Z kraju

Z kraju

Kredyt bardziej dostępny i łatwiejszy do spłacenia. Rząd chce ulżyć kredytobiorcom i samym bankom. O planie pomocy przygotowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szansach na wprowadzenie go w życie.

Stopy procentowe w dół, wibor w dół, w dół także raty kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o redukcji głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do poziomu 4,25%, a zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec. Kończy się natomiast szansa na wysoko oprocentowane lokaty.

Mniej niż zaplanowano, więcej niż się spodziewano. Mowa o deficycie budżetu za ubiegły rok. Z jednej strony nie przekroczył on zapisanych w ustawie 27 miliardów złotych, ale za to wyniósł więcej niż wcześniej szacowano. Według analityków nagły wzrost deficytu pod koniec 2008 roku jest kolejnym, złym prognostykiem na najbliższe miesiące w polskiej gospodarce.

30 tysiecy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło prace pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok stał będzie pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie?W jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie?

Zwalnia gospodarka, a jeszcze mocniej zwalnia jeden z jej najważniejszych silników, czyli produkcja przemysłowa. Zwalnia choć zdaniem wielu analityków powinna się zatrzymać czy nawet zacząć cofać. Jednak mimo osłabienia impetu to Polska gospodarka będzie w dalszym ciągu jedną z niewielu, która w Europie będzie się rozwijać.

44. prezydent Stanów Zjednoczonych zaprzysiężony. Większość amerykanów i światowych obserwatorów nie ma wątpliwości - to będzie jedna z najtrudniejszych kadencji w historii Ameryki i globalnej gospodarki. Gospodarki, bo to właśnie ona w dużej mierze zdominuje prezydenturę Obamy. Jaki jest pomysł pierwszego ciemnoskrógo prezydenta Stanów zjednoczonych na walkę z kryzysem, potężnym zadłużeniem i co raz większym niezadowoleniem samych Amerykanów?

Choć cena ropy od kilku miesięcy nieustannie pikuje w dół, co raz więcej jest inwestorów, którzy decyduję się w inwestycje związane z tym surowcem. W naszym materiale o tym, w jaki sposób zainwestować w ropę, która do czasu aż nasz zysk urośnie odpowiednio wysoko, będzie przechowywana na tankowcu.

Z dnia na dzień kurs polskiej waluty jest coraz słabszy. W naszym materiale o tym, co deprecjacja złotego oznacza w praktyce dla polskiej gospodarki.

Pierwsze wnioski o wypłaty emerytur kapitałowych i pierwsze rozczarowania, bo ewentualne świadczenia będą wyjątkowo niskie. Dlaczego nie zawsze opłaca się być pierwszym?

30 tysięcy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło pracę pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok będzie stał pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie, a także w jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie

Taniej i szybciej. Tak mogą powstawać samorządowe inwestycje - ulice, wiadukty czy mosty. Mogą, bo firmy budowlane obniżają swoje stawki - czasami nawet o połowę. Wszystko z powodu kryzysu, który branże budowlaną dotyka szczególnie mocno. I właśnie dzięki temu samorządy na razie zyskują. Na razie, bo każdy kij ma dwa końce. Jak może wyglądać także ten gorszy?

A osłabiający się co raz mocniej złoty zbiera czarne żniwo firm zaangażowanych w opcje walutowe. Kolejną ofiarą zawirowań na rynku walutowym padły Odlewnie Polskie. I to padły dosłownie, bo złożono wniosek o upadłość spółki. Upadłość, która może być ostatnią szansą na ratunek dla zakładu i zachowanie przynajmniej części miejsc pracy. Czego może się spodziewać 250 innych polskich firm?

Wielkie cięcie - niezbędne. A tym kto będzie trzymał w ręku skalpel i operował budżet będzie minister finansów. Przed Jackiem Rostowskim niezwykle trudna operacja, wymagająca z jednej strony niezwykłej delikatności i precyzji z drugiej radykalnych i zdecydowanych działań. Wszystko dlatego by utrzymać zaplanowany deficyt - a tym samym wiarygodność; z drugiej nie zrezygnować z inwestycji, które mogły by napędzać gospodarkę w momencie globalnego spowolnienia...

Bioton na sporym plusie po jednym z najbardziej burzliwych dni w swojej giełdowej historii. Z zakupu ponad 33% akcji Biotonu wycofał się Jerzy Starak, właściciel farmaceutycznego koncernu Polpharma. Następcą prezesa Adama Wilczęgi, który pozostaje w spółce jako wiceprezes, został Janusz Guy. Nowy prezes Biotonu zapowiedział w TVN CNBC Biznes walkę o odzyskanie zaufania inwestorów. I dodał, że wycofanie się właściciela Polpharmy z zakupu znaczącego pakietu akcji Biotonu nie jest jeszcze ostateczny.

Kalifornia może upaść. Kasa amerykańskiego stanu świeci pustkami, a długi są wielomiliaradowe. Wiele wskazuje na to, że nie pomoże nawet filmowa siła gubernatora Kalifornii - Arnolda Shwarzennegera...

Nie mają, czy może mają, ale nie chcą z nich korzystać. Mowa o pieniądzach w bankach. Przedstawiciele banków komercyjnych coraz głośniej mówią o potrzebie obniżenia rezerwy obowiązkowej. Według nich dzięki takiej operacji zamiast zamrażać gotówkę, mogłyby jej część przeznaczyć na akcję kredytową. Nie brak jednak głosów, że pieniądze w bankach są. To czego faktycznie może bankowcom brakować to zaufanie do klientów.

Kalifornia może upaść. Kasa amerykańskiego stanu świeci pustkami, a długi są wielomiliradowe. Wiele wskazuje na to, że nie pomoże nawet filmowa siła gubernatora Kaliforni - Arnolda Shwarzennegera.

Po jednej stronie związki zawodowe, po drugiej zrzeszenia pracodawców. Ile chcą jedni, a ile mogą dać drudzy. Obie strony właśnie zrobiły krok w kierunku wspólnych rozmów o przyszłych płacach. Jakie mogą być tzw. warunki brzegowe szczególnie, że spowolnienie gospodarcze mamy za pasem?

Myśląc o zimowym wyjeździe - warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Szeroka oferta firm ubezpieczeniowych daje szansę na dopasowanie polisy do indywidualnych potrzeb. Rynkowa konkurencja powoduje z kolei, że za spokój podczas zimowych wakacji zapłacimy zaledwie kilka złotych dziennie.