Z kraju

Z kraju

Grupa Lotos wdraża pakiet antykryzysowy, który ma przynieść oszczędności na poziomie ponad dwóch miliardów do 2012 roku. Tylko w 2009 roku ma być ich 390 milionów zł. Spółka zamraża część projektów inwestycyjnych, ale nie tylko. Jak przyznał prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, zamrożone zostaną także podwyżki wynagrodzeń na ten rok. O szczegółach mówi w programie "Dzień na Rynkach".

W założeniach do ustawy dotyczącej działania funduszy emerytalnych znalazły się zapisy, które funduszom nie do końca się podobają. Chodzi m.in. o zmniejszenie prowizji od składek dla OFE z 7 do 3,5 procent. Więcej na temat planowanych zmian mówi w "Dniu na Rynkach" prezes PZU PTE, Andrzej Sołdek.

Czy możliwa jest wizja bankructwa Polski albo np. Stanów Zjednoczonych? Po jakie środki mogą sięgnąć rządy państw przeciwdziałając kryzysowi? W TVN CNBC Biznes rozmawiamy na ten temat z Andrzejem Raczko, byłym ministrem finansów i głównym ekonomistą KNF.

Projekt renegocjacji umów na opcje walutowe nie podoba się bankom - przy anulowaniu umów stracą zysk, które wypracowały - jak twierdzą - w drodze jasnych transakcji. Strony sporu to banki - które nie chcą płacić za "hazard" opcyjnych graczy, i przedsiębiorcy, którzy uważają, że nie mieli pełnej wiedzy o ukrytych stronach transakcji. O opcjach walutowych w programie 'Fakty, Ludzie, Pieniądze" dyskutowali mec. Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich oraz Zbigniew Przybysz ze Stowarzyszenia Obrony Polskich Przedsiębiorstw.

Spółki Skarbu Państwa nie grały na opcjach walutowych - zapewnił w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad. Więcej na temat problemów spółek z opcjami, a także planów prywatyzacyjnych na najbliższe lata, szef resortu mówił w programie "Pieniądze od Rana".

Wpływy do budżetu w 2009 roku z tytułu prywatyzacji mają sięgnąć 12 miliardów złotych. Składa się na to m.in. prywatyzacja Enei, sprzedaż grupy chemicznej, a także debiut Giełdy Papierów Wartościowych na... giełdzie. O tym, kiedy możemy spodziewać się ofert publicznych, a także co się dzieje w PLL LOT, mówi w programie "Pieniądze od Rana" minister skarbu państwa, Aleksander Grad.

Od 24 stycznia możemy dostawać pensje w walutach obcych. Co należy zrobić aby nasza pensja była w walucie obcej, a także jak rozliczać się z ZUS-em oraz fiskusem? O tym rozmawialiśmy z Katarzyną Sarek z Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.

W czasach kryzysu wcale nie trzeba rezygnować z inwestycji - udowadnia samorząd stolicy. Kilkanaście dużych projektów może być w Warszawie realizowanych  dzięki partnerstwie publiczno - prywatnemu. Miasto zabiega też o pieniądze inwestorów emitując euroobligacje. O inwestycjach w stolicy i perspektywach ich ukończenia przed rokiem 2012 rozmawialiśmy z Hanną Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Wicepremier Waldemar Pawlak, wprowadził możliwość unieważnienia wcześniej zawartych opcji walutowych. Jest kilka wariantów: pierwszy - łagodny: mówi o renegocjowaniu umów przez banki i przedsiębiorców, drugi: mówi, że przedsiębiorcy mogliby wychodzić z tych instrumentów, trzeci: unieważnienie z mocy prawa umów opcyjnych. Czy taka ustawa ma szansę przejść? Na ten temat rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Adam Kołaczyk, partner w Delloite.

3 miliony złotych za... nieistniejące samochody. 1700 osób, które liczyło, że kupią auto po okazyjnej cenie - srodze się przeliczyło, a wpłacone zaliczki trafiły na konta złodziei, którzy nigdy, żadnych samochodów sprzedawać nie zamierzali.

