Z kraju

Z kraju

Działalność gospodarcza można zawiesić minimalnie na miesiąc a maksymalnie na 2 lata. Co należy zrobić i jak załatwić tę sprawę w Urzędzie Skarbowym czy w ZUSie? Na te i inne pytania odpowiadała Renata Dłuska, partner w MDDP.

Wiktor Janukowycz zwycięzcą I tury wyborów na Ukrainie. Dokąd zmierza nasz południowy sąsiad, na jakie zmiany mogą liczyć Polscy przedsiębiorcy. Sebastian Stankiewicz w magazynie "Pieniądze od Rana" rozmawiał z Mikołajem Oniszczukiem, ze Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, byłym Radcą Ekonomicznym w Kijowie.

W 2008 roku ponad 214 tysięcy przedsiębiorstw zawiesiło swoją działalność gospodarczą, jednak jesteśmy wciąż na plusie ponieważ w tym czasie powstało 270 tysięcy nowych firm. Jakie branże są najbardziej narażone na wyrejestrowywanie firm oraz jak to się robi, pytaliśmy naszego gościa Katarzynę Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w której uprościł zatrudnianie osób niepełnosprawnych poprzez rezygnację z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. To znacznie ułatwi zatrudnianie takich osób. Co się zmieni i jak zatrudnić niepełnosprawnego i jakie są z tego korzyści? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Szczepan Wroński, dyrektor działu prawnego POPON.

Będą milionowe kary z Urzędu Regulacji Energetyki dla operatorów energetycznych za nie wypełnienie obowiązków dotyczących energii odnawialnej – za co i dokładnie ile? URE karze też operatorów za mniejsze przewinienia, Kogo i jak ukarze URE? O tym w rozmowie z prezesem URE, Markiem Woszczykiem.

Medical SPA w Świnoujściu - Interferie zamierza wyburzyć stary i zbudować nowy kompleks hotelowy. Według raportu DM AmerBrokers z 6 stycznia 2010 roku, akcje Interferii zostały wycenione na 5,27 zł. O spółce Interferie, mówił w magazynie "Dzień na Rynkach" jej prezes Adam Milanowski.

Bumech, spółka specjalizująca się w serwisie maszyn górniczych oraz drążeniu wyrobisk podziemnych, miała połączyć się z Elkopem. Jednak w akcjonariacie Elkopu pojawił się Mariusz Patrowicz. Czy to koniec szans na połączenie tych dwóch spółek? Rozmowa z Prezesem Bumechu, Zygmuntem Kosmałą.

Sąd nie zgodził się na wstrzymanie likwidacji Zakładów Napraw Taboru Kolejowego w Łapach. Licytacja majątku spółki ma się odbyć dwa dni później po tym jak zarząd mógł złożyć do sądu wniosek o zmianę upadłości na układową. Czy to oznacza, że zanim ZNTK staną na nogach, mogą zostać wyprzedane na przetargu. Rozmowa z prezes ZNTK Łapy, Agatą Ciok.

Początek ferii – trzeba się ubezpieczyć od wypadku na nartach. Jaki wpływ na warunki i koszty ubezpieczenia (a także ewentualne możliwości wypłaty) ma wprowadzony od 15 lutego obowiązek jazdy w kasku przez dzieci? Nie będzie wypłaty odszkodowania, jeśli dziecko się uderzy w głowę i nie będzie miało kasku? Rozmowa z Marcinem Brodą z Miesięcznika Ubezpieczeniowego.

