Z kraju

Z kraju

Inwestycje w sztukę jest opłacalna - przekonuje Zdzisław Hałasiński, kolekcjoner broni. Jednak dodaje, że rynek sztuki w Polsce jest płytki ze stosunkowo niewielką ilością dobrze zachowanych eksponatów. Zaleca szukać ich w dobrych, wyspecjalizowanych domach aukcyjnych.

W czwartek WIG20 zanotował najwyższe obroty od początku tygodnia. Po umiarkowanych wzrostach przez większość sesji, ostatecznie indeks zakończył dzień spadkiem o 0,1 procent. O szczegółach Agata Biały.

Sztuka kupowania taniejących akcji to zadanie dla profesjonalistów. Nigdy do końca nie wiadomo, kiedy papiery wartościowe osiągną najniższą cenę i zaczną przynosić zyski. Adam Zaremba z SUPERFUND TFI przekonuje, że na takich aktywach można całkiem nieźle zarobić, bo inwestorzy indywidualni boją się ich kupna, co powoduje, że często są niedowartościowane.

Głównym aspektem przy sprzedaży BZ WBK przez irlandzki AIB będzie cena, zapewniał analityk Nomura International Maciej Szczęsny, który obserwuje sytuację z Londynu. Jego zdaniem na informację, kto będzie nowym właścicielem BZ WBK będziemy musieli poczekać do września. W "Dniu na rynkach" z Maciejem Szczęsnym rozmawiał Rafał Hirsch.

Wezwanie do Urzędu Skarbowego może podnieść podatnikowi ciśnienie. Co powinno zawierać wezwanie, kiedy jest ono nieważne i czy wezwanie wysłane zwykłym listem ma taką samą moc prawną, jak to dostarczone poleconym. O wezwaniach i postępowaniach skarbowych z nimi związanych w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z Michałem Gojem, menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst&Young.

W "Biznes Lunchu" Paweł Blajer zajął się tematem ruchu drogowego dla TIR-ów. O czym należy pamiętać, gdy planujemy przewóz towarów po drogach publicznych i kiedy możemy spodziewać się, że nasz towar nie dojedzie na czas z powodu weekendu czy wysokiej temperatury. Gościem "Biznes Lunchu" był Alvin Gajadhur, z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

W życie weszło rozporządzenie dotyczące kryteriów w programie Innowacyjna Gospodarka. Nabór wniosków na e-dotacje rozpocznie się 30 lipca, a zainteresowane podmioty mogą składać niezbędne dokumenty do PARP do 30 września. W "Biznes Lunchu" Paweł Blajer pytał Magdalenę Jackowską, eksperta w dziedzinie doradztwa europejskiego Investin, jak poprawnie napisać wniosek o e-dotację.

JEREMIE to system wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków Komisji Europejskiej. Środki z systemu są dostępne dla firm bezpośrednio przez pośredników, którzy mają podpisane umowy z BGK. O szczegółach systemu w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z Wojciechem Marcinkiewiczem, zastępcą dyrektora w Departamencie Instrumentów Inżynierii Finansowej BGK.

Rank Progress jest w trakcie realizacji programu inwestycyjnego na lata 2010-2012, łączna wartość 500 mln zł. To dwunasta spółka w tym roku, która zadebiutowała na warszawskim parkiecie. O planach spółki w "Dniu na Rynkach" z prezesem Rank Progress Janem Mroczką rozmawiał Rafał Hirsch.

Rank Progress jest 12-stą spółką, która zadebiutowała na warszawskim rynku głównym w tym roku. Prawa do akcji firmy deweloperskiej wzrosły na debiucie o 8,6% do 11,70 złotych za akcję. W "Dniu na Rynkach" obserwowaliśmy 134. debiut na GPW.

Najprawdopodobniej pod koniec sierpnia rozpocznie się nabór wniosków o dotacje na agroturystykę. Odpowiednie dokumenty przyjmowane są przez oddziały regionalne ARiMR. Dotację można wykorzystać m.in. na budowę lokalu czy zagospodarowanie terenu. Warto podkreślić, że o dotację mogą ubiegać się tylko osoby ubezpieczone w KRUS przez co najmniej rok. Gościem programu "Biznes Lunch" był zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mieczysław Paradowski.

Polacy coraz częściej zamiast popularnych produktów wybierają zdrową żywność, a wieprzowinę zastępują drobiem i rybami. Po zmianie żywieniowych preferencji Polaków powinny zyskiwać spółki spożywcze, prognozuje DM Millennium. O potencjale spółek takich jak Indykpol, Graal, czy Helio z Adamem Kapturem, analitykiem z DM Millennium w "Dniu na rynkach" rozmawiał Rafał Hirsch.

