Z kraju

Z kraju

Prezes JW construction - jednej z największych firm developerskich w Polsce odchodzi ze stanowiska. Jerzego Zdrzałkę zastąpi, przynajmniej chwilowo, właściciel firmy - Józef Wojciechowski. I będzie musiał uporać się z problemami, z którymi zmaga się coraz więcej firm budowlano-mieszkaniowych, czyli ze spadającymi przychodami, mniejszymi zyskami i niesprzedanymi mieszkaniami. Co dalej z JW?

Zakończone Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczynają odliczanie do kolejnych sportowych zmagań w Londynie, które zaplanowano na 2012 rok. Chociaż na wyspach nie brakuje entuzjastów olimpiady, organizacja największego na świecie wydarzenia sportowego jest sporym obciążeniem dla przechodzącej kłopoty brytyjskiej gospodarki.

Jak mają wyglądać certyfikaty energetyczne ciągle jeszcze nie wiadomo, wiadomo natomiast, ze w najbliższych miesiącach ceny nieruchomości nie powinny iść w górę. Co więcej - mieszkania mogą zacząć tanieć bo liczba potencjalnych kupujących nie rośnie, przybywa za to nowych nieruchomości. Czy to już czas na zakup własnego m?

Boże Narodzenie i sylwester pod palmą, albo na alpejskich stokach? Jeżeli tak to już ostatni moment by za taki wyjazd nie przepłacić. Polacy co raz częściej są mądrzy przed szkodą i z wyprzedaniem rezerwują zimowe wycieczki. Ile na takich wczesnych rezerwacjach wczasów można zaoszczędzić i czy faktycznie już teraz warto wybrać się do biura podróży?

Masz mieszkanie - możesz mieć problem. Jeżeli planujesz jego sprzedaż po nowym roku musisz mieć certyfikat energetyczny. Wymóg dotyczy nie tylko nowych mieszkań, ale także używanych. Problem w tym, że cały czas nie zostało sprecyzowane jak taki certyfikat miałby wyglądać. Co więcej - ustawa nie przewiduje żadnej konkretnej ceny dokumentu, tylko pozostawia to wolnemu rynkowi a to moze oznaczać, ze za certyfikat zapłacimy krocie.

Jeszcze niedawno fundusze inwestycyjne intensywnie promowały instrumenty oparte na inwestycjach w surowce. Ci, którzy się na nie skusili, dzisiaj mają kłopoty. W naszym materiale o ryzykach związanych z inwestowaniem w surowce.

Komisja Europejska chce, żeby dzieci w szkołach za darmo otrzymywały świeże owoce. Ten projekt może okazać się korzystny nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale i rolników.

Sprzedająca w Polsce IPhony sieć Orange postanowiła skorzystać z nietypowej formy reklamy - przed swoimi salonami ustawiła sztuczne kolejki. W naszym materiale o tym, dlaczego sztandarowy produkt Apple'a stał się nieomal przedmiotem kultu.

Kolizja drogowa przy prędkości 80 kilometów na godzinę jest dużo bardziej niebezpieczna niż przy prędkości 64 kilometów na godzinę, przy której przeprowadza się typowe crash testy. W naszym materiale o tym, czy możemy w pełni ufać crash-testom.

...ale życie ze zużytymi bateriami, porzuconymi na pastwę losu może być jeszcze trudniejsze. Nawet te najmniejsze, stosowane w zegarkach to bomby ekologiczne i to wcale nie w skali mikro.

Jesteś pod pewnymi skrzydłami - przynajmniej według planu naprawczego przygotowanego dla Lotu. Według niego narodowy przewoźnik ma być rentowny już za dwa lata. Tyle tylko, że to już kolejny plan i kolejne dwa lata. Dwa lata, których przetrwanie może być dla lotu niezwykle trudne. I likwidacja niektórych połączeń, a także planowane zwolnienia w spółce mogą nie wystarczy. Na ile program naprawczy to jedynie pobożne życzenie prezesów, a na ile realna szansa dla lotu na nowy start sprawdzała Karolina Hytrek

Mała awaria spowodowała wielki problem. Wielki także dlatego, że  to może być dopiero przedsmak tego co czeka mieszkańców dużych polskich miast. Jak poważne napięcia może spowodować brak napięcia w sieci energetycznej i dlaczego do tej pory nie powstał system, który mógłby rozwiązać problem badał Patrycjusz Wyżga.

Mocny złoty - wciąż żyłą złota dla importerów. I mimo, że w ostatnim czasie obce waluty nieco się umocniły to zdaniem specjalistów już pod koniec tego roku zarówno dolar jak i euro ponownie zaczną tanieć. Czy tak samo będzie wyglądała sytuacja z frankiem szwajcarskim, w którym wielu polaków zaciąga kredyty hipoteczne - i czy ci, którzy spłacają raty właśnie takich kredytów powinni zacząć się martwić.

Chcesz zapłacić rachunki w bankowym okienku - uważaj teraz taka usługa będzie znacznie droższa. Jak twierdzą bankowcy - to.... uwaga - zachęta do korzystania z bankowości elektronicznej. Dlaczego bank PKO BP chce ograniczyć obsługę klientów w oddziałach i co mają zrobić ci wszyscy, którzy właśnie w ten sposób regulowali swoje należności.

Polityka kontra gospodarka. Jaką cenę za poparcie Gruzji i budowę tarczy antyrakietowej w Polsce będzie musiało zapłacić Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z końcem 2009 roku wygasa jeden z długoterminowych kontraktów na dostawę gazu ze Wschodu do Polski. Przed podpisaniem nowej umowy Rosja z pewnością wykorzysta swoją mocną pozycję negocjacyjną. Czy twarde warunki, postawione przez Rosjan sprawią, że w naszym kraju zabraknie gazu.

Królem wciąż jest Kubuś Puchatek! Świetnie radzi sobie Krecik. Niezwykle zacięta rywalizacja Spidermana z Batmanem. Jednym słowem marketingowa olimpiada szkolnych wyprawek. Jak moda i gust młodych ludzi wybierających się do szkoły przekłada się na grubość portfeli ich rodziców.

2 tysiące zniszczonych budynków; 5 tys. 600 uszkodzonych samochodów - to wg szacunków PZU -efekt wichur i burz, które przeszły nad Polską podczas minionego weekendu. Setki rodzin w łódzkim, śląskim i opolskim straciły cały dorobek życia. To co przeraża to fakt, ze wielu spośród poszkodowanych nie ubezpieczyło swojego mienia.

0%- to nie kolejna reklama oferty ratalnej - a oprocentowanie konta osobistego w wielu bankach. Dlaczego popularny ROR czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy - oszczędnościowy jest już tylko z nazwy. I gdzie w takim razie powinniśmy trzymać nasze pieniądze - których , jak wylicza GUS zarabiamy już prawie 12 procent więcej niż przed rokiem

Bioton sprzedany Polpharmie zaskoczyła rynek a okoliczności towarzyszące tej transakcji były dla wielu drobnych inwestorów bolesną lekcją tego że duży może więcej.

5 razy większy mandat za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych i nawet 2000 złotych za przekroczenie dozwolonej prędkości. Między innymi takie zmiany wysokości kar zakłada projekt przygotowywany w Komendzie Głównej Policji. Za co jeszcze kierowcy łamiący przepisy zapłacą więcej i kiedy nowe regulacje wejdą w życie?