Z kraju

Z kraju

10,5 procent na lokacie. To najnowsza broń banku PKO BP, który chce nową ofertą pokonać konkurentów i zaciągnąć z rynku jak najwięcej pieniędzy. Przyznać trzeba, że tym ostatnim trudno będzie pobić taką ofertę, ale klienci mogą się czuć rozczarowani. Bo 10,5 na lokacie tak, ale nie rocznie tylko - po półtora roku. Czyli rocznie - 7.

Kredyt którego miesięczna rata nie przekroczy połowy pensji czy pożyczka tylko w tej walucie, w której się zarabia - to tylko niektóre z możliwych rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo banków i ich klientów. Komisja Nadzoru Finansowego do końca tego roku chce zakończyć pracę nad nowymi regulacjami.

10 miliardów euro - aż tyle czy tylko tyle. Zdaniem specjalistów tylko tyle wyniosą zagraniczne inwestycje w naszym kraju. To znacznie mniej niż rok temu i znacznie mniej niż dwa lata temu. Co sprawia, że inwestorzy ograniczają zakres swoich przedsięwzięć w Polsce i czy będzie to stała tendencja.

A takie dni jak w ostatnim tygodniu to wymarzone czasy dla zarządzających funduszami headgingowymi które zarabiać mogą nie tylko na wzrostach ale i spadkach cen akcji.

100% w ciągu dwóch lat - o tyle wzrosło zadłużenie Polaków. Banki pożyczały chętnie, nie zawsze w sposób właściwy określając zdolność kredytową klientów. Sytuacja na tyle zaniepokoiła Komisję Nazdoru Finansowego, że postanowiła wprowadzić regulacje ostrożnościowe. Czy ta decyzja może oznaczać zbliżające się kłopoty polskich banków i zdecydowaną zmianę ich polityki?

Od kilku dni rynek bankowy zmienia się jak w kalejdoskopie. Dziś świat zelektryzowała wiadomość o tym, że brytyjski Lloyds kupi giganta wyspiarskiego rynku hipotecznego, bank HBOS. Transakcja opiewa na 22 miliardy dolarów, a bank, który powstanie w jej wyniku, będzie miał jedną trzecią udziału w brytyjskim rynku kredytów hipotecznych. Na zakup HBOS przez Lloyds naciskał brytysjki rząd.

Gorzej. I to znacznie gorzej od oczekiwań. Produkcja przemysłowa blisko cztery procent w dół. Tak złych danych nie było od 2005 roku. Co sprawiło, że produkujemy mniej i co te dane oznaczają dla całej polskiej gospodarki?

Zainwestowałeś pieniądze w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych i z przerażeniem patrzysz na to co dzieje się na rynkach kapitałowych - nie panikuj, bo to najgorsze co możesz teraz zrobić. Z nadzieją patrzysz na rosnące ceny złota i to właśnie w kupnie tego kruszcu widzisz szansę na odrobienie strat. Poczekaj, bo stara zasada inwestorów mówi by nie kupować na tzw górce. Co zrobić w tych trudnych dla inwestorów czasach?

Mieszkania tańsze nawet o 1/3 i duży problem z otrzymaniem bankowego kredytu. Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzić regulacje, które mają zaostrzyć sposób obliczania zdolności kredytowej klientów przez banki. Jak zmiany które mają wejść w życie do końca roku, utrudnią życie przyszłym kredytobiorcom, co zmieni się dla tych, którzy już mają zaciągnięte pożyczki, i w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na biznes prowadzony przez developerów..

Powiew prawdziwego luksusu aż z Indii. W New Delhi otwarto właśnie pierwszy w kraju luksusowy dom towarowy. Biznesmeni stojący za budową centrum liczą na rosnące apetyty Hindusów na towary ekskluzywne.

Głębokie spadki na giełdach całego świata nie mogły równać się dzisiaj z dramatycznym pikowaniem rosyjskich indeksów. Indeks MICEX zanotował największy jednodniowy spadek w historii - siedemnaście i pół procent. Doszło nawet do czasowego zawieszenia handlu w giełdzie w Rosji.

250 milionów euro - tyle w sumie zapłaci Lufthansa za belgijskie linie lotnicze Brussels Air. Niemiecki przewoźnik liczy na to, że transakcja pomoże mu poszerzyć sieć połączeń i pozyskać nowych klientów.

Czy wobec problemów amerykańskich banków - w tym działającego też na polskim rynku AIG - klienci banków w Polsce mają czym się martwić? Nasz system bankowy jest niezagrożony - twierdzą eksperci. Ale, dmuchając na zimne - sprawdzamy, jak zabezpieczone są pieniądze Polaków.

Premier Donald Tusk spotkał się z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Tematem numer jeden była deklaracji szefa rządu, że Polska wejdzie do strefy euro już w 2011 roku. Czy polska gospodarka jest na to gotowa?

Czapki, buty, kurtki czy rękawiczki. Czas na jesienne zakupy. Czy wobec wysokiej inflacji powinniśmy przygotować się na naprawdę spore wydatki, czy może jednak tej jesieni nasze portfele nie zostaną ogołocenie do cna.

Konsekwencje kryzysu w amerykańskim sektorze finansowym mogą być niezwykle poważne dla banków w innych krajach. Czy także Polskie instytucje finansowe mogą być zagrożone i jak amerykański kryzys może wpłynąć na ich kondycję.

Bankructwo Alitalii nigdy nie było tak blisko. Po zerwaniu rozmów między związkami zawodowymi a grupą inwestorów, nikt już nie ukrywa, że przyszłość narodowego przewoźnika Włoch wisi na włosku.

Morza szum, ptaków śpiew - złota plaża pośród drzew - tyle tylko, że ta złota plaża w tym roku tym wszystkim, którzy żyją w naszym kraju z turystyki specjalnie dużo złotych - nie przyniosła. Sezon dobiegł końca, w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i budkach z hamburgerami trwają podsumowania.

Tyle, że nie każda promocja jest tak oczywista jak te na półkach w supermarkecie. W tych skomplikowanych brylują banki. Najczęstszy chwyt: karta lub kredyt z ubezpieczeniem gratis.