Na koniec września powinniśmy zobaczyć 2700 punktów na WIG20, zapewniał w trakcie "Dnia na rynkach" Wojciech Białek. W rozmowie z Rafałem Hirschem główny analityk CDM Pekao SA wskazuje które europejskie państwo jest odpowiednikiem Bear Stearns, a które ma niechlubną szansę zostać Lehman Brothers.

Płaca minimalna ma wzrosnąć od 2011 z 1317 zł brutto do 1386 zł. Taki poziom zaproponowany przez MPiPS zaakceptował rząd. Związkowcy chcą, by podniesiono ją do 1500 zł. Na razie podwyżka utknęła w Komisji Trójstronnej. Ile będzie kosztowała przedsiębiorców? I czy żądania związkowców o wyznaczenie przez rząd ścieżki dojścia do płacy minimalnej na poziomie 50% średniej krajowej jest wykonalne? O płacy minimalnej w "Pieniądzach od rana" Paweł Blajer rozmawiał z Janem Guzem, przewodniczącym OPZZ i Piotrem Rogowieckim, ekspertem Pracodawców RP.

W drugim kwartale upadło dwa razy więcej firm z sektora budowlanego niż przed rokiem, problemy maja także spółki dystrybucyjne. Najnowszy raport o upadłościach firm przygotowany przez Euler Hermes podaje, że w tym roku upadnie o 16% więcej firm niż przed rokiem, a w 2009 ten wzrost wyniósł aż 57%. Kryzys mija, mimo to upadłości firm będzie więcej jeszcze przez około 2-3 lata. O bankructwach polskich przedsiębiorstw w programie „Pieniądze od rana” z Grzegorzem Błachnio, analitykiem Euler Hermes rozmawiał Paweł Blajer.

Wzrost gospodarczy 3,5%, inflacja 2,3%, wzrost wynagrodzeń o 3,7%, bezrobocie poniżej 10% - to założenia rządowe do budżetu. To założenia konserwatywne, zaznaczył na naszej antenie Grzegorz Maliszewski. Jak podkreślał główny ekonomista banku Millennium wzrost gospodarczy w tym roku może wynieść około 3,5%. W programie „Pieniądze od rana” z Grzegorzem Maliszewskim rozmawiał Paweł Blajer.

Największy polski bank PKO BP zamierza wyemitować jeszcze w tym roku obligacje o wartości 5 mld zł. Zdaniem byłego szefa nadzoru finansowego Wojciecha Kwaśniaka jest to przygotowanie do zakupu banku BZ WBK. Dodaje on, że po przejęciu bank BZ WBK powinien zostać przekształcony w specjalistyczny bank hipoteczny. Z Wojciechem Kwaśniakiem w programie "90 minut" rozmawiał Marcin Kowalski.

Przedsiębiorcy będą się musieli przygotować na zmiany w systemie unijnych dotacji. Komisja Europejska chce ułatwiać dostęp do kapitału, niekoniecznie dając go do ręki. Służyć będzie temu przesunięcie pieniędzy do systemu gwarancji, z systemu dotacji. W sierpniu rusza w Polsce pilotażowy program JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises), który przedsiębiorcom z 5 województw da przedsmak tego, jak od 2014 roku wyglądać będzie system unijnego wspierania przedsiębiorców. Marcin Kowalski rozmawiał o nowych zasada z Danutą Jabłońską, prezes grupy doradczej BDMK i byłą prezes PARP.

Tegoroczny deficyt budżetowy może być mniejszy niż zaplanowany. Rząd liczy na wzrost i umocnienie złotego, ale Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK nie spodziewa się cudów. Wszystko dlatego, że przed nami kolejne wybory, które dość mocno ograniczają radykalne decyzje polityków. Rząd zrobi wszystko, by nie wystraszyć rynków i przede wszystkim wyborców.

Polskie miasta stoją w korkach. Nie pomagają kosztowne inwestycje drogowe finansowane z samorządowych kas, bo te są realizowane w ślimaczym tempie, mówi Sławomir Grzelak z delegatury warszawskiej Najwyższej Izby Kontroli. Raport NIK-u stwierdza też bezradność samorządów, które nie potrafią przekonać mieszkańców do przesiadki z prywatnych samochodów do pojazdów miejskiej komunikacji.