Tradycyjny model reklamy w mediach czyli telewizji, radiu, gazetach postępuje w innym kierunku mówi Blake Chandlee, wicedyrektor Facebooka na Bliski Wschód, Europę i Afryke.Jego zdaniem marka musi być w stałym kontakcie ze swoim klientem, a taką możliwość daje właśnie Fecebook. Wywiad Karoliny Hytrek-Prosieckiej

Wymiana walut bez bankowych spreadów i opłat dodatkowych - czyli czegoś, co aż za dobrze znamy z bankowych praktyk... To jest możliwe dzięki zyskującej na popularności platformie Walutomat.pl; Projekt jest realizowany przez Tomasza Dudziaka, czyli człowieka, który ponad 10 lat temu zakładał Allegro. Jak to działa? I czy jest bezpieczne dla naszych pieniędzy? Materiał Łukasza Kijka.

Uprawnienia do podejmowania określonej działalności (lekarz, adwokat czy radca prawny) – w jakich przypadkach są konieczne i czy można na przykład być właścicielem przychodni lekarskiej samemu nie będąc lekarzem? O tym w programie "Biznes Lunch" Krzysztof Szaniawski- Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Jak prywatyzować warszawską giełdę? Skarb Państwa powinien zachować kontrolę nad GPW - uważa wiceszef Rady Giełdy. W programie "Rynki Dnia" na ten temat z prof. Markiem Wierzbowskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jean-Claude Trichet uważa, że Grecja sama musi rozwiązać swoje problemy z finansami publicznymi. Szkic tych rozwiązań Ateny przedstawiły w czwartek, ogłaszając plan walki z deficytem budżetowym. Program zakłada, że luka w greckim budżecie zmniejszy się z obecnych 12,7 procent do 2,8 procent do końca roku 2012-go. Grecki plan naprawy finansów nie wzbudził jednak zaufania na rynkach. Gościem Marka Tejchmana w programie "90 Minut" była Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Danuta Hubner.

Wymiana waluty bez wizyty w kantorze lub w banku - tylko przez sieć... Na stronie walutomat.pl - internauci mogą wymieniać waluty między sobą. O to jak założyć wirtualny portfel i jak działa internetowy "kantor" pytaliśmy twórcę serwisu Walutomat.pl Tomasz Dudziaka

Polskie obligacje cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród światowych inwestorów, którzy postrzegają nasz kraj jako wiarygodny i mający stabilną gospodarkę. Czy ta wiara ma szansę utrzymać się dłużej i tym samym czy polska waluta będzie zyskiwać na wartości? O szczegółach w magazynie "90 MINUT" z dyrektorem inwestycyjnym w Union Investment TFI Dariuszem Laskiem, rozmawia Marek Tejchman.

W sondażach prowadzi Wiktor Janukowycz. Przed liderem Partii Regionów ostrzega urzędujący prezydent, Wiktor Juszczenko. - Stawką w wyborach jest niepodległość państwa - podkreśla Juszczenko. Co może się zmienić w polsko-ukraińskich kontaktach po wyborach? I kto ma największe szanse na wygraną? W magazynie "90 minut" z prezesem First Ukrainian International Bank, Rafałem Juszczakiem oraz z prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Jackiem Piechotą rozmawiał Marek Tejchman.

Kierowany przez Janusza Filipiaka Comarch wzmacnia swoją pozycję w Chinach. Trwają rozmowy nad joint venture Comarch z chińską grupą Inspur. Kartą przetargową w walce o azjatyckie przedsiębiorstwa ma być produkt klasy ERPII Comarch Semiramis. O to o co chodzi z tym projektem w Chinach pytaliśmy wiceprezesa zarządu Comarchu Piotra Piątosa.

Innowacja szansą na porządny i dochodowy biznes... Dzisiaj odbyło się specjalne posiedzenie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. W spotkaniu udział wziął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. O szczegółach tego spotkania - Patrycjusz Wyżga.

Rewolucja emerytalna może okazać się niezgodna z ustawą zasadniczą. Mowa o propozycjach związanych ze sposobem wypłaty pieniędzy z OFE. Dzielenie osób na te, które mogłyby jednorazowo wypłacić kapitał emerytalny oraz na te, które tego prawa byłyby pozbawione jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - twierdzą przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.