Z kraju

Z kraju

Mieszkania w Polsce mogą być tańsze bo hiszpańskie firmy budowlane wpadły w kłopoty. Teraz wyprzedają domy które stawiały w Polsce. Pytanie tylko jak długo będziemy mogli się cieszyć zanim kłopoty trafią do Polski.

Posłowie postanowili znaleźć winnych drożyzny i szykują się do politycznej rozgrywki pomiędzy koalicją, opozycją a prezesem NBP. W sejmie dziś debatowano o wzroście cen. Czy polityczna gra pomoże czy zaszkodzi?

Ekonomiści twierdzą, że przed rosnącymi cenami bronią nas jeszcze szybciej rosnące pensje. Problem w tym, że ceny rosną dla wszytkich tak samo, ale płace już niekoniecznie. Komu w czasach drożyzny powodzi się naprawdę źle, a kto jej nie czuje?

Tak właśnie wygląda latanie w czasach drogiej ropy naftowej. Linie lotnicze szukają oszczędności dosłownie wszędzie - od bagażu pasażerów, poprzez serwowane na pokładzie posiłki, aż do oszczędności na samym locie.

Spokojna głowa w podróży - zupełnie za darmo. Wybierając się do krajów Unii Europejskiej warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument w razie potrzeby pozwoli na bezpłatne korzystanie z publicznej opieki medycznej w każdym z krajów wspólnoty choć nie w pełnym zakresie.O tym jak zdobyć taką kartę oraz jak w razie wypadku z niej korzystać?

Produkcja w czerwcu wzrosła - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do ubiegłego roku o ponad 7%. W porównaniu do maja produkcja wzrosła o 5%. Mimo tych danych ekonomiści ostrzegają - polska gospodarka zwalnia.

Minister Rolnictwa - kpiarzem czy kosmetyczką? Zaproponowana przez Marka Sawickiego reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sprawia, że pod jego adresem padają właśnie takie określenia. I to ze strony środowiska pracodawców - przychylnych rządowi i koalicyjnego partnera. Czy reforma KRUS to faktycznie kpina i kosmetyka sprawdzał

Znieście opłaty lotniskowe, albo nie będziemy latać z waszych lotnisk - takie ultimatum postawiły tanie linie lotnicze Ryanair władzom portów lotniczych w Krakowie i Rzeszowie. A ponieważ te nie ugięły się przed żądaniem przewoźnika,- ten z dnia na dzień postanowił zawiesić loty.

Wszystko na to wskazuje, bo polskim koncernom - Orlenowi, Lotosowi i Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu z końcem przyszłego roku wygasną duże kontrakty na zakup surowców z Rosji. A ta z pewnością wykorzysta sytuację i będzie dyktować warunki. Jak trudne mogą być to warunki ?

Jedna gwiazdka, równa się pół słonika, albo dwa słoneczka - czyli jak wybrać hotel, którego standard nas zadowoli i pozwoli w pełni wypocząć.

Co raz silniejsza złotówka sprawia, że zmniejsza się pula środków, które mogą trafić do podmiotów ubiegających się o europejskie pieniądze.

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim - może Ci zabraknąc pieniędzy na zakup nieruchomości. To realne zagrożenie dla tych osób którym pieniądze wypłacane są w transzach. Jak to możliwe, że kredyt hipoteczny w franku szwajcarskim, który dla jednych jest błogosławieństwem, bo co miesiąc płacą niższą ratę - dla innych może stać się przekleństwem i jak z tym przekleństwem sobie radzić.

Po ogłoszeniu upadku przez kalifornijski Bank INdyMac amerykańska rezerwa federalna ujawniła,że na liście instytucji, które przechodzą kłopoty mieści się 90 banków. Lista jest tajna aby masowe wypłaty depozytów nie doprowadziły do kolejnych bankructw.

Uważaj! Wykończanie mieszkania przez developera może wykończyć Cię finansowo. W lokolau oddawanym pod klucz będziesz mógł zamieszkać szybciej ale zapłacisz dużo więcej. Promocje firm budujących mieszkania są bowiem znacznie droższe od usług zwykłych ekip remontowych.

Płaca minimalna będzie wyższa. Wzrośnie o około 150 złotych brutto i wynosić będzie 1300 złotych. Ekonomiści ostrzegają, że wyższa płaca minimalna niesie ryzyko spadku oficjalnego zatrudnienia i wzrostu cen. Tyle tylko, że płace minimalną w naszym kraju dostaje minimalna liczba pracowników. Co ta podwyżka oznacza dla pracodawców, a co dla pracowników?

W hotelowym holu na walizkach - często nawet 12 godzin - czyli urocze zakończenie urlopu. Zakończenie, które niestety bardzo często jest regułą w wyjazdach organizowanych przez polskie biura podróży, a które z wypoczynkiem nie ma nic wspólnego. Co zrobić by ostatni dzień urlopu nie zepsuł nam całego wyjazdu?

Wygląda na to, że powstaje nowe centrum światowego lotnictwa. Podczas gdy zachodnie linie lotnicze zawieszają połączenia rekordowa liczba zamówień płynie z Bliskiego Wschodu. Na targach lotniczych w podlondyńskim Farnborough arabskie linie zamówiły samoloty o wartości blisko 30 miliardów dolarów.

Masło udaje masło, ser jest tylko seropodobny. To wynik kontroli inspekcji handlowej w ponad 60-ciu zakładach produkcyjnych, która zakończyła się ponad 40-toma mandatami. Producenci oszczędzają oszukując klientów. Grzech główny to pompowanie w nabiał tłuszczów roślinnych zamiast zwierzęcych.

Jedziecie na wakacje na Daleki Wschód, nie kupujcie tam lekarstw – apeluje do Polaków Służba Celna. Z przeglądu walizek turystów wracających z Indii czy Chin celnicy wiedzą, że nasi rodacy kupują w tych krajach leki, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Kto i po co kupuje niebezpieczne dalekowschodnie podróbki lekarstw, a także jak dbać o swoje zdrowie podczas egzotycznych podróży

Los polskich stoczni przesądzony? Wszystko wskazuje, że tak choć dopiero w poniedziałek dowiemy się czy przesłane przez ministra skarbu Aleksandra Grada dokumenty zyskają poparcie Komisji Europejskiej. Zdaniem obserwatorów szanse na takie rozwiązanie są niewielkie. Dodatkowo dziś ukraiński inwestor ISD zagroził, że wycofa się z prywatyzacji stoczni Gdynia jeśli do końca lipca nie zostaną zakończone negocjacje. Grozi również, że sprzeda udziały w stoczni Gdańsk jeśli spółka nie otrzyma wsparcia ze strony skarbu państwa. Czy takie wsparcie jest możliwe, a także jakie mogą być kolejne warunki Komisji Europejskiej?