Ostatnio pojęcie opcji walutowych kojarzy się tylko ze strachem. Jednak nie jest to do końca prawda. Nie wszystkie opcje są toksyczne. Z opcji można składać całkiem dobre strategie. W studiu TVN CNBC Biznes na temat opcji wypowiadał się Elwir Świętochowski, dyrektor Departamentu Skarbu Rabobank Polska.

Spadki na amerykańskiej giełdzie są związane z planem Timothy'ego Geithnera. Ekonomiści spodziewali się bardziej radykalnych posunięć i nie kryją rozczarowania z postanowień planu. Na temat sytuacji w USA rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marcin Piątkowski, z akademii Leona Koźmińskiego.

Grupa już w grudniu przygotowywała rynek na słabe wyniki w 2009 r. Spółka planuje redukcję zatrudnienia, dzięki której otrzyma pieniądze konieczne do przetrwania kryzysu. O sytuacji w grupie i przyszłych planach opowiadał w studiu TVN CNBC Biznes Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

-Planujemy zainwestować ok. 100 mln zł w 2009 roku na zakup nowych działek- powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Polnordu. Wojciech Ciurzyński dodał, że palnowany zysk netto za 2008 rok wyniesie powyżej 90 mln złotych.

Aby warszawska giełda mogła być coraz bardziej konkurencyjna, potrzebna jest prywatyzacja. Wiedeńska giełda jest głównym konkurentem w uzyskaniu przewodnictwa w europie środkowo-wschodniej. Na temat przyszłości warszawskiej giełdy, oraz prywatyzacji PKO BP, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Michł Chyczewski, wiceminister skarbu.

Dziś w magazynie "Ostatnie Piętro" zobaczymy, jak radzą sobie z kryzysem nasi sąsiedzi w Rumunii i Bułgarii. Okazuje się, że mają szanse na wyjście z niego obronną ręką. Zajrzymy też na rynek kart kredytowych oraz sprawdzimy, na co biznesmenom styliści.

Projekt partnerstwa publiczno-prywatnego polega na tym, że tam gdzie można zastępuje się kapitał publiczny kapitałem prywatnym. Hanna Gronkiewicz Waltz zadeklarowała, że Urząd Warszawy planuje wydać 3 mld zł na projekty związane z PPP. Na ten temat rozmawiała w Studiu TVN CNBC Biznes Irena Herbst, dyrektor Centrum Partnerstwa Publiczno Prywatnego.

Niewykluczone,że niebawem wzorem naszych zachodnich sąsiadów, także w Polsce rząd będzie dopłacał do nowego auta. Nie mamy co liczyć na gotówkę , wicepremier Waldemar Pawlak proponuje zwolnienie z podatku VAT w przypadku zakupu nowego samochodu. O tym pomyśle rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z naszymi gośćmi którymi byli: Jakub Faryś-dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Łukasz Tarnawa- ekonomista PKO BP oraz Adam Pietkiewicz -prezes Polskiej Grupy Dealerów.

Jak podźwignąć branże motoryzacyjną z kryzysu? Sposobu na to szukają kolejne kraje UE. Francja , Włochy, Niemcy chcą dopłacać obywatelom by wymieniali swoje stare samochody na nowe auta. Polski rząd ma inny pomysł. Chce darować Polakom VAT od zakupu nowego samochodu. Czy takie działania mogą przrynieść oczekiwany skutek i jaki jest najlepszy sposób na ożywienie przemysłu motoryzacyjnego? O tym rozmawilaiśmy z Wojciechem Derzewieckim -Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar oraz Eliza Kamińska- Eurotax Glass,s.

Polskie kopalnie mogły stracić nawet 600 milionów złotych na spekulacyjnych opcjach walutowych – wynika z informacji TVN CNBC Biznes. Jastrzębska Spółka Węglowa może stracić w tym roku nawet 100 milionów złotych