Z kraju

Z kraju

Gdzie szukać finansowania dla dużej firmy? Kredyt, inwestor z zewnątrz czy środki z Unii? W programie "Bilans" wraz z Andrzejem Ząbkiem z BNP Paribas Fortis próbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Deficyt budżetu szybko rośnie i w połowie roku ma sięgnąć 80 procent planu na cały rok. W programie "Bilans" Marcin Kowalski wraz z Jarosławem Janeckim rozmawiał o sile złotego.

Zielony koniec tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG 20 zyskał na zamknięciu 0.53 %. 2415 pounktów to poziom, z jakim inwestorzy zaczęli weekend.

Dziś w TVN CNBC Biznes dzień z finansowaniem firm. W jaki sposób finansować rozwój takiej firmy? Obligacjami, za pomocą rynku regulowanego-Catalyst? Taką drogę wybrała firma Fojut SA. Dlaczego? O tym w programie "Rynki Dnia" rozmowa z prezesem spółki Arturem Fojudem.

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych lepsza od oczekiwań. W lutym sprzedaż poszła w górę miesiąc do miesiąca o 0,3 procent - podczas, gdy rynek oczekiwał spadku o 0,2 procent. Lutowy wzrost był 3 razy szybszy niż ten ze stycznia. Zdaniem prezesa Noble Funds TFI Mariusza Staniszewskiego książkowo widać, że Ameryka powoli wychodzi z recesji.

Kolejny błąd w działalności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z naszych informacji wynika, że Agencja zaakceptowała do rozpatrzenia wnioski, które powinny zostać odrzucone. Chodzi o kilka spółek, które dostały pozytywną ocenę i w konsekwencji mają szansę na dotację w wysokości 30-40 milionów złotych. Kłopot w tym, że między spółkami istnieje bardzo bliskie powiązanie i duże prawdopodobieństwo, że pieniądze zostaną przeznaczone na jeden większy projekt. PARP tłumaczy, że jeszcze nie wszystko przesądzone, bo jest jeszcze czas na weryfikację wniosków. O szczegółach tej sprawy - Patrycjusz Wyżga.

Będzie czerwone światło dla kredytów walutowych - zapowiada Komisja Nadzoru Finansowego. Swoją groźbę warunkują zachowaniem się banków, a te ostatnio odkręciły walutowy kurek. To nie podoba się regulatorowi. Banki odpowiadają tymczasem na duże zainteresowanie ze strony klientów, którzy na niższe raty niż w przypadku zobowiązań zaciąganych w złotych. Obecnie działa już cały szereg obwarowań, które ograniczają zaciągania pożyczek we frankach czy euro... Czy faktycznie mogą zostać zupełnie zakazane? Cezary Królak.

Walutowe kredyty hipoteczne mogą zostać zakazane - nie wyklucza Komisja Nadzoru Finansowego. W programie "Rynki Dnia" rozmowa z doradcą prezesa NBP - Wojciechem Kwaśniakiem.

Jest duża szansa, że cały zysk z 2009 roku Asseco Business Solutions przeznaczy na dywidendę -powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki. Ostateczna decyzja ma zapaść we wtorek - dodał Romuald Rutkowski. O wynikach i planach na przyszłość w programie "Rynki Dnia" z prezesem spółki rozmawiał Marek Tejchman.

O leasingu słyszymy juz od dłuższego czasu ale teraz porozmawiamy o leasingu zwrotnym. Bo właśnie ten leasing zaczyna odgrywać coraz większą rolę w pozyskiwaniu pieniędzy. Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Biznes Lunch" był Mariusz Kurzac - wiceprzewodniczący Związku Polskiego Leasingu

Co zrobić aby otrzymać kredyt? Czy warto wybrać kredyt obrotowy a może czasami trzeba po prostu zaciągnąć taki kredyt? Kiedy możemy posiłkować się kredytem inwestycyjnym? Jak wybrać kredyt inwestycyjny i obrotowy? Robert Stankiewicz pytał prezesa Multispektrum Jacka Pawlaka, który był gościem programu "Biznes Lunch"

