównanie zarobków i już teraz decyduje się na powrót do kraju. Dlaczego? Bo w Europie Zachodniej coraz wyraźniej widać spowolnienie gospodarcze, a tym samym coraz trudniej znaleźć tam dobrze płatną pracę. Problem w tym, że już niedługo także w Polsce może pod tym względem nie być wesoło.

Setki kilometrów dróg zaplanowanych w naszym kraju nie zostaną zbudowane? Może tak się stać. Realizacja inwestycji współfinansowanych przez Unie Europejską została wstrzymana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na polecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jak napisała „Rzeczpospolita” powodem jest brak ustawy środowiskowej zgodnej z unijnymi przepisami. Czy lepiej chuchać na zimne jak twierdzą przedstawiciele ministerstwa, czy może resort rozwoju regionalnego chucha niepotrzebnie jak uważają posłowie z komisji infrastruktury i jak to chuchanie może wpłynąć na realizację drogowych inwestycji w Polsce sprawdzał Wojtek Kowalik.

Indeks największych spółek stracił w ciągu ostatniego roku ponad 35 proc. Mimo taniejących akcji, na giełdzie i tak dało się zarobić. Dekoniunktura nie przeszkodziła wielu spółkom na wypłatę dywidendy za 2007 rok. Zrobiła to prawie jedna trzecia firm z giełdowego parkietu.

Sprawne dynamiczne przedsiębiorstwo, zdolne do konkurowania z innymi podmiotami, nie tylko na rynku polskim, ale też na rynkach krajów sąsiednich. Oto poczta marzeń wiceministra infrastruktury. Ale te marzenia, jeśli w ogóle spełnią się dopiero za 5 lat. W 2013 roku rząd chce uwolnić rynek usług pocztowych. Na tym ma także skorzystać Poczta Polska

Miało być Euro na Euro... Miało. Wprawdzie wypełniamy część kryteriów pozwalających przyjąć wspólną walutę - co potwierdza unijna decyzja o zdjęciu tzw. procedury nadmiernego deficytu, od której jutro formalnie nas Unia uwolni - jednak na drodze do wspólnej waluty znowu może stanąć polityka. Jak po raz kolejny to właśnie ona może zaszkodzić gospodarce.

Internetowa rękawica rzucona W starciu na ubitej ziemi mobilnego dostępu do sieci walkę o klientów rozpoczyna kolejny wojownik. Tym razem najmłodszy na rynku - Play. Głównym orężem, który ma pomóc odnieść mu zwycięstwo w starciu z Orange, Erą i Plusem jest cena. Czy to wystarczy i jakie są słabe punkty oferty? A przede wszystkim jakie korzyści dla portfeli polaków może mieć rywalizacja na arenie mobilnego internetu sprawdzał Wojciech Kowalik

Kto zapłaci za leczenie ofiar wypadku?Przed rokiem wymyślono, że złożą się na to wszyscy kierowcy. Teraz resort zdrowia chce to zmienić. Nie będzie już podatku Religi, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie się zwracał bezpośrednio do firmy w której ubezpieczony był sprawca wypadku o zwrot kosztów leczenia ofiary drogowego zdarzenia.

Linie lotnicze na całym świecie chcą też uzdrowić swoje finanse - to może dla podróżnych oznaczać tylko jedno. Będzie drożej. Za lot tanimi liniami w najbliższym czasie zapłacimy co najmniej 2 razy więcej niż rok temu.

Będzie można zrezygnować z usług operatora komórkowego zanim wygaśnie umowa, płacąc za to dodatkową opłatę. Jaką? Proporcjonalną...

Bez ulgi meldunkowej za to z rozszerzeniem ulgi prorodzinnej - takie zmiany w podatkach szykuje nam ministerstwo finansów. Fiskus zapewnia, że chce przede wszystkim ulżyć podatnikom.

Kolejna spadkowa sesja na warszawskiej giełdzie. To dziewiąta z rzędu spadkowa sesja w przypadku indeksu małych spółek, indeks średnich firm stracił szósty raz z rzędu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy mWIG40 stracił blisko 60%. Ile straciły te osoby, które zaufały funduszom inwestycyjnym? O wiele za dużo..

... niestety długo nie musimy czekać na spektakularne wzrosty cen paliw. Zarówno w PKN Orlen jak i Grupie Lotos, benzyna i olej napędowy są najdroższe w historii. Teraz do rekordów dołączyła cena oleju opałowego. W hurcie trzeba zapłacić już 2 złote 64 grosze za litr, a to nie jest szczyt sezonu grzewczego...

Kto zarobi na Euro 2012? To się tak naprawdę dopiero okaże, tym bardziej, że dopiero na jesieni uzyskamy całkowitą pewność, że te mistrzostwa będziemy organizowali - wtedy UEFA, której szef Micheal Platini dzisiaj odwiedza Polskę - zdecyduje czy zdążymy się przygotować. Ale bez względu na tą decyzję - niektóre firmy już zarabiają na piłkarskiej modzie.

Ponad dwa miliony samochodów na gaz - i zapewne będzie więcej. Drożyzna na stacjach benzynowych sprawia, że Polacy znowu częściej odwiedzają warsztaty, gdzie montuje się instalacje LPG. Przestała ich odstraszać nawewt wizja podwyżki akcyzy, planowanej od nowego roku. Co ciekawe - najlepszymi klientami takich warsztatów są posiadacze świeżo sprowadzonych aut.. ze stanów zjednoczonych.

Dla otwartych funduszy emerytalnych pierwsze półrocze było najgorsze w historii - ze względu na spadki na giełdzie straciły ponad 3 i pół miliarda złotych. Czyli średnio emeryci stracili prawie 9 procent swoich oszczędności. I chociaż eksperci uspokajają, że odkładanie na emeryturę to długoterminowa inwestycja i nie można jej efektów opierać na bieżących spadkach - my postanowiliśmy sprawdzić, gdzie i za ile można zapewnić sobie godną starość, bez oglądania się na OFE.

4 procent - przynajmniej o tyle wzrosną ceny energii elektrycznej, czeka nas też podwyżka cen innych towarów produkowanych na przykład w cementowniach, papierniach czy hutach. Dlaczego znowu ma być drożej? Bo zakłady przemysłowe i elektrownie będą musiały zainwestować w ekologiczne technologie lub zapłacić za możliwość emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Emisji większej niż to wynika z przyjętego dzisiaj przez rząd podziały należnego Polsce limitu. Jak to się może odbić na naszych portfelach?

Ceny ropy na światowych rynkach biją kolejne rekordy. Czy to spekulacja czy rzeczywisty brak surowca? Od odpowiedzi na to pytanie zależy to, czy możemy się spodziewać znaczącego spadku cen ropy. Niestety - wygląda na to, że tanio już było. Bo wydobywać więcej można - ale nie zawsze się to opłaca.