Z kraju

Z kraju

Spółka planuje debiut na NewConnect. O tym, jakiej kwoty szuka na rynku alternatywnym spółka Internity, rozmawiliśmy w TVN CNBC Biznes z jej prezesem Piotrem Grupińskim.

Polski rząd chce, by Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty. Czy są jeszcze szanse na negocjacje? Pytaliśmy Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego.

Kryzys zza oceanu zdaniem ekspertów nie przekłada się znacząco na kieszenie Polaków. Uspokajają, że nasze pieniądze są bezpieczne a polskie banki uodpornione na kryzys. Czy na pewno...?

Marek Pokrywka, dyrektor wydziału operacyjnego DM BOŚ analizuje sytuację na rynkach europejskich, w tym także polskim. Uspakaja inwestorów twierdząc, że Polsce taki kryzys, jaki obserwowaliśmy w USA, nie grozi.

Maleją szanse na przyjęcie przez Kongres planu pomocy instytucjom finansowym - nazwanego od nazwiska twórcy Planem Poulsona. Jak na te wiadomości zareagowały rynki.

Europa znalazła się na krawędzi recesji. Spowolnienie gospodarcze jest bardzo wyraźne i znacznie silniejsze od prognoz ekonomistów. PKB całej Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o 0,1 procent. To jeszcze nie recesja ale są już kraje nią dotknięte. Co dalej z gospodarka UE - Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP i Krzysztof Rybiński Ernst&Young

Za kryzys na rynkach finansowych zapłacimy wszyscy. Chociaż problem zaczął się za oceanem to czy na jego ratowanie pośrednio będą musieli złożyć się także Polacy.

Jasno i nie drogo. Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy nakazujące modernizację oświetlenia ulicznego do 2017 roku, tak by uliczne latarnie były bardziej ekologiczne. Zanim będzie tanio, najpierw musi być drogo - ile ta inwestycja będzie nas kosztowała?

Przedstawiciele sektora bankowego na całym oczekują z niecierpliwością na decyzję Kongresu o 700 mln zatwierdzeniu planu wykupu toksycznych aktywów. Kończy się cierpliwość inwestorów, na giełdach zaczynają dominować spadki.

Recesja dotarła do Unii Europejskiej. Irlandia jest pierwszym krajem z piętnastki strefy euro, której sytuacja ekonomiczna spełnia szeroko akceptowaną definicję recesji.

Wniosek o średnio 20-procentowe podwyżki złożyło ponad 200 ciepłowni w całym kraju. Większość z nich narzeka na drożejący węgiel i malejące zapasy surowca.

Samochód którym w najnowszym odcinku przygód agenta 007 będzie jeździć dziewczyna Bonda właśnie zaczął zjeżdżać z taśm fabryki samochodów w Tychach. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztował Ford Ka drugiej generacji - bo o nim mowa- ale wiadomo, że będzie się musiał zmierzyć z dość sporą konkurencją. Na rynku można bowiem już znaleźć nowy samochód za... niecałe 20 tysięcy złotych.

Ratunkowy plan dla sektora finansowego Stanów Zjednoczonych spoczywa w rękach Kongresu. Amerykańscy prawodawcy mają zdecydować, czy przekazać w ręce Sekretarza Skarbu ponad 700 miliardów dolarów.

Sport i biznes to nierozerwalny tandem. Jeden napędza drugi i jedynie wspólnie mogą zajechać daleko.

Jak co roku pod śląskimi kopalniami ustawiają się ciężarówki. Jedyne zadanie: wydobyty i zapłacony węgiel dowieźć do odbiorcy. Tyle, że w tym roku może być trudniej, bo węgla powoli zaczyna brakować. A do tego drożeje.

Blisko 50 tysięcy pracowników sektora finansowego straciło w tym roku pracę - tylko w Nowym Jorku. Podobnie trudna sytuacja dotyczy centrów finansowych świata, gdzie globalne banki redukują masowo zatrudnienie. Dla niektórych zwolnionych taka zmiana to wyzwanie, które pozwala zmienić ich życie.

Szybko rośnie niewypłacalność hiszpańskich konsumentów. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba złych kredytów w bankach Hiszpanii wzrosła o 164 procent. Z trudnej sytuacji cieszą się tylko firmy windykacyjne, którym szybko przybywa klientów. Aby zwiększyć skuteczność, niektóre z nich stosują kontrowersyjne środki.

Bezrobocie ciągle spada - w sierpniu wyniosło 9,3 procent - o 0,1 mniej niż w lipcu. To dobra wiadomość, ale Główny Urząd Statystyczny podał dane, które są kolejną oznaką osłabienia polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 7,7 procent rok do roku, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o ponad 12 procent. To oznacza, że był to najniższy roczny wzrost sprzedaży od grudnia 2005 roku. Skoro więc sprzedaż spada - warto się zastanowić, na czym handlowcy będą zarabiać w przyszłości? Co będą chcieli kupić konsumenci za kilka lat? O to ich samych postanowił zapytać ośrodek badań TNS OBOP.

Rata kredytu hipotecznego nawet o 1 tys. złotych wyższa. Dodatkowo bank może skierować kredytobiorcę na szczegółowe badania. To wszystko czeka osoby po pięćdziesiątce, które będą chciały zaciągnąć kredyt hipoteczny. Ile kosztuje wiek i czy faktycznie życie zaczyna się po pięćdziesiątce, sprawdzała Karolina Hytrek.