Z kraju

Z kraju

- Być może oszczędności się znajdą w budżecie, ale nie będą wielkie - stwierdził w magazynie "90 minut" szef sejmowej komisji finansów publicznych. O pracach nad przyszłorocznym budżetem, ale także o kandydatach do Rady Polityki Pieniężnej z szefem sejmowej komisji finansów publicznych, Pawłem Arndtem rozmawiał w magazynie "90 minut" rozmawiał Rafał Wojda.

Nie chcemy znosić progów ostrożnościowych - informuje ministerstwo finansów. To odpowiedź resortu na prasowe doniesienia jakoby rząd chciał znieść na dwa lata przepisy mające regulować maksymalny poziom długu publicznego w stosunku do PKB. Przekroczenie progów ostrożnościowych zapisanych w ustawie o finansach publicznych wymagałoby podjęcia drastycznych działań chroniących przed wzrostem zadłużenia. Ponadto dziś okazało się, że zawieszona została sprzedaż bonów skarbowych. Resort finansów ma zapewnionych 96 procent potrzeb pożyczkowych na ten rok. W listopadzie Ministerstwo zamierza nawet odkupić część papierów.

To, że internet daje szerokie możliwości wiadomo nie od dziś. Spółka Ruch dostrzega tam miejsce na całkiem niezły biznes. Sprzedawanie gazet w internecie ma swoje złe i dobre strony: m.in może przyczynić się znacznie do promocji wielu tytułów, które dotąd nie były najpopularniejsze. O dobrych i złych stronach tego pomysłu w programie "Biznes Lunch", z Robertem Stankiewiczem rozmawiali: Maciej Hoffmann, dyrektor generalny Polskiej Izby Wydawców Prasy, oraz Grzegorz Bielecki, dyrektor Polskiej Izby Druku.

Przychody spółki w III kwartale wzrosły z 14,4 mln zł do 15,3 mln zł, jednak zysk operacyjny spadł do 4,2 mln zł. Na temat sytuacji w spółce w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiał Adam Milanowski, prezes spółki Interferie.

Zbliża się okres zimowy, co oznacza wzrost zachorowań. Niektóre firmy jeszcze jesienią, wprowadziły profilaktyczne szczepienia przeciw grypie dla pracowników. Na temat zachorowań w programie "Pieniądze od rana" z Robertem Stankiewiczem, rozmawiali: Adam Ambrozik, ekspert KPP, oraz Katarzyna Sarek, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Już w listopadzie odbędzie się jeden z największych debiutów w historii polskiej Giełdy. Swoje akcje wyemituje Polska Grupa Energetyczna. Czego można się spodziewać po akcjach PGE i czy warto zapisywać się na prawa poboru, pytaliśmy analityka Alior Banku, Zbigniewa Obarę.

Halloween, karnawał, czy bal przebierańców - w takich momentach korzystamy z oferty wypożyczalni strojów. Czy można na tym zarobić? I jakim przebraniem zrobimy teraz furorę? Z dyrektorem w firmie GoDan, Rafałem Maletką w magazynie "90 minut" rozmawiał Rafał Wojda.

W TVN CNBC Biznes dzień z debiutami. Jak założyć rachunek maklerski, jakie są rodzaje zleceń, ile trzeba czekać na realizację zlecenia i jak zarabiać inwestując w akcje - pytaliśmy byłego prezesa GPW, Wiesława Rozłuckiego.

Kilkaset milionów euro rocznie. To olbrzymie pieniądze, które pozostaną Polsce.. O co chodzi? O składkę na rzecz ochrony klimatu, którą płacić będą Państwa Unii Europejskiej na rzecz biedniejszych krajów. Dlaczego Polska płacić będzie mniej mimo, że zanieczyszcza bardziej?

Narodowy Bank Polski prezentuje projekcję inflacji, zgodnie z nią inflacja najpierw zwolni, by za dwa lata znów przyspieszyć. Marcin Kowalski w programie "Bilans" rozmawiał na ten temat z prof. Zbigniewem Hockubą- Członek Zarządu NBP.

Jest porozumienie na szczycie Unii Europejskie w sprawie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi. Według Donalda Tuska porozumienie zawarte w Brukseli pozwoli na zmobilizowanie innych globalnych potęg do współuczestnictwa w "odpowiedzialnym projekcie finansowania ochrony klimatu". Jak podkreślił Polska wniesie do systemu poważną kontrybucję, a nie symboliczną składkę. Co to faktycznie może oznaczać? Karolina Hytrek-Prosiecka.

Dobrze znany polskim klientom Avans ma kłopoty. Jedna z czterech spółek tworzących sieć sklepów sprzedających elektronikę i AGD jest w stanie upadłości z możliwością zawarcia układu. Czy to może oznaczać bliski koniec całej sieci i oddanie rynku konkurencji?

Inflacja w celu na początku przyszłego roku - tak wynika z październikowego raportu NBP o cenach konsumenckich. Według ekspertów banku stopa inflacji będzie się systematycznie obniżać aż do trzeciego kwartału przyszłego roku. Najnowsza projekcja NBP wskazuje też, że roczne tempo polskiego wzrostu gospodarczego aż do jesieni 2010 roku utrzyma się na poziomie poniżej 2 proc. W kolejnych kwartałach dynamika PKB będzie powoli rosnąć. Dla części rynku jest to potwierdzenie, że Polska jest skazana na gospodarczy sukces. Czy mają rację?

Nadchodzące święta to czas także dla specyficznego, ale coraz bardziej potrzebnego biznesu. Na rynku nie brakuje firm, które kompleksowo zajmują się wszystkim co jest związane z utrzymaniem nagrobków naszych najbliższych. W sytuacji braku czasu coraz więcej Polaków decyduje się na skorzystanie z takich usług. Jak odpowiednio wybrać taką firmę i jak rozliczyć usługodawcę? O tym Patrycjusz Wyżga.

Co zrobić żeby zarobić korzystając z IPO? Dziś w TVN CNBC Biznes "Dzień z debiutami" W programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Piotrem Wiłą z-cą Dyrektora Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Rynek IPO przeżywa ożywienie, uważa dyrektor zarządzający departamentu rynków kapitałowych DI BRE, Konrad Zawisza. Jak inwestorzy i emitenci mogą przygotować się do tego? Czy to jest dobry czas na przygotowanie się do IPO? Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Rafał Hirsch.

Rynek IPO przeżywa ożywienie. Jak inwestorzy i emitenci mogą przygotować się do tego? Czy to jest dobry czas na przygotowanie się do IPO? Z gościem programu "Rynki Dnia" Jackiem Sochą-partnerem i wiceprezesem PwC w Polsce rozmawiał Mikołaj Kunica.

Inwestorzy Indywidualni stanowią na rynku akcji około jedną trzecią jeśli chodzi o generowany obrót. Jak duże znaczenie dla rynku mają Inwestorzy Indywidualni? Jakie spółki ich przyciągają? Z Michałem Masłowskim ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Największe debiuty giełdowe w Polsce. Ile zarobili inwestorzy? Ile pieniędzy z rynku zebrały spółki? W jakie spółki warto teraz inwestować? Z Łukaszem Koterwą z PricewaterhouseCoopers, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

W Dniu z debiutami zastanawiamy się czy ożywienie na rynku IPO jest trwałe oraz czy to dobry czas na przygotowanie się do debiutu. Dla jakich branż jest teraz sprzyjający rynek? Z wiceprezesem UniCredit CAIB Poland, Jackiem Radziwilskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.