Z kraju

Z kraju

Łotwa potrzebuje pięciu miliardów euro wsparcia, by sprostać kryzysowi, który ciągnie w dół krajową gospodarkę. Ryga chce, by wsparcia udzieliły jej Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska. Gospodarka Estonii kurczy się z kwartału na kwartał przede wszystkim dlatego, że banki niemal przestały udzielać kredytów firmom, a to właśnie akcja kredytowa do tej pory napędzała gospodarkę kraju.

Partnerstwo na ostatniej prostej. Biznes z administracją publiczną ręka w rękę mają wspólnie realizować inwestycje. Takie są przynajmniej nadzieje twórców zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Czy zmiany mogą zmienić nastawienie samorządów?

Chętnie się zadłużamy - coraz mniej chętnie oddajemy. Łączna kwota zaległości przekroczyła w listopadzie osiem miliardów złotych. Ponad milion 200 tysięcy Polaków zwleka ze zwrotem należności ponad 60 dni. Jak wygląda portret polskiego dłużnika i czy największa dotychczasowa kumulacja w totolotku pomogłaby spłacić zobowiązania najbardziej zadłużonego Polaka?

Mieszkanie... za mieszkanie. Nowy sposób na pozyskiwanie klientów przez biura nieruchomości. Jeżeli chcesz zmienić mieszkanie - pośrednik przyjmie Twoje stare w rozliczeniu i pomoże załatwić kredyt na brakującą cześć nowego. Układ, wydawałoby się, idealny. Czy jednak faktycznie taki jest i ile trzeba do niego dopłacić?

Serce finansowe Indii - Bombaj - zamarło w środę wieczorem, gdy w mieście rozległy się pierwsze strzały. Zginęło co najmniej 125 osób, a ponad 300 zostało rannych. W czwartek nie ruszyły notowania na bombajskiej giełdzie, zatrzymano też handel lokalną walutą. Połączenia lotnicze z Bombajem odwołały już tymczasowo linie lotnicze Lufthansa. Według analityków atak może jeszcze pogorszyć trudną sytuację na lokalnych rynkach.

Spadek stóp procentowych wymusza nie tylko gospodarcze spowolnienie, ale również harmonogram przyjęcia euro. Wyrównanie wysokości stóp procentowych w Polsce do poziomu obowiązującego w strefie euro to jedno z kryteriów z Maastricht. Tymczasem rząd, do niedawna twardo zapowiadający wymianę złotego na euro w roku 2012, teraz powoli zaczyna swoje stanowisko zmieniać.

Wielkie wydatki i wielkie zarabianie. Czas żniw dla sklepów i czas żniw dla banków, bo większość Polaków robiąc świąteczne zakupy - pierwsze kroki skieruje po pożyczkę. Gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt gotówkowy i ile naprawdę będzie on kosztował.

Było mało i trudno - będzie jeszcze mniej i jeszcze trudniej. Mniej banków oferujących kredyty we franku szwajcarskim na 100% wartości nieruchomości - trudniej - taki kredyt uzyskać. Dlaczego banki zmieniają zasady gry w trakcie gry?

Prezydent Lech Kaczyński odrzucił trzy z sześciu przedłożonych mu ustaw dotyczących restrukturyzacji służby zdrowia. Członkowie rządu przyjęli tę decyzję bez zaskoczenia. Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła swój plan reformy szpitali bez zawetowanych rozwiązań. Opozycja krytykuje pomysły Rady Ministrów, utrzymując, że nie zmieniają one sytuacji pacjentów.

Od zera do milionera, ale dziś to powiedzenie nabiera zupełnie innego znaczenia. Wyjątkowe niskie oceny kondycji polskiej gospodarki i polskich spółek mogą pozwolić zarobić miliony. Czy takie raporty powstają celowo - czy jak twierdzą ich twórcy są rzetelną oceną w czasach kryzysu?

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, rządowe poręczenia na kredyty dla firm i wreszcie unijny plan ratunkowy dla europejskiej gospodarki - to wszystko ma pomóc polskiej gospodarce. Bo także ona ze względu na kryzys będzie rozwijać się znacznie wolniej. O tym jak smakuje kryzys po polsku i przepisach przygotowanych na tą okoliczność Łukasz Kijek.

