Z kraju

Z kraju

Posłowie spieszą z pomocą. Do BIG-ów trafią konsumenci, których przeterminowana zaległość wyniesie co najmniej 200 złotych oraz przedsiębiorcy mający dług u jednego wierzyciela w wysokości minimum 500 złotych. O wpis na taką listę będą mogły zabiegać osoby prywatne, czyli tzw. zwykły Kowalski. O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z pełnomocnikiem zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG Andrzejem Kulikiem, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Pracowałeś za granicą? Polski fiskus upomni się o swoje. Musisz pamiętać by do zeznania dołączyć formularz PIT/ZG. O szczegółach w "Pieniądzach od rana" z doradcą podatkowym z kancelarii Ożóg i Wspólnicy Jarosławem Żemantowskim, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Kupiłeś i sprzedałeś w 2009 roku nieruchomość? Fiskus czeka na daninę. Twojego Brata Pita ciag dalszy. W programie "90 Minut" rozmowa z doradcą podatkowym ITA Pawłem Kochanowskim.

Jak zainwestować milion złotych? Połowę pieniędzy na spółki z rynku New Conect, połowa na obligacje notowane na rynku Catalyst. To wczorajsza propozycja. Dziś Jacek Dekarz, prezes BRE Wealth Management proponuje pozostawić 20 proc. w gotówce, 40 proc. ulokować w obligacjach krajowych. Resztę zainwestować w akcje polskie i EM. Jak tłumaczy Dekarz taki podział, to wynik niestabilnej sytuacji na rynku.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć prywatne przedszkole lub żłobek? Kto może założyć taką działalność i na czym ona polega? Istnieje szereg wymogów ustawowych, które reguluje ustawa Prawo budowlane.

Chiny sygnalizują gotowość do umocnienia juana i szykują na to swoich eksporterów. Co może to oznaczać dla światowego biznesu? Czy wartość juana przełoży się na kurs eurodolara? Między innymi na te pytania Tomasz Dumała - makler BGŻ - odpowiadał w programie "90 minut".

Grecji są potrzebne jakiejkolwiek reformy i trzeba je przeprowadzić jak najszybciej - mówi dr Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte BC. Reform jednak nie ma, Grecja jest zapożyczona po uszy. Kraj nie ma wiarygodności i cały czas ją traci.

Mercedes Clio? Daimler i Renault w jednej drużynie. Cel – wspólna produkcja małych aut. Ten alians to jedna z największych niespodzianek post-kryzysowych.

Połączenie Mercedesa i Renault, to dla obu marek same korzyści - mówi Stanisław Sewastianowicz, redaktor naczelny Auto Świat. Po mercedesy, które mają dobre duże silniki diesla i benzynowe, sięgają klienci z górnej półki. Renault i połączony z nim w 1999 roku Nissan, są za to bardziej zaawansowane w samochodach  elektrycznych i tutaj Mercedes może skorzystać. Poza tym może wzmocnić swoją pozycję w Japonii.

Z badań Lewiatana wynika, że mniejsze firmy są ostrożne w podejmowaniu długoterminowych decyzji inwestycyjnych. Im mniejsze przedsiębiorstwo tym bardziej się boi inwestować. Te na rynku polskim obawiają się o popyt konsumpcyjny, który osłabł. Największe nakłady na rozwój planują przeznaczyć tylko duże korporacje oraz eksporterzy i importerzy, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Mobile Internet Technology po zeszłorocznej restrukturyzacji wysoko zawiesza poprzeczkę. Jak zapowiada prezes Grzegorz Eider spółka w 2010 roku przewiduje zysk netto powyżej 20 mln zł. Ma go zapewnić wyjście z działalności wydawniczej i skupienie się nad nowymi technologiami, nową ofertą.

Prezes Trion SA zapowiada dodatni wynik za 2010 rok, po słabych wynikach za 2009 rok. Ma w tym pomóc restrukturyzacja, którą spółka prowadzi od 3 miesięcy. Potrwa ona jeszcze przez II kwartał. Spółka ogranicza mocno koszty. Zamierza powiększyć ofertę w stolarce otworowej w punktach sprzedaży w kraju, ale także w kilkudziesięciu w Czechach i Niemczech. Będzie to m.in. stolarka drewniana, drzwi, rolety, bramy garażowe. zwiększenie oferty, to samo na rynku niemieckim. Poszerzy ofertę zagraniczną.

Nasz portfel ma się świetnie. Rynki idą w dół, a RDO w górę. Zarabiamy dzięki North Coastowi. Na nim zarobiliśmy już ponad 23 proc. Spółka produkuje włoskie sery przy granicy z Niemcami oraz sprowadza do Polski włoskie jedzenie. Dalej zarabiamy na Orle Opony. Przystaliśmy na propozycję naszego widza kupna akcji DM IDM SA - spółka od dłuższego czasu zapowiada kupno banku.

Pracodawcy wreszcie zaczęli zatrudniać. W urzędach pracy jest o 45 procent więcej ofert niż rok temu. Do tego wszystkiego bezrobocie w kwietniu ma już wyraźnie stopnieć.

Darowizny lub pożyczki. Jak mówi nasz ekspert Andrzej Marczak, partner w KPMG, członkowie rodziny często pytają o ich opodatkowanie. W przypadku najbliższej rodziny takie darowizny nie mają limitów, trzeba jednak pamiętać, że trzeba to zgłosić urzędowi skarbowemu. Zięć, synowa, czy teściowie nie są w naszym prawie podatkowym uznawani za najbliższą rodzinę. Dlatego jeśli darowizna w tej grupie przekroczy próg 9,6 tys. złotych, zapłacimy od niej 7 proc. podatku.

Jak zrobić taką strukturę opartą na ropie? Część z klientów zakładając ją często nie wie, na czym ona dokładnie polega. Standardowa kwota minimalna do zawarcia transakcji to około 20 lotów, czyli 1000 baryłek razy ok. 86 dolarów (obecna cena ropy). Marcin Żółtaniecki z Raiffeisen Bank Polska tłumaczy, jak zamówić w banku taki produkt na przykładzie lokaty o wysokości 10 mln zł na termin 1 roku, opierając ją na ropie.

Lekki spadek indeksów po wtorkowych rekordach. W środę WIG20 traci 0,54%. O szczegółach Jan Niedziałek.

Do 16 kwietnia można składać wnioski o dotacje na utworzenie przyzakładowego przedszkola. Jak założyć przedszkole firmowe z unijnych pieniędzy? O to w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer pytał Magdalenę Świdnicką-Wołyńską z departamentu wdrażania EFS w MPiPS.

Pozbud z sukcesem zrealizował drugą ofertę publiczną. Spółka pozyskała z rynku w sumie 25 milionów złotych. Na co chce przeznaczyć środki z emisji? O tym w programie „Rynki Dnia”, Rafał Hirsch rozmawiał z wiceprezesem spółki, Romanem Andrzejakiem.

Zdaniem prezesa IDEA! Management Consulting Pawła Bochniarza podwyżka to uniwersalna metoda na marnotrawienie pieniędzy. Najprostszą formą motywacji jest motywacja wewnętrzna. O tym dlaczego nie tylko wysoka pensja i samochód służbowy mogą sprawiać, że nasz zespół będzie pracował jeszcze wydajniej w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z Pawłem Bochniarzem - prezesem IDEA! Management Consulting.