Skąd wziąć pieniądze na prowadzenie własnej firmy? W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy o o dostępnych w Polsce środkach finansowania firm. O to co i dla kogo Robert Stankiewicz pytał Pawła Wieczyńskiego - Partner Zarządzający Certus Capital

22,5 mln złotych otrzymała spółka Orzeł Opony z działania Innowacyjna Gospodarka 4.4 - to drugie dofinansowanie na rozpoczęcie produkcji granulatu gumowego ze zużytych opon. Firma rozważa budowę dwóch zakładów produkcyjnych, dzięki temu przychody mają wzrosnąć o kilkanaście milionów złotych. O to co zrobic aby bez bicia się w kolejkach przed PARP dostać dofinansowanie pytaliśmy w programie "Dzień na rynkach" prezesa Orzeł Opony Jacka Orła 

BRE Bank jest jednym z tych banków który odkręca kurek z kredytami dla firm. Czy to oznacza, że koszty kredytowania będą niższe? I jakie branże mogą liczyć na wsparcie finansowe? O to pytaliśmy w programie "Dzień na rynkach" członka zarządu ds. bankowości korporacyjnej BRE Banku Przemysława Gdańskiego.

Fortis Bank Polska ma 2 mld zł na finansowanie korporacji i firm. Robert Stanilewicz w programie "Dzień na rynkach" sprawdzał czy mieć to znaczy też dać. O warunki udzielania kredytów firmom pytaliśmy wiceprezesa Fortis Banku Jacka Obłękowskiego.

Urząd statystyczny w Tokio podał, że gospodarka urosła w 3-ech ostatnich miesiącach roku o 0,9 procent kwartał do kwartału - a nie o 1,1 procent, jak podawano wcześniej. Według analityków dane mogą skłonić Bank Japonii do tego, by ten na posiedzeniu 17-go marca poluzował jeszcze politykę monetarną. Będą ujemne stopy procentowe? - pytał w magazynie "90 minut" ekonomistę i japonistę dr Jana Majewskiego - Rafał Wojda.

Fitch ostrzega i obniża perspektywę ratingów dla Kielc do negatywnej ze stabilnej i jednocześnie potwierdził długoterminowe ratingi dla miasta. Zmiana perspektywy ratingów odzwierciedla pogorszenie się wyników finansowych miasta w 2009 roku, presję na zwiększanie wydatków inwestycyjnych, trudny budżet na 2010 rok i rosnące zadłużenie. Zdaniem prezesa Fitch Polska Piotra Kowalskiego finanse samorządów są w niezłej kondycji. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z prezesem Fitch Polska Piotrem Kowalskim, rozmawiał Rafał Wojda.

Rząd przyjął w tym tygodniu sprawozdanie ministra sportu dotyczące stanu prac związanych z przygotowaniami do Euro 2012. Okazuje się że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Czy na pewno? O to dopytywał w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz swojego gościa Wojciecha Rokickiego - koordynatora ds. stadionów PL2012

Wszyscy szykują się na prywatyzację PZU. Debiut polskiego ubezpieczyciela jak zapowiada Ministerstwo Skarbu nastąpi w maju. Może więc warto pomyśleć nad założeniem rachunku inwestycyjnego. W programie "Biznes Lunch" gość Roberta Stankiewicza Łukasz Bugaj - analityk Xelion Doradcy Finansowi podpowiadał co zrobić i który rachunek inwestycyjny wybrać? 

Niezależnie od tego czy ktoś jest małym przedsiębiorcą, który dopiero rozpoczyna swoją działalność gospodarczą czy jest dużym przedsiębiorcą i ma doskonały pomysł na biznes musi znaleźć sobie finansowanie. W programie "Biznes Lunch" podpowiadamy z czego skorzystać? Do kogo się zwrócić? Kto może nam pomóc i na jakich zasadach? Gośćmi Roberta Stankiewicza był Waldemar Nowak - BNP Paribas Fortis i Wojciech Dołkowski - prezes Polskiej Sieci Aniołów Biznesu