Twarde lądowanie szkół latania. Decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego może sprawić, że przyszli piloci nie będą mieli szans na to, by zasiąść za sterami samolotu. Ile może kosztować ograniczenie lotów nad Bemowem? Czy to bloki zamiast samolotów staną na pasie startowym?

0,4 procent - tak według analityków BNP Paribas będzie wyglądał polski wzrost gospodarczy w przyszłym roku. To swoisty rekord w prognozach - największymi dotychczas pesymistami byli analitycy JP Morgan, którzy przewidują, że PKB wzrośnie u nas w przyszłym roku o półtora procent. Pesymistycznie w przyszłość patrzą też sami Polacy - według badań Pentora oceniamy stan gospodarki dużo gorzej niż jeszcze rok temu. Jednak zarówno złe nastroje, a tym bardziej coraz mniej wiarygodne oceny analityków nie oddają faktycznego stanu polskiej gospodarki. Dodatkowo, ten stan mogą poprawić sami Polacy. Jak?

Wielka polska spółka - ofiarą wielkiej zagranicznej manipulacji, w której chodzi oczywiście o wielkie pieniądze?... Raport jednego analityka wyceniający wartość grupy LOTOS na zero złotych spowodował gwałtowną wyprzedaż akcji spółki. Jej prezes Paweł Olechnowicz zdecydowanie odrzuca tezy raportu, a Komisja Nadzoru Finansowego wzięła pod lupę UNIcredit, w którym dokument przygotowano.

Przekręt nigeryjski - przez tak nazywany proceder klienci allegro stracili tysiące złotych. I to - można powiedzieć - na własne życzenie. Przed świętami oszuści internetowi działają ze zdwojoną siłą, licząc na naiwność kupujących - ale i sprzedających. Jak z głową kupować w sieci i jak bezpiecznie za te zakupy płacić?

Wciąż nie jest znany wykonawca autostrady A2. GDDKiA równocześnie prowadzi przetargi na odcinki A1 i A2, oczekując zarazem korzystniejszych ofert. A te mogą się trafić, bo jak twierdzi w "Pieniądzach od Rana" p.o. dyrektora GDDKiA, Lech Witecki, ceny materiałów budowlanych spadają, co może wpływać na obniżenie kosztów budowy dróg i autostrad

Jest trudno, ale to nie koniec. Kolejne banki zaostrzają politykę kredytową związaną z finansowaniem zakupu nieruchomości w walutach obcych. Już niebawem kredyt na 100% ceny mieszkania odejdzie do lamusa, a posiadanie wkładu własnego będzie warunkiem bezwzględnie wymaganym przez banki. Gościem magazynu "Bilans" był Jarosław Sadowski, analityk Expander.

Euforia w pierwszy dzień tygodnia na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 zakończył sesje wzrostem na poziomie ośmiu i pół procenta. Tym samym była to najlepsza sesja na warszawskiej giełdzie w tym roku i jednocześnie w całym XXI wieku. Udany dzień na wszystkich rynkach świata podsumowaliśmy w programie "90 minut" z Markiem Świętoniem wiceprezesem Ipopema TFI oraz Jarosławem Klepackim - dyrektorem departamentu gospodarki pieniężnej ECM.

Przychody NTT System w trzecim kwartale 2008 roku wyniosły 119,1 mln zł wobec 116,6 mln zł przed rokiem. Strata netto w III kwartale zwiększyła się do 3,3 mln zł z 0,14 mln zł przed rokiem. O wynikach spółki rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z wiceprezesem spółki Andrzejem Kurkiem.

Zaskakująca rekomendacja UniCredit dla Lotosu. Analitycy włoskiej instytucji obniżyli cenę docelową akcji koncernu z 25 zł do zera i potrzymali rekomendację "sprzedaj". Raport wywołał zaskoczenie wśród analityków. Lotos zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Działania wyjaśniające zapowiedział też nadzór finansowy. W rozmowie z Markiem Tejchmanem sytuację komentowali Ludwik Sobolewski, prezes GPW i Piotr Woźniak, były minister gospodarki.